Zmiany kadrowe

Magdalena Wilczyńska nową dyrektorką Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK

Magdalena Wilczyńska od lat zajmuje się prawami człowieka, społeczeństwem obywatelskim i demokracją. Ma bogate doświadczenie w badaniu dezinformacji.

Magdalena Wilczyńska nową dyrektorką Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK

W Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych kierowała zespołem analityków, którzy identyfikują, analizują i systematyzują metody rosyjskiej propagandy w Polsce. Odpowiadała za badania nad dezinformacją prowadzone przez Fundację TechSoup w 14 państwach europejskich.

Uczestniczyła także w międzynarodowych zespołach, które badały rosyjskie manipulacje w sieci, odpowiadała za analizę dezinformacji rosyjskiej w Polsce w organizacji Debunk EU oraz dezinformacji wyborczej w organizacji Alliance4Europe, z wykorzystaniem metodologii DISARM Framework. Była pomysłodawczynią i koordynatorką projektu dotyczącego edukacji o dezinformacji dla dzieci i młodzieży – Zmierz Informację.

Była ekspertką prawną w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, Departamencie Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego. Zajmowała się sprawami z zakresu wolności słowa, wolności zgromadzeń, praworządności i niezawisłości sądownictwa.

Jako naukowczyni na Uniwersytecie Jagiellońskim uczestniczyła w projekcie POPREBEL – Populistyczny bunt przeciwko nowoczesności w Europie Wschodniej XXI wieku: neotradycjonalizm i neofeudalizm.

Jest absolwentką Central European University, gdzie obroniła pracę z zakresu praw człowieka. Ukończyła także prawo oraz dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Landecker Democracy Fellowship, Humanity in Action. Doktorantka Instytutu Nauk Prawnych PAN.

Możemy być liderami na skalę międzynarodową pod względem rozpoznawania i reagowania na zagrożenia związane z dezinformacją. NASK jest unikatowym instytutem badawczym nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Mamy środki finansowe, zaplecze naukowe i infrastrukturę technologiczną. To ogromny potencjał” – mówi Magdalena Wilczyńska.

Największym wyzwaniem jest ponowne zbudowanie zaufania społecznego w zakresie działań przeciwko dezinformacji oraz zbudowanie sprawnego, skutecznego narzędzia, które pozwoli szybko diagnozować zagrożenia i reagować na nie. Poprzez otwartość, odpowiednie procedury i demonstrację rzetelności w pracy badawczej musimy stworzyć strukturę wiarygodną, odporną na naciski” – zapowiada.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *