Zmiany kadrowe

Marcin Walentynowicz zrezygnował ze stanowiska dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki

Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, dotychczasowy szef Centralnego Ośrodka Informatyki (COI), Marcin Walentynowicz, zrezygnował z pełnienia tego stanowiska bez podania powodów swojej dymisji. Obowiązki dyrektora COI pełnił będzie teraz Sebastian Bukowski, dotychczasowy szef Pionu Operacji w tej instytucji.

Marcin Walentynowicz zrezygnował ze stanowiska dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki
Fot. TT/COI

Przypomnijmy, że Centralny Ośrodek Informatyki – stworzony w 2010 roku i realizujący zadania zlecone przez KPRM – odpowiedzialny jest m.in. za budowę oraz obsługę platform z bazami danych o obywatelach (CEPiK, Rejestry Państwowe) czy wdrażanie e-usług administracji publicznej (Mój Pojazd, mObywatel, Profil Zaufany).

Marcin Walentynowicz rozpoczął kierowanie zespołem COI od lutego 2018 roku, zastępując Marcina Suchara.  Jak wskazuje KPMR, obejmując stanowisko podjął się uporządkowania wewnętrznych problemów ośrodka takich jak finanse, kwestie kadrowe i organizacyjne. Zobowiązano go także do ustabilizowania Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców po wdrożeniu nowej wersji systemu pod koniec 2017 roku. I jak zapewnia kancelaria premiera, z obu tych zadań wywiązał się bez zarzutu.

Ponadto Marcin Walentynowicz brał udział w jednym z największych przedsięwzięć w publicznym sektorze IT ostatnich lat – kierował mianowicie specjalnym zespołem odpowiedzialnym za wdrożenie dowodu osobistego z warstwą elektroniczną w 2019 roku. Jak podkreślono w komunikacie, w ciągu pierwszych 12 miesięcy obywatelom wydano wtedy 2,7 mln dokumentów. Pod kierownictwem Marcina Walentynowicza udostępnione zostały też m.in usługi „Mój pojazd”, „Zgłoś urodzenie dziecka”, konto Mój Gov oraz kilka aktualizacji Systemu Rejestrów Państwowych.

Sam za swój największy sukces Marcin Walentynowicz uznał upowszechnienie się profilu zaufanego. “Gdy obejmowałem stery w Ośrodku zaledwie 1,5 miliona obywateli miało Profil Zaufany. Dziś system bezawaryjnie obsługuje 11,5 miliona profili. Uznaję to za jeden ze swoich największych sukcesów” – powiedział, cytowany w komunikacie, odchodzący szef COI.

Marcin Walentynowicz jest absolwentem Elektroniki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej. Ma 20-letnie doświadczenie w zawodzie inżyniera i managera IT&N w sektorach: bankowym, telekomunikacyjnym oraz logistycznym. W przeszłości pełnił m.in. funkcję dyrektora Centralnego Departamentu Strategii i Architektury Grupy Telekomunikacji Polskiej, dyrektora Departamentu Zarządzania Informatyką PKO BP, dyrektora Centrum Informatyki Poczty Polskiej oraz dyrektora Departamentu Informatyki i Telekomunikacji Banku Ochrony Środowiska. Poprzednio pracował w Ministerstwie Cyfryzacji, gdzie kierował Departamentem Infrastruktury Państwa.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Marcin Walentynowicz zrezygnował ze stanowiska dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki”