Cloud computingAplikacjeProgramowaniePolecane tematy

Microsoft Build: aplikacje Cloud Native będą działać w dowolnym miejscu

Szacuje się, że globalnie, w roku 2030, liczba deweloperów osiągnie na całym świecie 71,5 mln. Oznacza wzrost o 44,5 mln w porównaniu do roku 2020. „Każdy nowy programista przedstawia pomysły i innowacje, którymi chciałby się podzielić ze światem. Naszą misją jest wyposażenie nowego pokolenia programistów w światowej klasy narzędzia i usługi w chmurze, które pozwolą im tworzyć aplikacje przyszłości” – przekonywał Gabe Monroy, wiceprezes ds. Platformy Azure Developer Experience w Microsoft podczas konferencji Microsoft Build 2021.

Microsoft Build: aplikacje Cloud Native będą działać w dowolnym miejscu

Jak zapewnia Gabe Monroy, aplikacje przyszłości będą inteligentne i wyposażone w algorytmy sztucznej inteligencji, aby zapewniać dostęp do zaawansowanych analiz informacji. Będą zawierać rozwiązania open source i posiadać dostęp do bibliotek kodu źródłowego z całego świata. Będą niezawodne elastycznie reagując na zmieniające się obciążenie i bezpieczne. Zostaną one zbudowane w oparciu o narzędzia, które pozwolą programistom na płynne przechodzenie od pomysłu do kodu, do chmury.

Już teraz obserwujemy, jak użytkownicy platformy Microsoft Azure tworzą aplikacje przyszłości, wykorzystując technologie Cloud Native, takie jak kontenery, Kubernetes, mikrousługi, funkcje bezserwerowe – serverless – i projekty zorientowane na API. Przykładowo, Mercedes Benz poprawia wrażenia płynące z jazdy swoimi samochodami, dostarczając nowe wersje firmware dynamicznie, bezprzewodowo, bez konieczności osobistej wizyty w serwisie. Z kolei PwC pomaga klientom zapewnić zgodność z przepisami, korzystając z systemu opartego na sztucznej inteligencji, który może wyszukiwać i analizować dokumenty prawne w ciągu zaledwie kilku sekund, a nie kilku tygodni jak to miało miejsce, gdy było wykonywane ‘ręcznie’” – opowiada Gabe Monroy.

Udostępniane obecnie środowiska programowania i zarządzania obciążeniami pozwalają na uruchamianie aplikacji Cloud Native zarówno na platformie Azure, jak i w środowiskach lokalnych, lokalizacjach brzegowych, a także innych chmurach, takich jak AWS i Google Cloud. “Podczas tegorocznej konferencji Microsoft Build ogłaszamy dostępność wersji Preview nowych narzędzi na platformie Microsoft Azure Kubernetes Services, które będą właśnie to umożliwiać” – mówi Gabe Monroy. “Każdy klaster Kubernetes jest od teraz zgodny z Cloud Native Computing Foundation – CNCF i połączony za pośrednictwem usługi Azure Arc” – dodaje.

Nowe możliwości dla programistów to m.in.:

  • Usługa Azure App Service ułatwia tworzenie aplikacji internetowych i interfejsów API oraz zarządzanie nimi dzięki w pełni zarządzanej platformie i funkcjom, takim jak automatyczne skalowanie, miejsca wdrażania i zintegrowane uwierzytelnianie internetowe.
  • Azure Functions upraszcza programowanie oparte na zdarzeniach dzięki automatycznemu skalowaniu oraz deployment slots (dodatkowym środowiskom dla aplikacji pozwalającym na wdrożenie aplikacji z zerowym czasem przestoju) i integracji z innymi usługami platformy Azure.
  • Azure Logic Apps pozwalającemu na tworzenie zautomatyzowanego przepływy pracy w zakresie integracji aplikacji, danych, usług i systemów zaplecza z biblioteką ponad 400 connectorów.
  • Azure Event Grid upraszcza aplikacje oparte na zdarzeniach dzięki jednej usłudze do zarządzania trasowaniem zdarzeń z dowolnego źródła do dowolnego miejsca docelowego.
  • Usługa Azure API Management zapewnia ujednolicone zarządzanie i pełną obserwowalność we wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych interfejsach API.

Jak przekonują przedstawiciele firmy Microsoft, dzięki tym usługom dla aplikacji Cloud Native – z których każda jest głęboko zintegrowana z GitHub i Visual Studio Code – programiści mogą już dziś tworzyć aplikacje przyszłości na platformie Azure z dużą szybkością. “Jednym z wyzwań, które wciąż słyszymy od klientów, jest to, że pomimo zwiększonej kontroli i zalet ekosystemu Kubernetes, jest on trudny do bezpośredniego użycia przez programistów. Deweloperzy muszą nauczyć się wielu zaawansowanych koncepcji i interfejsów API, które mogą obniżyć ich produktywność. Dzięki ogłoszonym przez nas nowośiom programiści nie muszą już wybierać między produktywnością usług aplikacji Azure a kontrolą Kubernetes” – mówi Gabe Monroy.

Gdy programiści zaczynają celować w więcej środowisk lokalnych, na krawędzi lub w wielu chmurach, często muszą tworzyć niestandardowe rozwiązania do hostowania aplikacji, hostingu danych, monitorowania, bezpieczeństwa i automatyzacji DevOps. Konieczność generowania niestandardowych rozwiązań, które istnieją tylko ze względu na zmiany środowiska hostingu, jest nieproduktywna i zawodna. Dzięki nowościom na platformie Azure programiści mogą zaoszczędzić czas na tworzeniu aplikacji hybrydowych przy użyciu przenośnych usług aplikacji obsługiwanych przez Azure Arc. W połączeniu z usługami danych, takimi jak Azure PostgreSQL i Azure SQL, aplikacje mogą teraz działać w dowolnym miejscu przy użyciu w pełni zarządzanych usług w chmurze.

Jak to działa? Utwórz nową funkcję platformy Azure przy użyciu normalnego przepływu pracy dewelopera, użyj zintegrowanych funkcji, takich jak Storage Queue Triggers, wybierz klaster Kubernetes zamiast regionu platformy Azure, a następnie obserwuj, jak Azure Functions Pods pojawiają się na pulpicie nawigacyjnym monitorowania platformy Kubernetes wraz z innymi obciążeniami. Te same produktywne środowiska deweloperskie na platformie Azure działają teraz w dowolnym klastrze Kubernetes połączonym za pośrednictwem usługi Azure Arc” – podsumowuje Gabe Monroy.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *