ProgramowanieRynekPolecane tematy

Microsoft kupuje GitHub

Za platformę, z której korzysta ponad 28 mln programistów Microsoft zapłaci 7,5 mld USD. W wyniku transakcji nastąpić ma m.in. zwiększenie dynamiki rozwoju i funkcjonalności serwisu wspierającego projekty programistyczne. Przedstawiciele koncernu nie ukrywają jednak, że zakup platformy GitHub ma także pozwolić na zwiększenie dotarcia do użytkowników serwisu GitHub z nowymi usługami Microsoftu.

Według zapowiedzi, dzięki zaangażowaniu Microsoftu użytkownicy platformy GitHub zyskają m.in. nowe narzędzia wspierające każdy etap cyklu rozwoju oprogramowania. Niewykluczone, że Microsoft będzie wspierał także działania mające na celu komercjalizację projektów aplikacyjnych rozwijanych przy wykorzystaniu platformy GitHub. Oczekiwać można także działań, które przyczynią się do zwiększenia skali wykorzystania platformy GitHub przez społeczność deweloperów.

Zapowiadane jest przy tym zachowanie dotychczasowego charakteru platformy. “Microsoft to firma przyjazna programistom, łącząc siły z platformą GitHub wzmacniamy nasze zaangażowanie w działania mające na celu zapewnienie deweloperom wolności, otwartości i innowacyjności” – podkreśla Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoft.

Przedstawiciele koncernu zapowiadają m.in., że GitHub zachowa dotychczasowy model działania i będzie funkcjonował w sposób niezależny od struktur Microsoftu. Dzięki temu możliwe ma być utrzymanie otwartego i nieograniczonego branżowo charakteru platformy GitHub. Z oficjalnych deklaracji wynika również, że w ramach platformy GitHub użytkownicy serwisu będą mogli nadal korzystać z dowolnych języków programowania i narzędzi deweloperskich na potrzeby rozwoju oprogramowania dla wszystkich środowisk operacyjnych. Wspierane będą też dotychczasowe możliwości łatwego wykorzystania kodu aplikacyjnego przechowywanego w ramach serwisu GitHub na dowolnym urządzeniu i w dowolnym środowisku chmurowym.

Jednocześnie, po zamknięciu transakcji, stanowisko dyrektora generalnego przejmowanej spółki obejmie Nat Friedman, wiceprezes koncernu Microsoft, założyciel firmy Xamarin i doświadczony programista open source. Z kolei Chris Wanstrath, obecny dyrektor generalny GitHub znajdzie zatrudnienie w strukturach firmy Microsoft. Będzie zaangażowany m.in. w rozwój strategicznych projektów aplikacyjnych Microsoftu.

Na mocy zawartego z właścicielami spółki GitHub porozumienia, Microsoft zapłaci za jej przejęcie 7,5 mld USD. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca 2018 roku. Wcześniej musi ona jednak zyskać m.in. aprobatę regulatorów rynkowych.

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *