InfrastrukturaCIOPolecane tematy

Microsoft porządkuję ofertę narzędzi administracyjnych i zapowiada rozwiązanie Microsoft Endpoint Manager

Podczas konferencji Ignite 2019 koncern zaprezentował nową markę – Microsoft Endpoint Manager. W ramach tej marki zebrane zostaną, oferowane dotąd osobno, narzędzia Microsoftu do zarządzania sprzętem, oprogramowaniem i usługami w organizacji. Mowa tu m.in. o rozwiązania Microsoft System Center Configuration Manager oraz Microsoft Intune.

Microsoft porządkuję ofertę narzędzi administracyjnych i zapowiada rozwiązanie Microsoft Endpoint Manager

Przedstawiając światu Microsoft Endpoint Manager przedstawiciele giganta z Redmond nieco uspokoili użytkowników, którzy od dawna martwili się, czy intensywne promowanie narzędzi do zarządzania zasobami informatycznymi (w tym m.in. urządzeniami mobilnymi, także z systemami Android/iOS) Microsoft Intune nie oznacza, że z czasem zastąpią one klasyczne, cenione przez adminów rozwiązania, takie jak np. System Center Configuration Manager (ConfigMgr – popularne narzędzie do zdalnej instalacji oprogramowania oraz kontroli wersji licencji).

Okazuje się jednak, że Microsoft nie ma takich planów. Zamiast tego na niedawnej konferencji Ignite 2019 zaprezentowano zupełnie nową markę, która docelowo zastąpić może zarówno ConfigMgr, jak i Intune, ale jednocześnie zachowa ich funkcjonalności. Microsoft Endpoint Manager to swego rodzaju zbiorcza marka, pod którą zebrane zostaną dotychczasowe narzędzia Microsoftu z tej dziedziny oraz kilka nowo zaprezentowanych produktów. Mowa tu m.in. o rozwiązaniach Microsoft Device Management Admin Center, Microsoft Desktop Analytics oraz nowych inteligentnych akcjach, które mają automatyzować i przyspieszać wykonywanie wielu standardowych operacji. “Microsoft Endpoint Manager stanowi połączenie funkcji i możliwości Intune and ConfigMgr, stanowiąc tym samym wygodne w użyciu, kompleksowe rozwiązanie do zarządzania zasobami informatycznymi” – wyjaśniają przedstawiciele Microsoftu, podkreślając, że zebranie oferowanych dotychczasowo oddzielnie narzędzi pod jedną marką nie oznacza, że firma zamierza rezygnować z rozwijania któregokolwiek z nich. „W naszej wizji jest miejsce i na ConfigMgr, i na Intune” – podkreślają przedstawiciele koncernu.

Przy okazji zapowiedziano zmianę sposobu licencjonowania tych produktów – aczkolwiek, poza zapewnieniem, ze chodzi przede wszystkim o uproszczenie oferty, na razie nie podano żadnych informacji dotyczących tej zmiany. Przedstawiciele koncernu Microsoft zdradzili również, że ConfigMgr oraz Intune są obecnie używane na ponad 190 mln. urządzeń na całym świecie. Głównie są to maszyny pracujące pod kontrolą środowiska Windows, ale także te, wyposażone w system iOS oraz Android. Korzystają z nich zarówno korporacje, jak i niewielkie firmy, które potrzebują zaledwie wycinka pełnego zestawu funkcji Microsoft Endpoint Manager – i stąd właśnie pomysł na stworzenie nowego modelu licencjonowania, który będzie wygodny zarówno dla dużych organizacji, jak i małych firm.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *