Cyberbezpieczeństwo

Młode pokolenie Polaków nie dba o hasła do logowania

Ponad 60% Polaków obawia się wycieku lub kradzieży danych osobowych. Większość z nich za jedno z największych zagrożeń uważa działania hakerów oraz oszustów podszywających się pod inne firmy lub instytucje. Niestety, często sami ułatwiamy im zdobycie naszych danych. Dotyczy to zwłaszcza przedstawicieli młodego pokolenia (18-24 lata) – co 10. z nich udostępnia swoje hasło do logowania innym osobom, a co 5. przyznaje, że zdarzyło mu się opublikować w sieci zdjęcia swoich dokumentów – wynika z badania serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów.

Młode pokolenie Polaków nie dba o hasła do logowania

Pilnowanie danych do logowania to podstawowa zasada – 93% ankietowanych deklaruje, że nie przekazuje swoich haseł osobom trzecim. Niestety, na zasadzie niektórzy już się zatrzymują. Odsetek tych, którzy korzystają z unikatowych i skomplikowanych haseł jest bowiem niższy (88%), co oznacza, że liczba osób, które nie traktują bezpieczeństwa poważnie jest prawie dwukrotnie wyższa niż w przypadku wcześniejszego pytania. Ponownie uwagę zwracają na siebie młodzi między 18 a 24 rokiem życia. Blisko co 5. z nich (18%) lekceważy zasady bezpieczeństwa w zakresie zarządzania swoimi hasłami do logowania.

“Odsetek tych, którzy postępują nieroztropnie, jest bez wątpienia wyższy. Wiele osób nie przyznaje się do takich zachowań, nawet w anonimowych ankietach. Tymczasem korzystając ze słabych haseł typu 12345, qwerty lub takich złożonych z imion naszych bliskich, przyjaciół lub zwierząt sami prosimy się o kłopoty. Takie zabezpieczenie nie będzie bowiem żadną przeszkodą dla cyberprzestępców, którzy z łatwością zalogują się na nasze konto i zyskają dostęp do danych, które tam gromadzimy. Zdobyte w ten sposób informacje wykorzystają do wyczyszczenia naszego konta albo, podszywając się pod nas, do wyłudzenia pożyczki, podpisania umowy leasingowej lub zakupu sprzętu elektronicznego” – komentuje Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl, partnera Krajowego Rejestru Długów.

Przeczytaj również
Cisco SecureX, czyli jak uprościć zapewnienie bezpieczeństwa w dynamicznych środowiskach IT

Warto zwrócić uwagę na statystyki w kolejnej grupie wiekowej, tj. ankietowanych między 25 a 34 rokiem życia. Jeśli chodzi o dane do logowania, są bowiem jeszcze bardziej sumienni niż ogół badanych – 93% z nich deklaruje bowiem, że korzysta wyłącznie z silnych haseł do logowania.

Zarządzanie hasłami to nie wszystko

Warto zadbać także o bezpieczne warunki korzystania z Internetu. Lepiej na przykład unikać podłączania się do publicznych sieci Wi-Fi w kawiarni lub centrum handlowym. Pamięta o tym 85% ankietowanych. W dobie powszechnego korzystania z internetu dobrze również pomyśleć o założeniu osobnej skrzynki mailowej, z której będziemy korzystać wyłącznie przy okazji zakupów online lub logując się do mniej istotnych portali, wskazują specjaliści. Dzięki temu oddzielimy sprawy prywatne od tych prozaicznych i zmniejszymy ryzyko wycieku naszych danych, z tej pierwszej skrzynki. Jak wynika z przeprowadzonego badania, w ten sposób postępuje połowa ankietowanych.

Decydując się jednak na taką politykę nadal musimy pamiętać o stosowaniu odpowiednio złożonego hasła. Wiedząc także o powszechnych obecnie oszustwach phishingowych, warto zwracać uwagę nie tylko na to, w co klikamy oraz co pobieramy, ale także na adresy stron, które odwiedzamy. Tymczasem ponad 17% respondentów przyznaje, że nie sprawdza przed udostępnieniem danych, czy serwis, z którego korzysta ma certyfikat SSL (oznaczony symbolem zamkniętej kłódki).

Żeby zadbać o bezpieczeństwo danych w sieci, należy pamiętać jeszcze o kilku zasadach:

  • Zawsze weryfikujmy adresy stron, z których otrzymaliśmy link.
  • Zakupy i transakcje bankowe róbmy za pośrednictwem oficjalnych stron lub aplikacji mobilnych.
  • Unikajmy korzystania z publicznych otwartych sieci Wi-Fi.
  • Korzystajmy też z aktualizowanych programów antywirusowych.
Przeczytaj również
5 odpornych na kryzys zawodów dla inżyniera

Do tego rejestru reguł bezpiecznego korzystania z Internetu trzeba też dodać dbałość o nasze hasła, które powinny być odpowiednio skomplikowane i różnorodne. Jak wskazują eksperci, nie należy jednak przesadzać z częstotliwością ich zmiany, ponieważ trudno nam będzie co chwilę wymyślać coś skomplikowanego i będziemy bardziej skłonni do wybierania drogi na skróty lub zapisywania ich w niezabezpieczonych miejscach. Bezwzględnie należy je jednak zmienić w sytuacji, w której mamy chociaż cień podejrzenia, że ktoś mógł nam je wykraść. 85% Polaków deklaruje, że jeśli tylko jest to możliwe, korzysta z opcji podwójnego uwierzytelnienia podczas logowania.

Badanie na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pt. „Ochrona danych osobowych na początku 2023 roku” przeprowadzono w styczniu 2023 roku metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1012 respondentów przez IMAS International.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *