StartupyBiznesRynek

Movens Capital przeznaczy ponad 60 mln euro na rozwój startupów

Firma zapowiedziała właśnie drugi fundusz o docelowej maksymalnej wielkości 100 mln euro, który ma być gotów sfinansować nawet 34 innowacyjne firmy z regionu CEE.  Movens Fund 2 zostanie uruchomiony w I połowie 2024 roku, z pierwszym planowanym zamknięciem szacowanym na poziomie 60 mln euro.

Movens Capital przeznaczy ponad 60 mln euro na rozwój startupów

Planowane finansowanie wynieść ma przy pojedynczej inwestycji od 250 tysięcy do 2,5 mln euro dla spółek pre-seed i seed oraz do 5 mln euro dla spółek będących w późniejszych etapach rozwoju.

“Rynek startupów w CEE najlepsze ma wciąż przed sobą – w końcu technologia to DNA globalnej gospodarki. W Movens Fund 2 celujemy nie tylko w diamenty technologiczne na etapach rund pre-seed i seed. Nowy fundusz będzie inwestował także nieco później – na etapie rund A+. W najciekawsze projekty będziemy inwestować do 5 mln euro. Jesteśmy funduszem generalistycznym, ale koncentrujemy się na wspieraniu firm wybranych obszarach: oprogramowanie dla przedsiębiorstw, technologie klimatyczne, opieka zdrowotna, fintech, e-commerce enablers, edtech oraz future of work. Od lat inwestujemy aktywnie w AI/ML i mamy dobrze zmapowane najciekawsze projekty w tym obszarze. Jesteśmy fanami efektów sieciowych i open source, ale unikalne IP może być również źródłem solidnej przewagi konkurencyjnej” – skomentował Artur Banach, partner i współtwórca Movens Capital.

Warto podkreślić, że obecna sytuacja rynkowa spowodowała, iż wyceny młodych spółek znacznie obniżyły się tworząc doskonałe otoczenie dla doświadczonych zespołów inwestycyjnych.

Przypomnijmy, że pierwszą wspólną inwestycję Movens przeprowadził w 2014 roku, zanim w roku 2020 uruchomił pierwszy fundusz – łącznie zainwestowano w 9 spółek, z których 5 zakończyło się bardzo udanymi exitami. Obecnie fundusz ma na koncie łącznie blisko 30 inwestycji. Ponadto zbudował ponad 300 relacji z zachodnimi funduszami VC i późniejszego etapu, umożliwiając wsparcie dla międzynarodowych koinwestycji. Fundusz współinwestuje z dużymi graczami VC z samego topu, takimi jak Creandum (pierwszy inwestor Spotify), The Westly Group (pierwszy inwestor Tesli) czy z Earlybird (pierwszy inwestor UIPath).

Przeczytaj również
SNOK zapewni centrum operacji bezpieczeństwa dla aplikacji SAP

Trzon zespołu Movens Fund 2 tworzyć będą: Artur Banach, Michał Olszewski, Radosław Rejman, Łukasz Pawłowski, Maciej Kraus, Przemysław Jurgiel-Żyła oraz Yaroslav Krempovych. Specjalizują się oni m.in. w fundraisingu, strategii, ekspansji międzynarodowej, pricingu czy wspieraniu spółek w procesach M&A.

Dodajmy, że Movens Capital stoi za finansowaniem takich spółek technologicznych jak: Vue Storefront, Packhelp, StethoMe, Woltair, Doctor.one, The Village Network, SKY ENGINE AI or Talkie.ai. Tylko w tym roku spółki portfelowe Movens zebrały w kolejnych rundach 40 mln euro, a łącznie ponad 85 mln euro od inwestorów.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *