SprzętCIORynek

Najnowszy Microsoft Surface Laptop 6 dla biznesu – już w testach ITwiz

Do testów redakcji ITwiz trafił najnowszy, skierowany przede wszystkim do zastosowań biznesowych, komputer z rodziny Microsoft Surface – Surface Laptop 6 for Business.

Najnowszy Microsoft Surface Laptop 6 dla biznesu – już w testach ITwiz

Wyposażony w 13,5-calowy, dotykowy ekran komputer Microsoft Surface Laptop 6 for Business waży mniej niż 1,5kg. Sprawia wrażenie solidnego, metalowa obudowa jest dobrze spasowana i cechuje się dużą sztywnością. Potwierdza to deklaracje producenta, który zapewnia, że dedykowany do zastosowań biznesowych sprzęt został zaprojektowany i przetestowany pod kątem trwałości, odporności oraz niezawodności w środowiskach symulujących realne zastosowaniach. Uwagę zwraca także wysoka jakość wbudowanego ekranu. Wyświetlany obraz charakteryzuje dobre odwzorowanie barw i duża ostrość obrazu.

Z kolei niżej wzrok przykuwa – zapowiadany wcześniej – dedykowany klawisz uruchamiający funkcję Microsoft Copilot. Na klawiaturze komputera Microsoft Surface Laptop 6 for Business został on umieszczony po lewej stronie sekcji klawiszy strzałek – w miejscu, gdzie tradycyjnie znajdował się tzw. prawy ctrl, a w poprzedniej generacji komputera Microsoft Surface Laptop – klawisz menu kontekstowego.

Najnowszy Microsoft Surface Laptop 6 dla biznesu – już w testach ITwiz

Microsoft Surface Laptop 6 for Business, podobnie jak wprowadzony równolegle Surface Pro 10 for Business, wykorzystuje najnowsze procesory Intel Core Ultra – testowany egzemplarz wyposażono w procesor Intel Core Ultra 5 135H, który swoją premierę rynkową miał w grudniu 2023 roku.

Nowe komputery z rodziny Microsoft Surface są także wyposażone w dodatkowy układ NPU (Neural Processing Unit) pozwalający na zwiększenie wydajności przetwarzania obciążeń typowych dla sztucznej inteligencji, w tym funkcji wbudowanych w system Windows 11. Testowany model posiada 16GB pamięci operacyjnej oraz dysk SSD o pojemności 256GB. Trudno więc spodziewać się problemów z wydajnością w typowych zastosowaniach biznesowych czy biurowych.

Dobrze zapowiada się natomiast czas pracy komputera na zasilaniu akumulatorowym. Producent deklaruje, że dla testowanej konfiguracji maksymalny czas pracy na baterii ma sięgać nawet 18,5 godziny. Deklaracje te będziemy mieli okazję zweryfikować w kolejnych tygodniach.

Podczas testów Microsoft Surface Laptop 6 for Business skupimy się na kwestiach szczególnie istotnych, nomen omen, z punktu widzenia użytkowników biznesowych, w tym – specyfiki największych organizacji. Mowa tu zarówno o cechach użytkowych; tych, związanych z bezpieczeństwem – Surface Laptop 6 for Business ma wspierać opartą na koncepcji zerowego zaufania (Zero-Trust) ochronę sięgającą od poziomu sprzętowego, po usługi chmurowe – jak i możliwościach zdalnego zarządzania oraz serwisowalności nowego sprzętu.

Jest to o tyle istotne, że wraz z wprowadzeniem nowej generacji urządzeń osobistych linii Surface, Microsoft zapowiada m.in. uruchomienie dedykowanej platformy Surface Management Portal. Ma ona pozwalać na scentralizowanie procesów zarządzania sprzętem z rodziny Surface, w tym zdalną konfigurację, przywracanie i wymazywanie danych. Microsoft Surface Laptop 6 for Business ma być też łatwiejszy w naprawie od swojego poprzednika.

Sprzęt do testów redakcji ITwiz wypożyczyła firma Microsoft.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *