BranżaRynekPolecane tematy

Największe firmy IT w Polsce w roku 2017

Ubiegły rok stał pod znakiem oczekiwania na ożywienie w sektorze publicznym, wyjątkowo dużej liczbie firm IT, które znajdują się w restrukturyzacji lub ogłosiły upadłość, a także kilku przejęć na rynku dostawców systemów wspomagających zarządzanie w Polsce. Wartość rynku IT w Polsce w roku 2017 wg IDC wyniosła prawie 11,2 mld USD.

W dolarach oznacza to wzrost o blisko 5-proc. Przeliczając to po średniorocznym kursie USD w Narodowym Banku Polskim, wartość polskiego rynku informatycznego wyniosła 42,2 mld zł. Największy udział w tym ma tradycyjnie sprzedaż sprzętu – 52% (22 mld zł), a następnie usług – 32% (13,5 mld zł) oraz oprogramowania – 16% (6,7 mld zł).

Wg danych PMR Market Experts – partnera raportu ITwiz Best 100, w którym prezentujemy dane największych firm IT działających w Polsce – w roku 2018 o ok. 6% może urosnąć rynek IT. Rośnie bowiem popyt na oprogramowanie w segmencie komercyjnym, a po dwóch latach zastoju widać również ożywienie w sektorze publicznym.

Premiera tegorocznej edycji raportu ITwiz Best 100 już w przyszłym tygodniu.
Zapraszamy do składania zamówień.

Zmiany w czołówce firm IT w Polsce

Tradycyjnie w czołówce firm IT w Polsce w roku 2017 znaleźli się dystrybutorzy, ale tylko dwaj AB i ABC Data, którym w tym roku zaliczyliśmy sprzedaż urządzeń mobilnych do przychodów z IT. Podobnie IDC, podsumowując wartość rynku IT w Polsce podaje teraz dane dotyczące ogólnej kategorii „infrastructure total”, w której znaczny udział – poza serwerami i komputerami PC – ma też tzw. mobile. Trzeci, największy dotąd dystrybutor – Action – spadł na miejsce 8., a wyprzedziła go firma Tech Data Poland, która awansowała na miejsce 6. Warto pamiętać, że w roku 2017 firma ta sfinalizowała – warte 5 mld USD – przejęcie innego dystrybutora Avnet Technology Solutions. Spółka ta także działała na polskim rynku.

Tymczasem Action do ponad dwóch lat znajduje się w restrukturyzacji. Stąd spadki przychodów. Choć prognozy na kolejne lata są optymistyczne. Spółka zakłada, że w całym 2018 roku przychody firmy wzrosną do 1 507 mln zł, a EBITDA (zysk operacyjny przed opodatkowaniem, odsetkami i amortyzacją) do 11,8 mln zł. Action prognozuje też, że w 2019 roku zanotuje 1 615 mln zł przychodów, a EBITDA wyniesie 20,27 mln zł. W kolejnym roku ma to być odpowiednio: 1 640 mln zł i 20,82 mln zł. Z kolei w latach 2021-2022 spółka oczekuje kolejnych wzrostów: 1 677 mln zł przychodów i 22,07 mln zł EBITDA, a w 2022 obroty mają wzrosnąć do 1 693 mln zł i EBITDA do 22,39 mln zł. Zarząd Action dąży do tego, aby dojść do porozumienia z wierzycielami, którym spółka jest winna ok. 355 mln zł. Alternatywne scenariusze rozważała w swoich analizach KPMG. Wynika z nich, że likwidacja majątku firmy Action pozwoliła by zaspokoić ok. 54% roszczeń, a w przypadku sprzedaży całości przedsiębiorstwa 71%.

Przychody największych firmy IT w Polsce w roku 2017 (w tys. zł)
L.p.FirmaPrzychody 2017Przychody 2016ZmianaZysk nettoZatrudnienie
1AB4561131404903513%42294622
2ABC Data30181593455222-1335117419
3Komputronik19143671926902-1%11860950
4Lenovo Technology B.V.*185000017000009%
5Dell EMC Polska*1780000150000019%
6Tech Data Polska*1650000120000038%
7HP Inc.*1550000140000011%
8Action w restrukturyzacji13805112723794-49%-52081548
9Microsoft*1350000122000011%
10IBM Polska *10800001270000-15%
11ASBISc Enterprises PLC **107252275088643%2 07040
12Hewlett Packard Enterprise Polska *8800008500004%
13Intel Technology Poland *8800008300006%
14Asseco Poland861235936800-8%1756002456
15Atos Poland*7900007340008%
16Comarch7483157430531%393384303
17Oracle Polska7360007150003%494
18Cisco Systems*72500060500020%
19Apple*68000060000013%
20Veracomp6705786164329%255
21Incom Group *5950005950000%
22Ericsson Polska670127334547100%112102396
23ASUS Polska*640000700000-9%
24Samsung Electronics Polska*64000058000010%
25Arrow ECS56908445460825%106
26DXC Technology *5600005250007%
27Sii51246139031331%511723360
28NTT System461068577485-20%1752118
29SAP Polska44684938698915%27875402
30Capgemni Polska*4450004210006%
31Integrated Solutions4416024251654%136
32Fujitsu Technology Solutions*42961037183716%2681
33APN Promise41261730890234%1066383
34Luxoft Poland39182428995535%94742100
35S&T w Polsce36899320837277%9518400
36Asseco Data Systems 35754225932238%12389867
37Konica Minolta Business Solutions Polska*3300003130005%
38CD Projekt RED**328235476152-31%184613
39BLStream (intive)31607228861310%-1500
40Comp288518335841-14%-4323558
41S.E.R. Solutions Polska2809792589808%1081413
42Clico 263473215104.9522%537795
43Sygnity261274355244-26%-121127904
44Senetic Holding2601082398618%259360
45Qumak 258506424496-39%-74260722
46Acer Poland/Slovakia*25000020000025%
47Advatech24930021531516%95
48Deloitte*2440002300006%
49NCR Polska*24000015500055%
50Accenture*2400002200009%
51S4E23962818587929%-79150
52IT Kontrakt23430019340021%
53Atende23146416849537%7570200
54AMD Polska*23000016400040%
55Transition Technologies21505013737257%67811349
56Asseco Business Solutions21279316875626%50138940
57Komputronik Biznes205803.3714903238%810200
58Xerox Polska*2000001930004%
59Dimension Data Polska *1770001770000%
60Canon Polska*17500016800042%
61Cyfrowe Centrum Serwisowe**163935170995-4%1442
62Wasko **16246113538920%788
63Betacom**15781012355728%2557
64NASK PIB1545681443327%24542402
65Ricoh*1420001300009%
66Brother Central & Eastern Europe GMBH oddział w Polsce1401761360003%
67Brother Polska*1401761360003%
68SAS Institute Polska139295140587-1%203
69Betacom1377041278498%830125
70Gog.com*13500010000035%
71Nokia*1300001200008%
72Grupa Exorigo-Upos**12692810912316%7253
73Eptimo123410143455-14%8115
74ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe1219431120849%8057417
75VMware*1200009400028%
76Unit4 Polska11670610118615%499
77Tieto Poland1153269125626%
78Arcus 1139389779217%4074148
79Talex **107897113037-5%5731
80OKI Systems Polska*107500111500-4%
81Juniper Networks Poland*1060009100016%
82Cloudware Polska1042591030561%309645
83Euvic1020007200042%9800800
84Ailleron**1014308904514%9147
85SNP Poland (d. BCC)101000954286%7612330
86PGS Software **991337620930%20097
87EY988657600030%3134
88Future Processing982368047122%8443891
89Check Point Software*960008300016%
90Enigma SOI9541140340137%11174156
91Infomex946818203815%1609150
92COIG944058051817%12050491
93CI Games**9374021792330%6477
94Zakłady Urządzeń Komputerowych Elzab **9114299444-8%5675
95Lexmark Polska*9000098000-8%
96LG Electronics Polska*90000850006%
97Sage872167350419%2218321
98Adobe Systems GmBH*86000790009%
99BKT Elektronik83818780787%3349
100Billennium835855655748%3185730
101IGT Poland831007369013%8604291
102itelligence827057201115%2456200
103IFS Poland*80 5007000015%
104Innergo Systems 779475561640%289643
105LiveChat Software**762545303244%27916
106Diebold Nixdorf75743.996170.8-21%10105630
107PKP Informatyka7503777099-3%3066320
108Huawei Enterprise*720006000020%
109EO Networks**718494475861%2584
110ITPunkt70000
111T-Systems Polska*7000040
112OPTeam **6850876958-11%-5460
113Netcompany Solutions6532032477101%23068200
114Hicron648875639815%1695259
115Symantec Poland*6400070000-9%
116net-o-logy63274606164%
117Altkom Akademia*6250063000-1%
118EIP615764888626%120127
119Sevenet **6140764858-5%-7459
120NEC Display Solutions GmbH*60000560007%
121ATM58084550985%27997235
122Cloud Technologies**578754513228%20864
123McAfee Polska*570004800019%
124Black Point **5119451194-4%-3828
125SID4930363637-23%120
126Vulcan472994035917%5270195
127Britenet465002940058%134400
128NetApp Poland*4500047500-5%
129Simple447113422631%3612172
130Avaya Poland*44500432003%
131Mega Sonic **4410281793-46%780
132e-point377603383112%2895211
133Infinite3665937649-3%2240200
134BMC Software*365002600040%
135ENGAVE Services3601940886-12%8935
136Kontel346543034714%204617
137Procad **3464038735-11%472
138Citrix Systems Poland*345003050013%
139InsERT342252804722%2438214
140Unified Factory **336402490735%8869
141Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne3078731411-2%-277452
142Globema303002391527%2300114
143Petrosoft.pl Technologie Informatyczne 302192585717%
144Mediarecovery284972179731%
145IAI**283211861452%4592
146Rekord SI275401812852%4916112
1477bulls.com*273162374915%2139
148Software AG Polska2710627300-1%5608.213
149Ten Square Games**270321735556%8412
150Passus269181709158%208129
151Macrologic ****2650953573-51%2348
152MakoLab **263582035429%1132
153KBJ**250811678749%2508
154LSI Software250112073821%2428178
155Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej w Katowicach2486725543-3%85
156BPX2436027367-11%-10338
157CUBE.ITG w restrukturyzacji**2430353481-55%-142518
158PKO BP Finat234271769232%43910
159Jantar23300230001%39784
160XPlus **230822102410%1751
161TogetherData207311985944%227245
1623S Data Center207001580031%270
163Artifex Mundi**2054722720-10%-4518
164Soneta 202241567029%548794
165Atende Software2008921463-6%3993
166Kotrak196081751112%210187
16711 bit studios1915126151-27%3417102
168TTS Company18995183374%40112
169Ventus Communications18886139219
170Netia183001200053%-1438541270
171Vivid Games**1774922753-22%-5878
172Neptis **165651339424%886
173Sagra Technology16365270190
174Technitel Polska162111160040%
175K3System160001350019%60025
176DSR159601420012%25157
177M4B **158911276325%2858
178Cherrypick Games**15739863172%4320
179Xsolve146321075236%80797
180T-Bull**14269135965%55
181Quest Dystrybucja1406217237-18%186124
182Indata***1396617907-22%1120
183Verbicom **138891062931%149
184BizTech Konsulting132831143016%27047
185Sente Systemy Informatyczne130541090220%1535120
186Enxoo12932954236%5195
187Voicetel Communications **125675348135%9346
188Connect Distribution12500125000%15
189Bloober Team**1229715535-21%-1887
190Spica Solutions114905714101%15
191Bakotech10682817031%35918
192Suntech **10655909917%811
193DISKUS Polska1061911622-9%46716
194Sare**1053697918%173
195Oktawave1035095119%23
196Wheel Systems10291838723%10659
197Compendium Centrum Edukacyjne1026812223-16%
198Vecto10000570075%14913
199Madkom **98474882102%1053
200Heuthes982410888-10%123651
201SpyroSoft9721681161
202Mineral Midrange **939811147-16%-991
203Netwise900010900-17%42054
204XELTO8800620042%780
205Infosystems**75689099-17%-864
206Risco Software7400590025%29035
207iPCC732170064%25130
208Polycom*6750520030%
209The Farm 51 Group **667665871%-4794
210ALTAB645563292%10232
211Cludo5797499016%27
212Cloudity5568350759%91450
213DataConsult539949978%40625
214Insoft517448267%35
215Merinosoft49314.425
216Todis Consulting471143209%256016
217Creativeforge Games**4430248778%-2249
218Logintrade**4289353721%198
219Edison **3909348112%2492
220Lukardi ** (d. SAPpeers.com)389035859%-192
221Controlling Systems3790
222Domenomania.pl**36714590-20%-1286
223Acrebit**341731937%343
224Syndatis3366274723%13925
225Norbsoft3274288114%-25
226Surfland Systemy Komputerowe **32555014-35%-646
227Bilot3200
228Forever Entertainment**30941270144%-1293
229InteliWise**2450167147%198
230Imagis **23752375-23%-16
231Varico226522521%25
2324Mobility (d. E-Solution Software)**2263134269%-2351
233Sinersio Polska203215
234ASKA179518000%5
235Pilab **17101747-2%-9264
236S-net1695119841%22529
237Red Stack Poland158922810
238i3D **15694408-64%-10091
239Jujubee**1499664126%-108
240BMS Creative135612915%318
241EC2**13172429-46%-198
242Thoriana13001.310
243Ultimate Games**12611131016%402
2442Intellect.com**12091438-16%12
245Quantum Software **10881157-6%2931
246Qubic Games**101480825%211
247Macro Games**8714949-82%-8255
248Infra**834947-12%42
249Stanusch Technologies **5732049-72%-536
250JMK Computerate522.245345.65451%12.738
251Fat Dog Games**516807-36%-719
252Planet Innovation Group**4963787-87%-217
253Examobile**426526-19%36
254Huckleberry Games**79132-40%-563
  • * – szacunki
  • ** – raporty giełdowe
  • *** – dane za trzy kwartały, później firma złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości
  • **** – do czasu przejęcia przez Asseco Business Solutions

Action to nie jedyna spółka, która wpadła w zeszłym roku w kłopoty. Jak podaje firma Euler Hermes, w roku 2017  aż o 15% wzrosła liczba niewypłacalnych przedsiębiorstw w Polsce. „Mamy do czynienia z sytuacją, gdy wzrost gospodarczy paradoksalnie przyczynia się do wzrostu ryzyka i problemów małych i średnich przedsiębiorstw” – komentują przedstawiciele Euler Hermes. Restrukturyzacji poddaje się także Cube.ITG, która zakończyła rok ubiegły stratą ponad 142 mln zł przy przychodach na poziomie 24 mln zł. Na początku stycznia Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej, Wydział VIII Gospodarczy przyjął plan restrukturyzacji spółki. Z kolei wniosek o złożenie upadłości złożył zarząd Indata. Podobne wnioski złożyły także inne spółki Grupy Indata – Positive Power, Indata Cities oraz Indata Utilities.

Sektor publiczny i jego wpływ na kondycję firm IT w Polsce

W roku ubiegłym objawiły się także problemy Sygnity. W II kwartale roku obrotowego 2016/2017 firma odnotowała stratę netto w wysokości 88,2 mln zł, a na koniec całego roku 2017 było to już ponad 121 mln zł. Na wysokość straty wpłynęły jednorazowe operacje księgowe o łącznej wartości około 95,9 mln zł. „Negatywny wpływ na wyniki Spółki ma przede wszystkim sposób rozliczania realizowanego od dawna kontraktu na budowę systemu e-Podatki, który milionom Polaków  i firm w Polsce skutecznie ułatwia rozliczenie z fiskusem. Zgodnie z zapisami umowy, Sygnity samodzielnie finansuje wykonanie kolejnych etapów tego projektu. Wpływa to na rentowność realizowanego kontraktu. W związku z tym, zarząd Sygnity S.A. musiał podjąć decyzję o dokonaniu odpisu aktualizującego na kwotę ok. 76 mln zł, obejmującą  m.in. zidentyfikowany wzrost kosztów na realizacji projektu” – można przeczytać w oficjalnym komunikacie. 11 maja 2018 roku, Sygnity złożyła w sądzie wniosek o zawezwanie do próby ugodowej wobec Skarbu Państwa – Ministra Finansów. Jego przedmiotem jest wszczęcie postępowania pojednawczego i zawezwanie Skarbu Państwa do próby kompleksowego uzgodnienia wzajemnych rozliczeń i dalszych obowiązków Sygnity i Skarbu Państwa związanych z realizacją projektu e-Podatki. Sygnity – w ramach podobnego postępowania – uzyskała ponad 13 mln zł od Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia z tytułu prac związanych z budową hurtowni danych.

Lista 100 największych przetargów IT w Polsce w roku 2017.
Kto zamawiał najwięcej? Jakie firmy IT wygrały najwięcej przetargów?

Rok 2017 to drugi rok z rzędu słabszych przychodów z rynku publicznego dla firm IT w Polsce. Choć w porównaniu do roku 2016 (4,0 mld zł) wartość rozstrzygniętych przez sektor publiczny inwestycji wzrosła o 27,5%. Jest to jednak głównie zasługa IV kwartału 2017 roku, gdy wartość wszystkich rozstrzygniętych przetargów zwiększyła się – w porównaniu do roku 2016 – aż o 80%. W IV kwartale 2017 roku, dokonano rozstrzygnięć 5430 przetargów i zleceń na usługi, wykonanie oraz dostawy związane z branżą IT. Ich łączna wartość wyniosła ponad 1, 8 mld zł.

Firmy o największej pod względem przychodów liczbie wygranych przetargów w roku 2017
Nazwa firmyWartość (w tys. zł)Liczba przetargów
Comarch199 98731
Comparex Poland173 12021
Mennica Polska141 4001
Integrated Solutions131 94739
Asseco Poland128 80595
APN Promise110 226106
S&T Services Polska100 82622
Enigma90 20216
Asseco Data Systems81 68824
SAP Polska81 5661
Sygnity72 5209
Thomson Reuters (Scientific)59 8741
Transition Technologies59 71712
Atende59 1587
Comtegra56 0706
Dimension Data Polska55 2305
IBM Polska46 1811
COIG45 40520
Suntar45 27831
NASK44 4951
DGT43 9001
Sita Information Networking Computing USA39 2071
Newind32 92114
Dahliamatic29 7671
Qumak28 84110
Decsoft28 76130
DIM System27 7252
EGIDA IT Solutions26 54912
Betacom26 19412

W II połowie 2017 roku ruszyły – z 3 letnim opóźnieniem – przetargi wspomagane dotacjami unijnymi, opublikowano rozstrzygnięcia zamówień publicznych największych urzędów i instytucji w kraju: Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Sprawiedliwości. Postępowanie przetargowe na utrzymanie systemu KSI rozstrzygnął również ZUS. Efekt tych działań widoczny jest właśnie pod koniec 2017 roku. Kolejnym  czynnikiem mającym wpływ na poprawę sytuacji w branży informatycznej jest wprowadzenie nowych unijnych regulacji (RODO), które od maja 2018 r. zaostrzają przepisy w zakresie ochrony danych osobowych. Za niedostosowanie  się do wytycznych w tym zakresie grozi restrykcyjny system kar, które zmobilizowały wiele polskich instytucji do poprawienia jakości bezpieczeństwa informacji.

Asseco wydziela działalność międzynarodową

Ubiegły rok to także zmiana w strukturze Grupy Asseco Poland. W październiku 2017 roku powstało Asseco International. Obecnie więc Grupa Asseco prezentuje wyniki w 3 kluczowych segmentach geograficznych: rynek polski, rynek izraelski (Grupa Formula Systems) oraz rynki międzynarodowe, którymi zarządza właśnie holding Asseco International. Na czele Asseco International stanął Jozef Klein, Prezes Asseco Central Europe, który od początku był zaangażowany w budowę i międzynarodowy rozwój Grupy. Szefem Rady Nadzorczej będzie Adam Góral. 96,55% akcji AI należy do Asseco Poland, a 3,45% do menedżerów Asseco Central Europe (ACE), którzy obecnie mają udziały w ACE. Nowa spółka będzie zarejestrowana na Słowacji.

Grupa Asseco jest obecna w ponad 50 państwach na całym świecie, a udział rynków zagranicznych w całościowych przychodach Grupy wynosi ponad 80% i stale rośnie. „Utworzenie Asseco International to ważny krok w rozwoju Grupy Asseco na rynkach międzynarodowych” – uważają przedstawiciele firmy. „Mamy w naszej Grupie sprawdzony model rozwoju Formula Systems i chcielibyśmy powtórzyć jej sukces. Powołaliśmy Asseco International, ponieważ uznaliśmy, że obecna skala oraz potencjał naszych działań międzynarodowych wymaga stworzenia dedykowanego zespołu, który będzie na co dzień zajmował się tymi operacjami i nimi zarządzał. Tworząc Asseco International chcemy również rozgraniczyć działalność operacyjną w Polsce od zarządzania działalnością międzynarodową” – dodaje Adam Góral, Prezes Zarządu Asseco Poland.

W 2017 roku Grupa Asseco konsekwentnie realizowała strategię dotyczącą inwestycji zagranicznych i eksportu. Dzięki temu osiągnęła rekordowy zysk netto, który wyniósł 467 mln zł, czyli o 55% więcej niż w 2016 roku i prawie 8 mld zł przychodów. Aż 80% sprzedaży i 64% zysku operacyjnego to wynik działań Grupy Asseco Poland poza Polską.

Polska drugim, największym rynkiem fuzji i przejęć w CEE

Rok 2017 to także kolejne fuzje na rynku IT w Polsce. W Polsce w roku ubiegłym przeprowadzono 288 transakcji fuzji i przejęć o wartości łącznie 10,6 mld euro. Dzięki temu znalazła się ona na 2. miejscu pod względem liczby transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej po Rosji, wynika z raportu kancelarii CMS „Emerging Europe M&A 2017-2018”. W Polsce najwięcej transakcji zrealizowano w sektorze nieruchomości i budownictwa (68), produkcyjnym (57), sektorze dóbr konsumenckich (55) oraz telekomunikacyjnym i IT (39).

Największą transakcją w ostatnim z tych sektorów było przejęcie za prawie 150 mln euro Netii przez Polsat Cyfrowy. Było jednak wiele mniejszych fuzji na rynku IT. Asseco Business Solutions w czerwcu 2017 roku przejęło Macrologic i za rok ubiegły podaje już łączne przychody obu spółek. Wyniosły one prawie 213 mln zł (wzrost o ponad 26%). Miesiąc wcześniej Business Consulting Group (BCC) dołączył do niemieckiej Grupy SNP. SNP AG to spółka akcyjna notowana na giełdzie we Frankfurcie, specjalizująca się w projektach SAP w zakresie transformacji biznesu (m.in. zmiany będące konsekwencją podziału firm, łączenia się firm, reorganizacji procesów, harmonizacji danych itp.), w oparciu o własne produkty i rozwiązania IT. BCC zaś to jeden z największych partnerów SAP w Europie Środkowej i Wschodniej z ponad 400 klientami w 40 krajach.

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *