CDORynek

NASK przeniesie obieg dokumentów do chmury

NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy) podpisała umowę na dostawę i wdrożenie platformy konteneryzacyjnej do budowy infrastruktury chmurowej SaaS dla oprogramowania EZD RP, przeznaczonego do elektronicznego zarządzania dokumentacją w administracji publicznej. Za wdrożenie odpowiadać będzie firma Linux Polska, która dostarczy wspomnianą platformę wraz z linią wytwórczą oprogramowania CI/CD.

NASK przeniesie obieg dokumentów do chmury

Głównym celem projektu EZD RP jest usprawnienie funkcjonowania jednostek administracji rządowej poprzez budowę oraz udostępnienie nowoczesnych rozwiązań cyfrowych back-office w obszarze elektronicznego zarządzania dokumentacją. To również kluczowy etap szerszego projektu transformacji cyfrowej administracji publicznej, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Nowa platforma do konteneryzacji umożliwić ma swobodne uruchamianie aplikacji w chmurze, co z kolei usprawni obieg elektronicznej dokumentacji pomiędzy oddziałami centralnymi i regionalnymi. Dla obywateli oznaczać to będzie szybszą, łatwiejszą i bezpieczniejszą obsługę spraw urzędowych przez Internet. Dostarczane rozwiązanie konteneryzacyjne opiera się na oprogramowaniu SUSE Rancher, gwarantującym pewność wsparcia i otwartość na rozwój w przyszłości, wskazują przedstawiciele Linux Polska.

“Cieszymy się, że możemy wspierać transformację cyfrową administracji, projektując i wdrażając całe środowisko, na którym opierać się będzie system do elektronicznego zarządzania dokumentacją w skali całego kraju. Transformacja cyfrowa publicznej administracji to wyzwanie, które pobudza wyobraźnię. To jest to co właśnie chcemy robić i w czym mamy doświadczenie. Dostarczenie nowoczesnej infrastruktury dla bardzo istotnego dla administracji cyfrowej systemu EZD RP jest dla nas projektem kluczowym nie tylko z powodów czysto biznesowych” – skomentował Dariusz Świąder, prezes zarządu Linux Polska.

Przeczytaj również
Rynek motoryzacyjny wciska gaz - branżę czeka wielka automatyzacja, za którą musi pójść rozwój kompetencji
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *