Branża ITRynekPolecane tematy

Nowości od Intela stworzone z myślą o przetwarzaniu w chmurze

Intel poszerza portfolio produktów dla przedsiębiorstw o nową rodzinę procesorów Intel Xeon E5-2600 v4 (Broadwell) oraz dyski SSD typu 3D NAND zoptymalizowane pod przetwarzanie w chmurze. Premiera nowych podzespołów została połączona z nawiązaniem wielu partnerstw i kolejnych inwestycji Intela. Wszystkie związane są z rozwiązaniami opartymi o chmurę.

Nowości od Intela stworzone z myślą o przetwarzaniu w chmurze

Intel poszerza portfolio produktów dla przedsiębiorstw o nową rodzinę procesorów Intel Xeon E5-2600 v4 (Broadwell) oraz dyski SSD typu 3D NAND zoptymalizowane pod przetwarzanie w chmurze. Premiera nowych podzespołów została połączona z nawiązaniem wielu partnerstw i kolejnych inwestycji Intela. Wszystkie z nich związane są z rozwiązaniami opartymi o chmurę.

Podczas odbywającej się w San Francisco konferencji Intel Cloud Day zaprezentowano przykłady wdrożeń rozwiązań cloud computing w szeregu przedsiębiorstw. Była to też okazja do przedstawienia przez Intela najnowszych rozwiązań, mających zapewnić szybsze, wydajniejsze i wygodniejsze przetwarzanie w modelu cloud computing. Nowe procesory i dyski mają pozwolić przedsiębiorstwom na stworzenie wydajnych infrastruktur chmur prywatnych i hybrydowych. Dzięki nowościom sprzętowym Intela firmy zyskują dostęp do technologii, z których do tej pory korzystały jedynie duże chmury publiczne.

Przedsiębiorstwa oczekują od architektury chmury efektywności i elastyczności. To one dyktują warunki i chcą mieć możliwość korzystania z chmury publicznej, prywatnej lub obu jednocześnie. Wynikiem tego jest zapotrzebowanie na infrastrukturę zdefiniowaną programowo SDI – Software-Defined Infrastructure” – powiedziała Diane Bryant, wiceprezes i dyrektor generalna Data Center Group w Intelu. „Intel inwestuje w dojrzałe rozwiązania SDI, które umożliwiają przedsiębiorstwom każdej wielkości czerpanie korzyści z chmury” – dodaje.

Software-Defined Infrastructure stanowi podstawę najbardziej zaawansowanych chmur obliczeniowych na świecie. Umożliwia ona szybsze i bardziej efektywne świadczenie usług przetwarzania w chmurze dzięki oprogramowaniu, dynamicznie przydzielającemu zasoby obliczeniowe, sieciowe oraz pamięć masową. Pozwala to na rozwiązania, z których jednocześnie może korzystać duża grupa użytkowników.

Nowy Intel Xeon E5-2600 (Broadwell)

Nowa generacja procesorów Intel Xeon E5-2600 v4 produkowana jest w procesie 14-nanometrowym i posiada o 20% większą liczbę rdzeni i ilość pamięci podręcznej w porównaniu do poprzedniej wersji v3. Procesory te posiadają elementy SDI, w tym Intel Resource Director. Pozwalającą na dynamiczne zarządzanie udostępnymi zasobami platformy opartej o te procesory. Technologia RDT pozwala na znaczącą automatyzację, a przede wszystkim pełną kontrolę zasobów.

Software-Defined Infrastructure stanowi podstawę najbardziej zaawansowanych chmur obliczeniowych na świecie. Umożliwia ona szybsze i bardziej efektywne świadczenie usług przetwarzania w chmurze dzięki oprogramowaniu, dynamicznie przydzielającemu zasoby obliczeniowe, sieciowe oraz pamięć masową. Pozwala to na rozwiązania, z których jednocześnie może korzystać duża grupa użytkowników.

W uaktualnionej rodzinie procesorów Intel Xeon E5 wprowadzono także udoskonalenia w zakresie bezpieczeństwa. Wśród nich są takie rozwiązania jak izolowanie obciążeń, egzekwowanie reguł bezpieczeństwa, czy szybsza kryptografia mająca zapewnić skuteczniejszą ochronę danych.

Dyski SSD skrojone pod chmurę

Dla zapewnienia niezawodności i odpowiedniej szybkości dostępu do danych zgromadzonych w chmurze Intel wprowadza nowe dyski SSD. Dyski z serii DC P3320 i P3520 wykorzystują technologię 3D NAND. To pierwsze dyski SSD od Intela korzystające z tej technologii, która zapewnia największą gęstość pamięci. Według producenta seria P33320 oferuje 5 razy większą wydajność w porównaniu do napędów SATA.

W przypadku serii D3700 i D3600 zastosowano dwa złącza PCI oraz obsługę protokoły NVMe (Non-Volatile Memory Express). Taka konstrukcja ma chronić przed utratą najważniejszych danych. W testach seria dysków D3700 jest 6-krotnie wydajniejsze od dwuportowych rozwiązań SAS. Wszystkie nowe dyski SSD zostały zoptymalizowane do pracy z nowymi procesorami Intel Xeon E5.

Nowa generacja procesorów Intel Xeon E5-2600 v4 posiada elementy infrastruktury SDI, w tym Intel Resource Director. Pozwala on na dynamiczne zarządzanie udostępnymi zasobami platformy opartej o te procesory, automatyzację i pełną kontrolę zasobów. W tej rodzinie procesorów wprowadzono także udoskonalenia w zakresie bezpieczeństwa. Wśród nich są takie rozwiązania jak izolowanie obciążeń, egzekwowanie reguł bezpieczeństwa, czy szybsza kryptografia mająca zapewnić skuteczniejszą ochronę danych.

Intel nie tylko tworzy rozwiązania, które mają sprawdzić się w infrastrukturze opartej na chmurze, ale też zachęca firmy do wdrażania tych technologii. W ramach programu Intel Cloud for All nawiązywane są strategiczne partnerstwa oraz inwestycje, które mają zapewnić szybki rozwój chmury obliczeniowej oraz standaryzację stosowanych rozwiązań. Nowości sprzętowe, wraz z rozwiązaniami stworzonymi wspólnie z partnerami – jak współpraca z CoreOS i Mirantis nad platformą Open Source do zarządzania kontenerami i aplikacjami na maszynach wirtualnych – mają przyczynić się do powstania 10 tys. nowych chmur.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *