CyberbezpieczeństwoRynek

Nowy program Microsoftu wzmocni cyberobronę Europy przy pomocy AI

Microsoft ogłosił Europejski Program Bezpieczeństwa, który ma na celu wzmocnienie cyberbezpieczeństwa w całej Europie poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz rozwój partnerstw. Inicjatywa ta stanowi część 5 zobowiązań cyfrowych, przedstawionych na początku maja br. w Brukseli. 

Nowy program Microsoftu wzmocni cyberobronę Europy przy pomocy AI

Nowa inicjatywa to odpowiedź na rosnącą aktywność cyberzagrożeń ze strony Rosji, Chin, Iranu i Korei Północnej. Microsoft zwraca uwagę m.in. na szpiegostwo geopolityczne, ransomware i wykorzystywanie AI przez cyberprzestępców. W ramach programu firma zwiększy:

  • wymianę informacji wywiadowczych z rządami europejskimi (m.in. o zagrożeniach opartych na sztucznej inteligencji);
  • inwestycje w odporność na ataki,
  • współpracę z partnerami w celu rozbijania przestępczych sieci.

Program ten koncern udostępni bezpłatnie wszystkim państwom członkowskim Unii Europejskiej, krajom przystępującym do UE, członkom Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) oraz Wielkiej Brytanii.

Nowy program Microsoftu wzmocni cyberobronę Europy przy pomocy AI
Źródło: Microsoft

Główne działania w ramach Europejskiego Programu Bezpieczeństwa:

  • Analiza zagrożeń z wykorzystaniem AI
    Microsoft śledzi zaawansowaną działalność cybernetyczną państw, wykorzystując AI do szybszego wykrywania taktyk, technik i procedur zagrożeń – w tym nadużyć AI. Celem jest umożliwienie rządom szybszej i skuteczniejszej reakcji.
  • Raportowanie cyberprzestępczości w czasie rzeczywistym
    Digital Crimes Unit (DCU) udostępnia dane wywiadowcze o cyberprzestępcach zaufanym partnerom w Europie, wspierając działania operacyjne w ramach programu Cybercrime Threat Intelligence Program (CTIP).
  • Monitorowanie operacji wpływu z użyciem AI
    Threat Analysis Center (MTAC) analizuje kampanie dezinformacyjne, w tym wykorzystanie deepfake’ów oraz informuje rządy o zagranicznych operacjach wpływających na demokrację i zaufanie publiczne.
  • Wczesne ostrzeganie o lukach w zabezpieczeniach
    Microsoft zapewnia priorytetowy dostęp do informacji o zagrożeniach, rekomendacjach i aktualizacjach bezpieczeństwa – m.in. poprzez Security Update Guide i program Microsoft Defender.
  • Dedykowany kontakt dla rządów
    Każdy uczestniczący rząd otrzyma indywidualny punkt kontaktowy w Microsoft, co ma usprawnić wymianę informacji i koordynację działań na poziomie międzynarodowym.
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *