Zmiany kadrowe

OpenAI opuszcza Ilya Sutskever, współzałożyciel i główny naukowiec startupu

„Po prawie dekadzie podjąłem decyzję o opuszczeniu OpenAI” – napisał Sutskever w poście na X. Jego miejsce zajmie Jakub Pachocki, który pełnił wcześniej funkcję dyrektora ds. badań w OpenAI oraz kierował rozwojem GPT-4 i OpenAI Five.

OpenAI opuszcza Ilya Sutskever, współzałożyciel i główny naukowiec startupu
Ilya Sutskever Źródło: NVIDIA/YouTube

Odejście Sutskevera następuje dzień po tym, gdy firma zapowiedziała nowy model sztucznej inteligencji o nazwie GPT-4o.

“Bez niego OpenAI nie byłoby tym, czym jest” – skomentował Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI.

Jak poinformował Reuters, Sutskever odegrał kluczową rolę w dramatycznym zwolnieniu i ponownym zatrudnieniu Sama Altmana w listopadzie ubiegłego roku. W tym czasie zasiadał w zarządzie OpenAI i pomógł zaaranżować zwolnienie Altmana. Kilka dni później zmienił zdanie, podpisując się pod listem pracowników domagającym się powrotu dyrektora generalnego OpenAI. Po powrocie Altmana, Sutskever został usunięty z zarządu, a jego pozycja w firmie stała się niejasna.

Ilya Sutskever jest wybitnym badaczem w dziedzinie sztucznej inteligencji. Przed założeniem OpenAI pracował m.in. w Google i był badaczem podoktoranckim w Stanford. Karierę rozpoczynał od pracy z Geoffreyem Hintonem, nazwanym jednym z „ojców chrzestnych sztucznej inteligencji”.

Ustępujący naukowiec poinformował, że pracuje nad nowym projektem, który: “ma dla mnie bardzo osobiste znaczenie, i o którym podzielę się szczegółami w odpowiednim czasie”.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *