AplikacjeRynek

OPI PIB przygotuje narzędzie, które pomoże wykrywać niedozwolone zapisy w umowach

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) wygrał konkurs na opracowanie oraz wdrożenie narzędzia, które ma pomóc w łatwy i szybki sposób wykrywać niedozwolone zapisy w umowach. Aplikacja ta będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję – rozwiązanie zweryfikuje wzory umów, zarówno udostępnione w internecie, jak i dostarczone przez konsumentów wraz zawiadomieniem składanym do Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Ma to umożliwić ekspertom szybsze reagowanie na zauważone nieprawidłowości.

OPI PIB przygotuje narzędzie, które pomoże wykrywać niedozwolone zapisy w umowach

Jak informują przedstawiciele OPI PIB, wspomniany konkurs był dwuetapowy – w pierwszym wyłoniono pięć najlepszych projektów, których autorzy dostaną nagrody pieniężne. W drugim etapie najwyżej oceniono narzędzie OPI PIB i zgodnie z regulaminem konkursu, po zakończeniu negocjacji oraz podpisaniu umowy, to ono uzyska budżet na opracowanie i wdrożenie. UOKiK zorganizował konkurs w ramach projektu Artificial Intelligence for Consumer Protection Empowerment, współfinansowanego ze środków UE.

“Temat jest bardzo ważny i aktualny. Każdy z nas dokonuje zakupów towarów i usług, a niestety często nie mamy czasu, aby sprawdzić zapisy umowy. Teraz sztuczna inteligencja przychodzi nam z pomocą. Dzięki naszemu narzędziu, pracownik UOKiK będzie mógł szybko sprawdzić zapisy umowy, nawet jeszcze przed wpłynięciem ewentualnej skargi od konsumenta” – komentuje dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor OPI PIB. “Sztuczną inteligencję w naszym instytucie wykorzystujemy już m.in. do identyfikowania plagiatów, wspomagania diagnostyki raka prostaty, czy też badania emocji na podstawie tekstów. Cieszę się, że teraz nasi eksperci wdrożą narzędzie, które będzie wspierać bezpieczne i odpowiedzialne zakupy” – dodaje.

Przeczytaj również
Adaptacja narzędzi AI w polskich firmach nabiera tempa

Odbiór narzędzia zaplanowano do końca 2022 roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *