AplikacjeProgramowaniePolecane tematy

Oprogramowanie open source – zalety i wady

Technologie open source do tworzenia stron internetowych stały się powszechnie stosowane m.in. przez uniwersytety, organizacje użytku publicznego czy instytucje rządowe. Przynoszą one bowiem wiele korzyści, takich jak choćby uniwersalność czy bezpieczeństwo. Większość dostawców oferuje je również bezpłatnie. W 2019 roku całkowity globalny przychód z rynku usług open source osiągnął ponad 17 mld dolarów. Oczekuje się, że do roku 2022 wzrośnie on do 30 mld dolarów, co oznacza, że liczba ta potroi się w ciągu zaledwie pięciu lat – wynika z badań firmy Statista.

Oprogramowanie open source – zalety i wady

Open Source to oprogramowanie dowolnie używane, modyfikowane i udostępniane, tworzone przez wiele osób i rozpowszechniane na podstawie licencji. Projekty, produkty lub inicjatywy tego typu pozwalają na otwartą wymianę, współuczestnictwo, szybkie prototypowanie, przejrzystość i rozwój społeczności. W ciągu ostatniej dekady rozwiązania te zyskały dużą popularność – coraz więcej organizacji odkrywa bowiem znaczną przewagę oprogramowania open source nad jego zastrzeżonymi odpowiednikami.

Główne zalety oprogramowania open source

● Brak kosztów – oprogramowanie open source jest głównie bezpłatne, co pozwala organizacjom zaoszczędzić prawie 50 mld funtów rocznie. Ponadto najlepsi programiści na świecie wprowadzają modyfikacje, aktualizacje i ulepszenia, za co firmy nie ponoszoną dodatkowych kosztów.

Uniwersalność – korzystając z oprogramowania open source firmy nie muszą używać konkretnego systemu określonego dostawcy. Mogą dostosować system do swoich potrzeb i używać w połączeniu z produktami innych dostawców.

Bezpieczeństwo – rozwiązania OS są publicznie dostępne, dlatego tysiące programistów nieustannie bada, sprawdza i przegląda kod. Oznacza to, że prawdopodobieństwo wystąpienia błędu jest mniejsze, a w wypadku jego zaistnienia, zazwyczaj jest szybko zauważone i usunięte.

Szybka ewolucja – oprogramowanie tego typu szybciej się zmienia. Nie trzeba prosić jego autorów o zgody na modyfikację, co znacznie przyśpiesza rozwój platformy.

Społeczność – OS sprzyja budowaniu społeczności oraz współpracy użytkowników i programistów z całego świata nad jego ulepszeniem.

Szkolenia – oprogramowanie OS oznacza wymianę wiedzy między programistami z całego świata. Pozwala także na doskonalenie umiejętności kodowania.

Stabilność – dla firmy oparcie własnego systemu na oprogramowaniu tego typu jest rozwiązaniem najbardziej stabilnym. Z racji tego, że wielu programistów i deweloperów stale aktualizuje je w domenie publicznej, istnieje znacznie niższe ryzyko, że przestanie ono być dostępne, co czyni je niezawodną opcją dla produktów długoterminowych.

„Rozwiązania open source są idealne dla firm lub osób, które chcą dzielić się wiedzą oraz informacją i mieć możliwość samodzielnego edytowania swojej witryny internetowej i jej zawartości. Przed decyzją o wdrożeniu tego rozwiązania, warto jednak wziąć pod uwagę konieczność udostępnienia kodu społeczności, co jest warunkiem bezpłatnego korzystania z niego. Oznacza to, że firmy, które przetwarzają dane osobowe (np. szkoły, uniwersytety) lub informacje dotyczące płatności (np. muzea oferujące zakup biletów online) muszą zachować szczególną ostrożność, ponieważ ponoszą znacznie większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo danych” – wyjaśnia Zsolt Balogh, dyrektor zarządzający Liferay w Europie Centralnej.

A gdy coś pójdzie nie tak?

Głównym powodem, dla którego instytucje rządowe czy duże przedsiębiorstwa ulegają pokusie wyboru edycji społecznościowej, jest zazwyczaj fakt, że uważają open source za tańsze rozwiązanie. Co się jednak dzieje, gdy coś pójdzie nie tak? Wtedy trzeba stworzyć własne rozwiązania problemu, co w wielu wypadkach wymaga znacznie więcej czasu i zaangażowania zasobów IT. Nie ma bowiem do dyspozycji szkoleń czy możliwości łatwego korygowania błędów. Przy korzystaniu z oprogramowania open source, organizacje zależą całkowicie od swoich własnych umiejętności i nawet przedsiębiorstwa posiadające doświadczone wsparcie IT (wewnętrzne lub zewnętrzne) musi w tym wypadku liczyć się z tymi dodatkowymi kosztami, przestrzegają specjaliści firmy Liferay.

Czasami dla oprogramowania typu open source dostępna jest pomoc techniczna klasy biznes, pochodząca od firmy prowadzącej projekt lub jej partnerów. Oprócz licencji i wsparcia, klienci korporacyjni mogą uzyskać dostęp do większej liczby funkcji, umożliwiających np. personalizację oprogramowania lub systemu analitycznego w chmurze. „Niektórzy klienci wolą mieć kogoś spoza firmy, aby móc uzyskać pomoc techniczną przez całą dobę, 7 dni w tygodniu i są skłonni zapłacić za umowę o gwarantowanym poziomie usług, która zapewni szybką reakcję” – mówi Zsolt Balogh. „Ludzie często bardzo szybko podpowiadają na zapytania publikowane na stronach forum poświęconym szeroko stosowanym projektom OS, ale to nie jest to samo, co gwarantowane telefoniczne wsparcie dostawcy”.

Które rozwiązanie wybrać?

Wersja Enterprise programu open source nie musi być jedynie licencją. Subskrypcja powinna umożliwiać dostęp do oprogramowania wraz ze wszelkimi usługami wsparcia, rozwiązywania problemów oraz pomocy prawnej. Liferay DXP będące jednym z rozwiązań, z którego korzysta wiele firm oraz instytucji, może być postrzegane jako zintegrowany zestaw narzędzi biznesowych podczas, gdy edycja społecznościowa jest pojedynczym produktem dla projektów o znaczeniu niekrytycznym dla biznesu.

W wypadku mniej strategicznych wdrożeń, edycja społecznościowa jest doskonałym narzędziem, które jest dostępne publicznie – użytkownicy mają dostęp do kodu źródłowego i mogą dodawać lub dostosowywać aplikację. Jednak gdy chodzi o rozwiązania biznesowe o istotnym znaczeniu, zwłaszcza w przypadku pracy z danymi klienta, dobrym wyborem będzie wersja komercyjna, przekonują eksperci Liferay.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *