Branża ITCloud computingRynek

Oracle uruchamia odrębną europejską instancję własnej platformy chmurowej

Region Oracle EU Sovereign Cloud jest utrzymywany na serwerach zlokalizowanych zlokalizowanych w Unii Europejskiej i działa w sposób odrębny od innych regionów platformy Oracle Cloud Infrastructure, choć na identycznych zasadach. Uruchomienie europejskiej instancji platformy chmurowej Oracle ma stanowić odpowiedź na wymagania w zakresie prywatności i suwerenności danych.

Oracle uruchamia odrębną europejską instancję własnej platformy chmurowej
Źródło: Oracle

Udostępniona właśnie usługa to – jak podkreślają przedstawiciele firmy Oracle – jedna z pierwszych, kompleksowych ofert usług chmurowych zaprojektowanych pod kątem specyficznych wymagań klientów z Unii Europejskiej. W ramach usług Oracle EU Sovereign Cloud dostępne są usługi znane ze środowiska Oracle Cloud Infrastructure. Identyczne są także warunków umów, wsparcia, gwarancji dostępności oraz ceny. Co jednak ważne, usługa Oracle EU Sovereign Cloud jest jednak oparta na infrastrukturze zlokalizowanej na terenie UE (obecnie są to centra danych we Frankfurcie i w Madrycie), ale także – obsługiwana personel rezydujący w UE i podmioty prawne zarejestrowane w UE.

Przedstawiciele Oracle podkreślają, że nowa usługa zapewni klientom z Unii Europejskiej większą kontrolę nad ich danymi, a także ułatwi zapewnienie zgodności z unijnymi regulacjami. To zaś oznacza, że Oracle EU Sovereign Cloud ma w szczególnym stopniu odpowiadać na potrzebę utrzymywania w ramach współdzielonej infrastruktury chmurowej tych rozwiązań i środowisk wykorzystywanych przez organizacje działające w branżach regulowanych. “Krajobraz technologiczny Unii Europejskiej zmienił się diametralnie ze względu na rosnące znaczenie ochrony danych i lokalizacji, co prowadzi do zwiększonego zapotrzebowania na suwerenne rozwiązania chmurowe, które mogą bezpiecznie przechowywać wrażliwe dane klientów i być zgodne z przepisami – takimi jak RODO” – mówi Richard Smith, wiceprezes Oracle ds. rozwiązań technologicznych w regionie EMEA. “Dzięki Oracle EU Sovereign Cloud klienci z branż podlegających ścisłym regulacjom, czy specyficznym przepisom obowiązującym w niektórych krajach, mogą teraz przyspieszyć swoje strategie chmurowe” – dodaje.

Przeczytaj również
Intel pomoże w produkcji półprzewodników dla branży motoryzacyjnej

Nowa oferta uzupełnia zatem możliwości środowiska chmurowego Oracle m.in. w zakresie budowy chmury hybrydowej i dedykowanej, a dzięki zgodności z unijnymi regulacjami ma pomóc w przyspieszeniu projektów cyfrowej transformacji biznesu w branżach, takich jak: opieka zdrowotna, bankowość i ubezpieczenia, telekomunikacja, a także sektor publiczny. Za sprawą wykorzystania usług z oferty Oracle EU Sovereign Cloud – dzięki zgodności m.in. z wymogami w zakresie przechowywania, przetwarzania oraz ochrony i suwerenności danych – europejskie organizacje zyskają także nowe możliwości wykorzystania usług wymagających skali oferowanej przez największych globalnych dostawców. Mowa tu m.in. o bezpiecznym użytkowaniu technologii AI, w tym generatywnej sztucznej inteligencji. Chmura Oracle EU Sovereign Cloud jest również zgodna z przepisami UE dotyczącymi rezydencji i monitorowania oraz wytycznymi ograniczającymi przekazywanie danych poza UE, jak Schrems II. Co ważne, jak zapewniają przedstawiciele firmy Oracle, centra danych wykorzystane na potrzeby świadczenia usług Oracle EU Sovereign Cloud pozostają własnością koncernu.

Jednocześnie, choć środowisko Oracle EU Sovereign Cloud pozostaje odrębne od innych regionów platformy Oracle Cloud Infrastructure, to może być z nimi łatwo integrowane przy zachowaniu zgodności z lokalnymi regulacjami m.in. na potrzeby budowy globalnych środowisk przetwarzania. Wykorzystane mogą tu być m.in. usługi OCI FastConnect oferowane przez ponad 85 partnerów Oracle. Wedle zapewnień, chmura Oracle EU Sovereign Cloud została także zaprojektowana z myślą o zapewnieniu wysokiej dostępności – składa się z dwóch regionów, co umożliwia odzyskiwanie danych po awarii w granicach UE. Każdy region obejmuje trzy domeny fault domains.

Przeczytaj również
Region Google Cloud Warszawa ruszy na początku 2021 roku

Z oficjalnych informacji wynika, że platforma Oracle EU Sovereign Cloud jest już dostępna dla klientów ze wszystkich 27 państw członkowskich UE, a także dla organizacji spoza UE, które oczekują możliwości zapewnienia zgodności z unijnymi przepisami. Niebawem w ramach oferty Oracle EU Sovereign Cloud dostępny będzie także pakiet aplikacji biznesowych Oracle Fusion Cloud Applications Suite, obecnie oferowany na zasadach EU Restricted Access.

Szczegółowe informacje na temat nowej oferty Oracle są dostępne na stronie: oraclecloud.eu

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *