CDOArchitektura ITPolecane tematy

Oracle wprowadza sztuczną inteligencję do baz danych

Zastosowanie mechanizmów uczenia maszynowego w środowisku bazodanowym ma pozwolić na podniesienie bezpieczeństwa i elastyczności baz danych, a także tworzenie autonomicznych i zautomatyzowanych środowisk w warstwie danych. Wykorzystujące sztuczną inteligencję funkcje bazodanowe będą oferowane w modelu chmurowym. Rozwiązanie Oracle Autonomous Database Cloud zapowiedziano podczas sesji otwierającej tegoroczną konferencję Oracle OpenWorld.

Oracle wprowadza sztuczną inteligencję do baz danych

Oracle Autonomous Database Cloud stanowić ma pierwszą na świecie, całkowicie samoobsługową i autonomiczną bazę danych. Zastosowanie mechanizmów uczenia maszynowego w warstwie danych ma umożliwić m.in. ograniczenie pracy administracyjnej, a także poprawę bezpieczeństwa i dostępności wskutek wyeliminowania ryzyka ewentualnych błędów ludzkich oraz możliwości automatycznego wykrywania zagrożeń i neutralizowania ich efektów. Jednocześnie, nowa usługa chmurowa Oracle ma zapewniać wysoką skalowalność i elastyczność w zakresie wykorzystania zasobów. “Nowe rozwiązania są wysoce elastyczne. Nie ma więc potrzeby dostarczania większej ilości zasobów, niż potrzebuje użytkownik. To naprawdę jest przetwarzanie na żądanie” – podkreśla Larry Ellison, prezes rady nadzorczej i dyrektor ds. technologii w firmie Oracle.

Wykorzystanie na szeroką skalę nowego, zautomatyzowanego modelu zarządzania środowiskami bazodanowymi pozwoli na zwiększenie dynamiki rozwoju oprogramowania. Przyczyni się też do zmian kompetencyjnych w zespołach IT.

Zautomatyzowane środowisko bazodanowe dysponować będzie funkcjami automatycznego wdrażania poprawek i aktualizacji, a także optymalizacji działania bez przestojów w działaniu. Przedstawiciele firmy Oracle zapowiadają, że brak konieczności wykonywania testów wydajnościowych i zmniejszenie niezbędnych nakładów pracy administratorów pozwoli ograniczyć przestoje w dostępności środowiska bazodanowego do mniej niż 30 minut w skali roku. Nowe rozwiązania chmurowe Oracle mają być też tańsze od alternatywnych usług. Zapowiadane jest m.in. ponad dwukrotne obniżenie kosztów w porównaniu do technologii Amazon.

Przeczytaj również
Chmura czy Edge – co nam dają 2 biliony zapytań DNS dziennie

Podczas sesji otwierającej konferencję Oracle OpenWorld 2017 Larry Ellison podkreślał, że wykorzystanie na szeroką skalę nowego, zautomatyzowanego modelu zarządzania środowiskami bazodanowymi pozwoli na zwiększenie dynamiki rozwoju oprogramowania. Przyczyni się też do zmian kompetencyjnych w zespołach IT. “Nadchodzą wielkie zmiany w umiejętnościach związanych z bazami danych – teraz będzie można koncentrować się bardziej na projektowaniu aplikacji, czy wykonywaniu prac analitycznych, albo tworzeniu korporacyjnych zasad i polityk dotyczących bezpieczeństwa i odzyskiwania danych” – uważa Larry Ellison.

Przedstawiciele Oracle podkreślają również, że do platformy chmurowej mogą zostać łatwo przeniesione m.in. bazy danych uruchomione w modelu on-premise. Takiej migracji sprzyjać ma m.in. uproszczony i uelastyczniony model licencjonowania. Z ogłoszonych wczoraj informacji wynika, że w ramach uproszonego modelu nabywania usług PaaS i SaaS firmy Oracle klienci mogą kupować środki określone jako “Universal Cloud Credits” służące następnie do płatności za wykorzystanie poszczególnych zasobów, czy aplikacji.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.