Branża ITRynekPolecane tematy

Organizacje reprezentujące branżę ICT apelują do premiera o zmiany w Polskim Ładzie

PIIT, KIGEIT, PIKE, KIKE, Związek Polska Cyfrowa oraz SoDA wystosowały do Mateusza Morawieckiego, premiera i ministra cyfryzacji, apel dotyczący zmian proponowanych w programie Polski Ład, m.in. dotyczących wysokości składki zdrowotnej. Organizacje zadeklarowały także gotowość do podjęcia dialogu, którego celem będzie wypracowanie rozwiązań aktywnie wspierających potencjał branży ICT oraz wszystkich przedsiębiorców.

Organizacje reprezentujące branżę ICT apelują do premiera o zmiany w Polskim Ładzie

Treść listu otwartego prezentujemy poniżej:

Cały świat przez ostatnie półtora roku mierzył się z pandemią oraz jej skutkami. Obecnie, kiedy można już dostrzec pierwsze oznaki końca kryzysu społeczno-gospodarczego, wszystkie kraje próbują przywrócić prawidłowe funkcjonowanie obszarów państwa. W Polsce receptą rządzących na odbudowę i rozwój ma być projekt zaprezentowany ostatnio przez Zjednoczoną Prawicę o nazwie Polski Ład.

Branża teleinformatyczna w Polsce z niepokojem obserwuje zawarte w nim propozycje, m.in. dotyczące zmian wysokości składki zdrowotnej, która, według przedstawionych założeń, będzie płacona od dochodu, niezależnie od formy zatrudnienia. W rzeczywistości jest to wzrost podatku dla firm i samozatrudnionych, których ze względu na specyfikę pracy jest bardzo dużo w branży ICT.

Czas wychodzenia z kryzysu to nie jest odpowiedni moment na zmiany w systemie podatkowo – składkowym, które będą dodatkowym obciążeniem dla rozwoju polskiej gospodarki. Polska potrzebuje wzrostu przedsiębiorczości, innowacyjności, rozwoju kapitału intelektualnego i ludzkiego. Zaproponowane zmiany w systemie podatkowo-składkowym nie będą naszym zdaniem korzystnie wspierać tego potencjału.

Szczególnie w zbliżającej się perspektywie uzyskania wsparcia finansowego z Funduszy Europejskich oraz projektów, takich jak Krajowy Plan Odbudowy, założenia Polskiego Ładu nie działają na korzyść ani przedsiębiorców, ani specjalistów i ekspertów pracujących w oparciu o samozatrudnienie. Są to grupy, od których w największym stopniu będzie zależało powodzenie transformacji cyfrowej oraz budowanie odporności po kryzysie. Brak wsparcia w tym kluczowym obszarze może wiązać się z utratą wielu wykwalifikowanych pracowników. Ponadto istnieje obawa, że środki, które powinny zostać przeznaczone na cyfrowy rozwój, zostaną przesunięte na bieżące utrzymanie firm i specjalistów. Co w efekcie nie pozwoli na założony rozwój.

W czasie kiedy wszyscy tak bardzo potrzebują wsparcia, aby zapewnić gospodarce dynamiczny rozwój oraz utrzymać stabilność i konkurencyjność rynkową, nie pora na dodatkowe obciążenia finansowe.

Każda reforma podatkowo-składkowa wymaga dogłębnych konsultacji. Należy pamiętać, że naprawdę silne i konkurencyjne gospodarki światowe są budowane w oparciu o sektor prywatny. Państwo, które nie uwzględni głosów ze strony społeczeństwa czy biznesu, nie będzie w stanie osiągnąć takiego poziomu rozwoju.

Dlatego sygnatariusze tego pisma wnoszą o aktywny dialog, aby przedstawione propozycje optymalnie wspierały potencjał, nie tylko branży ICT, ale wszystkich przedsiębiorców. Jesteśmy przekonani, że na etapie budowania tego typu programów taka współpraca jest nie tylko niezbędna, ale i bardzo dla rozwoju kraju korzystna.

Apel podpisali:

  • Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji
  • Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji
  • Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej
  • Karol Skupień, prezes Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej
  • Michał Kanownik, prezes Związku Polska Cyfrowa
  • Konrad Weiske, prezes Organizacji Pracodawców Usług IT SoDA
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *