InfrastrukturaCDOPolecane tematy

Platformy HCI to uproszczenie stosowanej infrastruktury IT

Executive ViewPoint

Z Tomaszem Śmigierą, Presales Engineer w Fujitsu Poland, rozmawiamy o możliwościach platform HCI (Hyper-Converged Infrastructure); opartych na tej koncepcji systemach Fujitsu PRIMEFLEX; współpracy z VMware przy budowie rozwiązań hiperkonwergentnych; korzyściach z ich wdrożenia; a także potencjalnych zastosowaniach platform HCI.

Platformy HCI to uproszczenie stosowanej infrastruktury IT

Ewidentną korzyścią z wdrożenia platformy HCI jest uproszczenie stosowanej infrastruktury IT, a co za tym idzie – zmniejszenie kosztów jej utrzymania i administracji. Przykładowo, gdy wymieniamy 50 starych serwerów i stare macierze, możemy całą dotychczasową infrastrukturę zastąpić jedną szafą stelażową (rack) z 8 węzłami platformy HCI. Poza tym rozwiązania tego typu dużo łatwiej rozbudowywać. Nie bez znaczenia dla klientów jest również wspomniany wyżej pojedynczy punkt kontaktu z dostawcą platformy w przypadku ewentualnych problemów technicznych, czy to ze sprzętem, czy z oprogramowaniem.

W jaki sposób wirtualizacja wspiera rozwiązania hiperkonwergentne Fujitsu?

Każdy producent inaczej definiuje rozwiązania sprzętowe, które stanowią podstawę platform HCI, i dostosowuje je do określonego stosu oprogramowania. Platforma Fujitsu PRIMEFLEX przetestowana jest praktycznie pod kątem każdego oprogramowania, począwszy od VMware, Nutanix i Microsoft – mamy także certyfikację dla platformy Azure Stack – po rozwiązania open source SuSE, RedHat i OpenStack.

Platforma Fujitsu PRIMEFLEX – prekonfigurowana i wysyłana z fabryki w szafie rack – jest już certyfikowana, przetestowana i sparametryzowana pod kątem konkretnego stosu oprogramowania. Zamawiana pod jednym numerem identyfikacyjnym, tzw. Part Number. W przypadku ewentualnej awarii – niezależnie czy dotyczy oprogramowania czy sprzętu – pojedynczym punktem kontaktu dla klienta jest organizacja serwisowa Fujitsu. Warto jednak podkreślić, że mamy jeden z najniższych poziomów awaryjności wśród producentów platform HCI.

VMware – naszym zdaniem – ma oprogramowanie najbardziej dojrzałe, jeśli chodzi o centra danych. Dostosowaliśmy więc platformę Fujitsu PRIMEFLEX do oprogramowania VMware Hyper Converged Infrastructure (HCI). Składają się nań takie elementy, jak: vSphere, vSAN oraz vCenter Server.

Jak można zdefiniować platformę hiperkonwergentną?

W przypadku systemów Fujitsu PRIMEFLEX jest ona dostarczana jako jedna, zintegrowana platforma, zawierająca wymaganą moc obliczeniową (procesory), system pamięci masowej i rozwiązania sieciowe. Co istotne, wszystko zarządzane jest za pomocą jednej konsoli administracyjnej. Jednocześnie jest to rozwiązanie bardzo skalowalne, jeśli chodzi o możliwości jego rozbudowy. Dokonywać jej można m.in. poprzez dodawanie kolejnych ujednoliconych węzłów sprzętowych wraz z licencjami na obsługiwaną technologię HCI. Z ekonomicznego punktu widzenia, istotna staje się przewidywalność przyszłych inwestycji pod kątem jej granularności finansowej i czasu niezbędnego na podłączenie kolejnych elementów.

Przygotowując ofertę dla konkretnego klienta, przeprowadzamy analizę funkcjonalną i wydajnościową proponowanej platformy Fujitsu PRIMEFLEX pod kątem konkretnych aplikacji i ich obciążenia. Jest to usługa dostępna w ramach projektu, dzięki czemu klienci nie muszą ponosić nadmiernych kosztów inwestycji. Ponadto, w przypadku mniejszych projektów jesteśmy w stanie wesprzeć klientów przy wyborze konkretnego rozwiązania, wspierając się gotowymi i fabrycznie zweryfikowanymi zestawami konfiguracji referencyjnych.

W jaki sposób platformy hiperkonwergentne pozwalają uprościć IT?

Po pierwsze, uzyskujemy znaczne obniżenie kosztów zarządzania złożoną infrastrukturą, np. nie musimy budować dla każdego kluczowego elementu infrastruktury IT (serwer, dyski, sieć) specjalizowanego zespołu administratorów – przy tym uzyskujemy zdecydowanie mniejszą podatność biznesu na wahania koniunktury na rynku pracy. W zamian oferujemy jednolitą i spójną platformę IT, zarządzaną za pomocą dobrze im znanej konsoli. Może to być zarówno oprogramowanie Fujitsu Software Infrastructure Manager (ISM), jak i vCenter dla VMware vSAN czy Microsoft System Center dla S2D.

Ewidentną korzyścią z wdrożenia platformy HCI jest uproszczenie stosowanej infrastruktury IT, a co za tym idzie – zmniejszenie kosztów jej utrzymania i administracji. Przykładowo, gdy wymieniamy 50 starych serwerów i stare macierze, możemy całą dotychczasową infrastrukturę zastąpić jedną szafą stelażową (rack) z 8 węzłami platformy HCI. Poza tym rozwiązania tego typu dużo łatwiej rozbudowywać. Nie bez znaczenia dla klientów jest również wspomniany wyżej pojedynczy punkt kontaktu z dostawcą platformy w przypadku ewentualnych problemów technicznych, czy to ze sprzętem, czy z oprogramowaniem.

Platformy HCI to uproszczenie stosowanej infrastruktury ITModele wdrażania infrastruktury konwergentnej – łączącej moc obliczeniową i urządzenia sieciowe we współpracy z pamięcią masową – znacznie poprawiły w ciągu ostatnich lat funkcjonowanie centrów danych. Dzięki takim rozwiązaniom firmy mogą jeszcze łatwiej dostosowywać infrastrukturę IT do rzeczywistego zapotrzebowania biznesu na zasoby informatyczne.
Pobierz whitepaper firmy Fujitsu i przekonaj się w jaki sposób infrastruktura hiperkonwergentna przekłada się na wzrost wartości biznesowej.

Jak przebiega migracja z infrastruktury klasycznej na rozwiązania HCI?

Przede wszystkim zbieramy informacje o obecnie wykorzystywanej przez klienta infrastrukturze. Analizujemy, gdzie występują tzw. wąskie gardła. Na tej podstawie opracowujemy konkretną rekomendację. Proponujemy – dopasowany do potrzeb danego klienta – system Fujitsu PRIMEFLEX złożony z certyfikowanych elementów. Udostępniamy klientom także gotowe narzędzia, które obliczą w jaki sposób można skonsolidować stare serwery, wyposażone w określone modele procesora, i pod jakim wirtualizatorem najlepiej to zrobić. W efekcie dostarczamy gotową szafę rack, którą wystarczy podłączyć do sieci i zasilania.

Aby ułatwić integrację platformy Fujitsu PRIMEFLEX z infrastrukturą klienta, nasze systemy HCI są wzbogacone o interfejs do zarządzania – z własnym GUI i Rest API – zgodny z protokołem RedFish. Warto zwrócić uwagę na to, że – w przypadku tradycyjnych systemów – aż 25% czasu zajmuje budowa projektu technicznego, łączącego różne elementy infrastruktury IT. Tymczasem w HCI otrzymuje się gotową infrastrukturę, oszczędzając niekiedy na jej stworzenie nawet 45 dni roboczych.

Po podłączeniu Fujitsu PRIMEFLEX na tę platformę migrowane są – z dotychczasowej infrastruktury IT – aplikacje i maszyny wirtualne. Konsolidując to samo oprogramowanie zarządzające w „starej” i „nowej” infrastrukturze, dokonujemy tzw. migracji z konwersją. Oferujemy klientom gotowe narzędzia, które automatyzują ten proces. Idealną sytuacją jest, aby dotychczasowa infrastruktura korzystała z tej samej wersji wirtualizatora – pozwala to na pełną kompatybilność z nową platformą. Jeżeli „stara” infrastruktura nie jest zwirtualizowana, zespół inżynierów naszej firmy oferuje usługi jej migracji.

Gdy całość infrastruktury przeniesiemy do platformy hiperkonwergentnej, jesteśmy w stanie w pełni zrealizować ideę Software Defined Data Center. Ponadto, z poziomu platformy HCI można dużo łatwiej zreplikować się do infrastruktury oferowanej w modelu cloud computing, np. Amazon Web Services czy Microsoft Azure.

Co z rozbudową platformy hiperkonwergentnej?

W uproszczeniu: dokłada się kolejny węzeł o identycznej konfiguracji, o takim samym typie procesora, wielkości pamięci RAM i tym samym typie dysków. Można to zrobić za pomocą kilku prostych wyborów na interfejsie GUI konsoli do zarządzania platformą HCI. Dotyczy to również systemów pamięci masowej, których rozbudowa – w tradycyjnym środowisku – ma wiele ograniczeń. W modelu tradycyjnym rozbudowa przestrzeni dyskowych często wymaga znacznych nakładów finansowych i prac operacyjnych, przy uzyskaniu nieznacznego przyrostu pojemności lub wydajności. Nieznaczna rozbudowa powierzchni dyskowych może wymagać rozbudowy sieci SAN i znacznej przebudowy macierzy i istotnych zmian w procedurach operacyjnych. Oczekiwany uzysk pojemności nie jest proporcjonalny do nakładów. W rozwiązaniach hiperkonwergentnych jest to dużo łatwiejsze pod względem technicznym.

Warto podkreślić, że w przypadku Fujitsu PRIMEFLEX kolejne generacje serwerów są kompatybilne wstecz. Tegoroczna generacja M5 jest zgodna z poprzednią M4.

W jakich zastosowaniach sprawdza się platforma HCI?

Klienci coraz chętniej kupują ją na potrzeby budowy tzw. zdalnych oddziałów – ROBO – Remote Office/Branch Office. Wybierają platformy hiperkonwergentne zamiast dedykowanych serwerów i macierzy ze współdzielonymi zasobami dyskowymi. Platformę HCI w takim wydaniu wystarczy bowiem jedynie dopiąć do infrastruktury centralnej – eliminuje się tym samym m.in. konieczność konfiguracji macierzy. To dużo prostsze rozwiązanie zarówno z punktu widzenia firmy, jak i administratorów. Dysponujemy dedykowanymi zestawami ROBO opartymi na serwerach PRIMERGY serii RX2530 oraz RX2540. To maszyny o wysokości minimum 1U, mające co najmniej osiem wnęk dla dysków. Sprzedawane są one także niezależnie od systemów PRIMEFLEX jako certyfikowane węzły dla danej technologii. Znacznie upraszcza to zarządzanie infrastrukturą jako jednorodnym rozwiązaniem.

Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, planując wdrożenie platformy hiperkonwergentnej?

Z pewnością nie polecamy jej ani do budowy tradycyjnych rozwiązań do backupu, ani w rozwiązaniach, w których serwery obciążane są punktowo. Trzeba również zwrócić uwagę na zasady licencjonowania. Rozwiązania te nie są korzystne w przypadku, gdy uzależnione jest ono od liczby CPU. Należy też brać pod uwagę kompatybilność z używanymi w biznesie aplikacjami. Ostatnio platformy HCI uzyskały certyfikacje dla tak krytycznych biznesowo rozwiązań jak SAP HANA, wśród nich także Fujitsu PRIMEFLEX. Ostatnim elementem, który należy uwzględniać, jest kompatybilność konkretnego systemu plików z danym rozwiązaniem do backupu. Jest to szczególnie ważne w przypadku systemów pamięci masowych definiowanych programowo. Co ważne, w ofercie Fujitsu klienci mogą znaleźć kompletne systemy ochrony danych dla tej klasy rozwiązań.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *