BranżaRynek

W Polsce w Beyond.pl uruchomiono Microsoft Azure Stack

To pierwsza taka instalacja w Europie Środkowo-Wschodniej. Microsoft Azure Stack w Beyond.pl ma zapewnić możliwość przetwarzania danych za pomocną dobrze znanych narzędzi Microsoft, ale z lokalnym przetwarzaniem zasobów – twierdzą przedstawiciele Beyond.pl.

W Polsce w Beyond.pl uruchomiono Microsoft Azure Stack

“Podpisaliśmy już umowę z pierwszym klientem. To zagraniczna firma, której bardzo zależało na przechowywaniu danych w Polsce. Zapytania ofertowe spływały do nas jednak, kiedy architektura była jeszcze w fazie testów, co najlepiej obrazuje zapotrzebowanie na tą usługę. Siłą Beyond.pl ma być elastyczność rozwiązań i swoboda wyboru wirtualizatora przez klienta. Dziś obok naszych flagowych usług, czyli Chmury dla Biznesu opartej o VMware oraz e24cloud, oferujemy także hybrydową platformę PaaS Microsoftu. To olbrzymi sukces biznesowy i technologiczny” – mówi Bartłomiej Danek, wiceprezes Beyond.pl.

Azure Stack to rozszerzenie chmury Azure dostępne z centrum danych regionalnego partnera. Dzięki temu firmy są w stanie tworzyć zaawansowane aplikacje w chmurze z użyciem narzędzi PaaS (m.in. IoT HUB, Service Fabric, LoadBalancer, MS SQL Database) w modelu hybrydowym. “Przykładowo dane osobowe czy systemy ERP mogą być przechowywane w lokalnym centrum danych w Poznaniu, a aplikacje o mniejszej wadze w chmurze Azure. Beyond.pl jakoCloud Service Provider oferuje nie tylko dostęp do Azure Stacka z Data Center 2, ale umożliwia także rozszerzenie infrastruktury o globalne zasoby Microsoft w ramach jednej umowy” – mówią przedstawiciele Beyond.pl.

Hybrydowa chmura Azure w Polsce

Po trzech miesiącach intensywnej pracy z naszymi partnerami technologicznymi uruchomiliśmy Microsoft Azure Stacka w Data Center 2 na platformie produkcyjnej. Jesteśmy gotowi do świadczenia usługi nie tylko pod względem technologicznym, ale także administracyjnym” – mówi Maciej Madziała, IT Solutions Architect, który odpowiadał w Beyond.pl za wdrożenie rozwiązania. Microsoft Azure i Azure Stack posiadają kompatybilne API oraz niemal identyczny panel administracyjny z jednakowym nazewnictwem oraz zasadami działania. Azure Stack w Beyond.pl i Azure mają także bliźniaczą architekturę. Usługa została wdrożona w modelu connected mode, aby zapewnić maksymalną integralność.

Przeczytaj również
3S Data Center inwestuje w nowe centra danych

Największą korzyścią Azure Stacka w Beyond.pl jest lokalizacja. Klienci mają pewność, że ich dane są przetwarzane na terenie Polski, co dla wielu branż jest kluczowym aspektem. Dotyczy to m.in. sektora finansów, usług medycznych czy energetyki. Ułatwia to także przejście różnorodnych audytów. Beyond.pl może podpisać również z klientem umowę o powierzeniu danych osobowych” – przekonują przedstawiciele firmy. Poznański operator data center jest też pierwszą linią wsparcia dla klientów korzystających z Azure Stacka. Komunikacja odbywa się w języku polskim i angielskim oraz za pośrednictwem e-maila i telefonu. Pozwala to na szybszą identyfikację problemów niż przy kontakcie z Biurem Obsługi Klienta Microsoftu. W przypadku, gdy problem dotyczy konfiguracji będącej po stronie partnerów technologicznych, Beyond.pl stanowi łącznik z dostawcami. Finalnie klient ma dostęp do szeregu ekspertów, ale kontaktuje się tylko z jednym zespołem.

Microsoft Azure i Azure Stack posiadają kompatybilne API oraz niemal identyczny panel administracyjny z jednakowym nazewnictwem oraz zasadami działania. Azure Stack w Beyond.pl i Azure mają także bliźniaczą architekturę. Usługa została wdrożona w modelu connected mode, aby zapewnić maksymalną integralność.

Beyond.pl świadczy również pełną administrację IT, w tym środowiskami hybrydowymi z wykorzystaniem Azure i Azure Stacka. “Klient nie musi mieć zatem we własnym zespole specjalistów w tym zakresie. Jest to istotna wartość dodana we współpracy z Beyond.pl, ponieważ Microsoft nie ma w swojej ofercie administracji własną infrastrukturą chmurową” – przekonują przedstawiciele firmy. “W ramach usługi Microsoft Azure Stack klienci będą rozliczani jedynie za faktyczne wykorzystanie mocy obliczeniowej. Stawki w Beyond.pl są zbliżone do tych w Europie Zachodniej, która jest jednym z tańszych regionów Azure. Ceny zależą od liczby wykorzystywanych usług i są przygotowywane indywidualnie. Firmy korzystające z globalnej chmury Azure w Beyond.pl oraz polskiego Azure Stacka będą rozliczane na podstawie jednej faktury z wyszczególnionymi kwotami za każdą usługę” – dodają.

Przeczytaj również
Wzrasta zapotrzebowanie na elastyczność, którą zapewniają rozwiązania chmurowe

Architektura Azure Stack w Beyond.pl Data Center 2

Dostawcą sprzętu dla usługi Azure Stack w Beyond.pl jest Dell EMC, który wygrał przetarg organizowany przez Beyond.pl. Producent dostarczył pełną infrastrukturę fizyczną, gotową szafę. Obecnie Microsoft pozwala na eksploatację jednego Scale Unita o wielkości 12 node-ów. “Jeżeli klient potrzebuje dużych, dedykowanych zasobów, jesteśmy w stanie świadczyć usługę Azure Stack as a Service i zapewnić prywatne rozwiązanie o wielkości 4/8/12 node-ów” – podkreśla Maciej Madziała.

Azure Stack w Beyond.pl znajduje się w jedynym w Europie Środkowo-Wschodniej centrum danych z najwyższym certyfikatem bezpieczeństwa Rated 4 wg ANSI/TIA-942. Oznacza to pełną redundancję infrastruktury: od komponentów w szafie, przez okablowanie, po zasilanie i chłodzenie obiektu. Pozwala to zaoferować SLA na poziomie 99,95%.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *