Branża ITRynek

Polska firma Packhelp zwycięzcą tegorocznego “Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”

W 21. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej 30% miejsc zajmują spółki z Polski – w pierwszej dziesiątce przypadła im aż połowa lokat. Na czele „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” znalazła się spółka Packhelp. Jak poinformowali przedstawiciele Deloitte, na przestrzeni ostatnich czterech lat dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm technologicznych z rankingu wyniosła aż 1 460%.

Polska firma Packhelp zwycięzcą tegorocznego “Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”

Po kilku latach przerwy miejsce lidera w rankingu ponownie przypadło polskiej firmie. Spółka Packhelp jest twórcą platformy pozwalającej projektować i zamawiać spersonalizowane opakowania online. Firma osiągnęła wzrost przychodów w ciągu ostatnich czterech lat na poziomie 9 077%. Jak wynika z rankingu, w pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze cztery krajowe organizacje: EGZOTech (5. miejsce), Solution4Labs (7. miejsce), Zdrowegeny.pl (8 .miejsce) oraz Tylko (9. miejsce).

W głównej kategorii „Fast 50” uplasowało się zatem 15 firm z Polski, a 9 znalazło swoje miejsce w zestawieniu „Wschodzące gwiazdy”. Jednak najwięcej organizacji w „Fast 50” pochodzi z Czech (21). Łącznie polskie i czeskie spółki zajmują ponad 70% miejsc w rankingu. Trzecie miejsce przypadło natomiast Chorwacji, którą reprezentuje pięć przedsiębiorstw. We wspomnianym rankingu znalazły się także firmy z Bułgarii (3), Słowacji (2) oraz po jednej z Litwy, Kosowa, Łotwy i Estonii.

„Tegoroczny ranking ma wyjątkowy charakter. Pandemia pokazała, że firmy technologiczne nie tylko stymulują wzrost biznesów, ale też pozwalają nam funkcjonować w czasie izolacji. Ogromne zainteresowanie edycją, którą właśnie zamykamy, pokazuje jak wiele innowacyjnych firm rozwijało swój potencjał przez ostatnie lata, żeby w tym wyjątkowym roku służyć nam wsparciem. Do rankingu pięćdziesięciu najszybciej rozwijających się firm w Europie Środkowej zgłosiło się ponad 300 spółek. Aż 42 firmy spośród 50, które znalazły się w zestawieniu, to debiutanci” – mówi Agnieszka Zielińska, Partner w Dziale Doradztwa Finansowego, Lider Programu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe.

W zestawieniu dominują producenci oprogramowania

W 2019 roku w porównaniu do roku 2016 średni wzrost przychodów firm, które znalazły się w rankingu wyniósł 1 460%. Rok wcześniej było to 1 129% (rok 2018 w porównaniu do 2015 roku), podkreślają twórcy rankingu, dodając, że wzrost ten pokazuje, w jak dobrej kondycji znajduje się sektor firm technologicznych w naszym regionie. „Od kilku lat średni wzrost przychodów spółek w rankingu przekracza tysiąc procent. Należy się spodziewać, że rewolucja technologiczna, która dokonuje się na skutek pandemii, tylko wzmocni ten trend i w przyszłorocznym rankingu wynik ten będzie jeszcze lepszy” – prognozuje Agnieszka Zielińska.

Podobnie jak w poprzednich latach ranking zdominowały firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania. W zestawieniu jest ich aż 30. 11 organizacji reprezentuje sektor „media i rozrywka”, a cztery to producenci sprzętu komputerowego. Trzy spółki to fintechy, a dwie zaliczają się do sektora medycznego i biotechnologicznego.

W tym roku firmy technologiczne mogły zgłaszać swój akces także do nowej nagrody „Impact Stars”. Kategoria została wprowadzona z myślą o firmach, które z powodzeniem łączą rozwój innowacyjnych produktów czy usług technologicznych z pozytywnym oddziaływaniem na co najmniej jeden z obszarów: społeczeństwo, biznes, innowacje, środowisko i różnorodność. Każdy kraj mógł w tej kategorii nagrodzić trzy firmy. I tak, w Polsce wyróżnienie otrzymały spółki: Divante i Netguru (za wspólną inicjatywę Tech to the rescue), EGZOTech oraz Laparo – informują twórcy rankingu.

Szczegółowe wyniki rankingu

Przypomnijmy, że firmy technologiczne samodzielnie zgłaszają chęć udziału w rankingu „DeloitteTechnology Fast 50 Central Europe”, a jego organizator weryfikuje podane przez nie dane finansowe.

Kategoria główna „Technology Fast 50”

Polska firma Packhelp zwycięzcą tegorocznego “Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”

 

Kategoria „Wschodzące Gwiazdy”

Polska firma Packhelp zwycięzcą tegorocznego “Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”

Więcej informacji na temat szczegółowych kryteriów dla firm, a także historyczne rankingi dostępne są na stronie: www.deloitte.com/cefast50

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *