Branża ITRynek

Polska jednym z najszybciej rozwijających się rynków IT w Europie

Jak wynika z ustaleń Dun & Bradstreet Polska, od początku stycznia do połowy sierpnia polski rynek informatyczny wzbogacił się o ponad 11 tys. firm IT. Oznacza to, że Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków IT w Europie. Choć trzeba również zaznaczyć, że w dużej części są to jednoosobowe działalności gospodarcze, informatycy świadczący usługi na rzecz polskich, jak i zagranicznych, globalnych korporacji.

Polska jednym z najszybciej rozwijających się rynków IT w Europie

Jak się okazuje, najwięcej nowych firm zarejestrowano w branży związanej z oprogramowaniem i usługami w zakresie technologii informatycznej (PKD:6201). W ciągu zaledwie siedmiu miesięcy 2024 roku, Polacy założyli ich blisko 8,5 tys.

Jeśli ten dynamiczny trend utrzyma się w kolejnych miesiącach, to jeszcze w tym roku w Polsce będzie aktywnie działać grubo ponad 200 tys. firm informatycznych. Co wysunęłoby nasz kraj na jedną z czołowych lokat w Unii Europejskiej pod względem liczby firm IT.

Polska jednym z najszybciej rozwijających się rynków IT w Europie

Firmy IT najczęściej rejestrowane są w dużych miastach. Przodują w tym zwłaszcza: Warszawa, Kraków, Trójmiasto, Poznań, Wrocław oraz Katowice. W aglomeracjach tych występuje największy popyt i zapotrzebowanie na usługi informatyczne, a preferowaną formą działalności jest samozatrudnienie, przy jednoczesnym prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

Nad Wisłą powstają też liczne centra informatyczne, świadczące swoje usługi globalnie. Wiąże się to głównie z niższymi kosztami działalności w porównaniu z Zachodem.

Zawieszone działalności

Niestety, tym samym okresie w Polsce swoją działalność zawiesiło 6,8 tys. firm informatycznych. Co w porównaniu do końca 2023 roku stanowi równo 75%. Z całą pewnością liczba zawieszonych firm IT w 2024 roku będzie wyższa od tej z roku poprzedniego. Dane i analiza Dun & Bradstreet pokazują, że zawieszenie firmy równe jest z jej likwidacją. Tylko mały ułamek procentowy firm wraca bowiem na rynek po zawieszeniu.

Na zawieszenie działalności decydują się ci przedsiębiorcy, którzy wrócili na etat w korporacji, nie poradzili sobie z prowadzeniem własnej firmy lub wyjechali za granicę otrzymując dużo lepszą ofertę.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *