RynekPolecane tematy

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego Technology Fast 50

Po kilku latach przerwy spółki z zestawienia firm technologicznych ponownie osiągają dynamikę wzrostu przychodów powyżej 1000%. W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego Technology Fast 50

Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057% i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

W zestawieniu uplasowało się 21 firm z Polski. Aż 17 z nich znalazło się w głównej kategorii „Technology Fast 50” (w tym jedna znalazła się również w kategorii „Wielka Piątka) oraz 4 w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”. Na drugim miejscu pod względem liczby spółek uplasowały się Czechy, które w głównym rankingu reprezentuje siedem firm. Trzecie miejsce pod tym względem przypadło Chorwacji z sześcioma firmami. Poza tym w Technology Fast 50 swe miejsce znalazły także przedsiębiorstwa ze Słowacji (5), Węgier (4), Rumunii (4), Litwy (3) i Słowenii, Bułgarii, Serbii oraz Bośni i Hercegowiny (po 1).

Zwycięzcą Deloitte Technology Fast 50 została zajmująca się tworzeniem rozwiązań IT dla marketingu. Codewise z Krakowa, która w tym roku zadebiutowała w głównym zestawieniu. Jeszcze w ubiegłym roku operująca od pięciu lat na rynku firma, zajmowała pierwsze miejsce w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”. W bieżącej edycji rankingu ze wzrostem przychodów na poziomie ponad 13 000% (przychody 2012 versus 2015 rok) znalazła się również na czele kategorii „Wielka Piątka”. „Uzyskanie pierwszego miejsca w kategorii Rising Stars w 2015 roku było ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem. Ale już wtedy wiedziałem, że stać nas na dużo więcej. 13 tys. proc. wzrost w okresie ostatnich 4 lat i zdobycie pierwszej nagrody w obu kategoriach, to dla nas ważne i budujące potwierdzenie sukcesu, który wspólnie tworzymy w firmie. Moje dążenia i ambicja stworzenia globalnej spółki jest niezmienna i dalej jestem przekonany, że to dopiero początek czegoś naprawdę wielkiego.” – komentuje Robert Gryn, Prezes Codewise.

Zwycięzcą Deloitte Technology Fast 50 została zajmująca się tworzeniem rozwiązań IT dla marketingu. Codewise z Krakowa, która w tym roku zadebiutowała w głównym zestawieniu. Jeszcze w ubiegłym roku operująca od pięciu lat na rynku firma, zajmowała pierwsze miejsce w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”. W bieżącej edycji rankingu ze wzrostem przychodów na poziomie ponad 13 000% (przychody 2012 versus 2015 rok) znalazła się również na czele kategorii „Wielka Piątka”.

Na drugim miejscu uplasował się kolejny debiutant – polska spółka CodiLime z Warszawy, ”Po pierwsze, zbudowaliśmy zespół blisko 200 wybitnie utalentowanych osób, które codziennie realizują misję naszej firmy. Po drugie, zainwestowaliśmy w rozwój kompetencji, a następnie technologii w trzech istotnych i przyszłościowych dziedzinach IT, tj. w obszarach globalnych rozwiązań sieciowych, cyberbezpieczeństwa oraz sztucznej inteligencji. Wreszcie po trzecie, naszą naczelną zasadą jest bezwzględne dotrzymywanie słowa wobec naszych Klientów, którzy we współpracy z CodiLime skupiają się na osiąganiu globalnej przewagi konkurencyjnej”- tłumaczy sukces firmy prezes Tomasz Kułakowski.

Trzecie miejsce należy do czeskiej firmy DataSpring. W pierwszej dziesiątce uplasowała się jeszcze jedna polska firma tworząca aplikacje mobilne: Miquido (8 miejsce). W głównym rankingu Deloitte Technology Fast 50 znalazło się aż 43 nowych firm, 1 awansowała, 6 spadło. Najwięcej, bo 16 firm powstało w 2011 roku.

Średni wzrost przychodów firm, które zgłosiły się do Technology Fast 50 wyniósł w ubiegłym roku 1057% (przychody 2012 versus 2015 rok). Był to wynik znacznie wyższy od osiągniętego rok wcześniej (560%). „To był dobry rok dla firm technologicznie innowacyjnych. Kolejny raz w naszym rankingu liderem została firma, która jeszcze rok temu była zbyt młoda, by znaleźć się w głównej kategorii. Taka sama sytuacja dotyczy spółki, która zajmuje drugie miejsce w zastawieniu. To pokazuje, jak szybko można osiągnąć sukces na rynku innowacyjnych technologii. Co więcej, spółki powróciły do rezultatów osiąganych kilka lat wcześniej, gdy średnie wzrosty przychodów firm ujętych w zestawieniu sięgały ponad tysiąc procent. Wystarczy przypomnieć, że ostatni raz taki wynik udało się osiągnąć w 2012 roku” – mówi Magdalena Burnat-Mikosz, Partner, Liderka programu Technology Fast 50 w Deloitte Central Europe.

Średni wzrost przychodów firm, które zgłosiły się do Technology Fast 50 wyniósł w ubiegłym roku 1057% (przychody 2012 versus 2015 rok). Był to wynik znacznie wyższy od osiągniętego rok wcześniej (560%). Jak komentują przedstawiciele Deloitte, to był dobry rok dla firm technologicznie innowacyjnych. “Kolejny raz w naszym rankingu liderem została firma, która jeszcze rok temu była zbyt młoda, by znaleźć się w głównej kategorii. Taka sama sytuacja dotyczy spółki, która zajmuje drugie miejsce w zastawieniu. To pokazuje, jak szybko można osiągnąć sukces na rynku innowacyjnych technologii” – mówi Magdalena Burnat-Mikosz, Partner, Liderka programu Technology Fast 50 w Deloitte Central Europe.

Średni wzrost przychodów polskich firm, które znalazły się w głównej części zestawienia wyniósł 1585% Aby znaleźć się w rankingu spółka musiała osiągnąć wzrost w wysokości co najmniej 324%. Przedstawiciele polskiego biznesu obecni w zestawieniu pochodzą z całego kraju. Najwięcej swoich reprezentantów (7) ma stolica, czterech Kraków, trzech Wrocław, dwóch Poznań i po jednym: Gliwice, Gdańsk, Piaseczno i Rybnik oraz Białystok.

Podobnie jak w poprzednich latach tegoroczny główny ranking Technology Fast 50 zdominowały firmy zajmujące się wykorzystaniem technologii informacyjnych, choć w różnych zastosowaniach: marketing, analityka dużych baz danych, Mobile UX. Stanowią one aż 74% wszystkich spółek, które znalazły się w zestawieniu (rok wcześniej 50 proc.). Rankingiem Deloitte zainteresowały się po raz pierwszy podmioty z obszarów czystych technologii produkcji energii, biotechnologii i technologii medycznych.

Podobnie jak w poprzednich latach tegoroczny główny ranking Technology Fast 50 zdominowały firmy zajmujące się wykorzystaniem technologii informacyjnych, choć w różnych zastosowaniach: marketing, analityka dużych baz danych, Mobile UX. Stanowią one aż 74% wszystkich spółek, które znalazły się w zestawieniu (rok wcześniej 50 proc.). Rankingiem Deloitte zainteresowały się po raz pierwszy podmioty z obszarów czystych technologii produkcji energii, biotechnologii i technologii medycznych.

Ranking Deloitte Technology Fast 50 skupia najszybciej rozwijające się środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa technologicznie innowacyjne na podstawie wzrostu przychodów operacyjnych. W jego skład wchodzą trzy kategorie: główna „Technology Fast 50” oraz dwie podkategorie „Wschodzące Gwiazdy” i „Wielka Piątka”. Firmy same zgłaszają chęć udziału w rankingu, a audytorzy Deloitte weryfikują podane przez nich dane finansowe. „Technology Fast 50” jest częścią zestawienia Technology Fast 500 EMEA przygotowywanego przez Deloitte.

Kryteria ogólne dla wszystkich kategorii: spółka opracowuje lub wytwarza autorskie i/lub ponosi istotne nakłady na prace badawczo-rozwojowe; posiada strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe zagranicznych inwestorów strategicznych; posiada siedzibę w jednym z krajów uczestniczących w programie; być firmą technologiczną, a jej działalność musi zawierać się w jednej z kategorii: IT i rozwiązania cyfrowe, internet, media i telekomunikacja, czyste technologie & energia, oraz biotechnologia, nanotechnologia i technologie medyczne.

 

Kategoria główna „Technology Fast 50”
 1. 1. Codewise Sp. z o.o. Sp. K., Polska, IT & rozwiązania cyfrowe
 2. 2. CodiLime Sp. z o.o., Polska, IT & rozwiązania cyfrowe
 3. 3. DataSpring s.r.o., Czechy, IT & rozwiązania cyfrowe
 4. 4. JUMP soft a.s., Słowacja, IT & rozwiązania cyfrowe
 5. 5. NSoft d.o.o. Mostar, Bośnia i Hercegowina, IT & rozwiązania cyfrowe
 6. 6. ZOOT a.s., Czechy, Internet, media & telekomunikacja
 7. 7. MUSOFT.CZ, Czechy, IT & rozwiązania cyfrowe
 8. 8. Miquido, Polska, IT & rozwiązania cyfrowe
 9. 9. High Tech Engineering Center Group, Serbia, IT & rozwiązania cyfrowe
 10. 10. INNOVATIX Kft., Węgry, IT & rozwiązania cyfrowe

 

Kategoria „Wschodzące Gwiazdy”
 1. 1. Deeper, UAB, Litwa, IT & rozwiązania cyfrowe
 2. 2. Phenicoptere Sp. z o.o., Polska, Biotechnologia, nanotechnologia & technologie medyczne
 3. 3. IncQuery Labs Ltd., Węgry, IT & rozwiązania cyfrowe
 4. 4. Absolvent.pl Sp. z o.o., Polska, Internet, media & telekomunikacja
 5. 5. Skypicker.com s.r.o., Czechy, IT & rozwiązania cyfrowe
 6. 6. Statscore sp. z o.o., Polska, IT & rozwiązania cyfrowe
 7. 7. Tooploox Sp. z o.o., Polska, IT & rozwiązania cyfrowe
 8. 8. Argutec, s.r.o., Czechy, IT & rozwiązania cyfrowe
 9. 9. Prusa Research s.r.o., Czechy, IT & rozwiązania cyfrowe
 10. 10. UAB “Invenis”, Litwa, Internet, media & telekomunikacja

 

„Wielka Piątka”
 1. 1.  Codewise Sp. z o.o. Sp. K., Polska, IT & rozwiązania cyfrowe
 2. 2. Aliter Technologies, a.s., Słowacja, IT & rozwiązania cyfrowe
 3. 3. UAB “Pigu”, Litwa, Internet, media & telekomunikacja
 4. 4. UAB “ENERSTENA”, Litwa, Czyste technologie & energia
 5. 5. INSOFT Development & Cosulting, Rumunia, IT & rozwiązania cyfrowe
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *