PracaCyberbezpieczeństwo

Ponad połowa specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa myśli o rezygnacji z pracy

Opublikowany przez Cobalt raport „State of Pentesting 2022”, wskazuje na trudności jakie odczuwają specjaliści od cyberbezpieczeństwa. Większość z nich zmaga się z wypaleniem zawodowym, a 54% ankietowanych stwierdziło, że zamierza zrezygnować z pracy z powodu przytłaczającej ilości obowiązków i niedoborów siły roboczej. 

Ponad połowa specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa myśli o rezygnacji z pracy

Jak wynika ze wspomnianego raportu, spośród 602 ankietowanych specjalistów ds. bezpieczeństwa, 45% zadeklarowało, że w ich działach brakuje pracowników. Aż 90% respondentów stwierdziło, iż nadmiar obowiązków prowadzi do wypalenia zawodowego. Z kolei 94% ankietowanych przez Cobalt wskazało, że niedobór pracowników źle wpływa na pracę działu, zaś 11% nie wierzy, iż najbliższa przyszłość przyniesie w tym zakresie jakąkolwiek poprawę. Natomiast 38% badanych próbowało poradzić sobie z tym problemem w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Niestety, bezskutecznie.

“Na pierwszy rzut oka wydaje się, że specjalista od cyberbezpieczeństwa to wymarzony zawód. Ale większość osób patrzy na tę profesję wyłącznie poprzez pryzmat zarobków. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że jest to stresująca praca, zwłaszcza w ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy nastąpiło nasilenie cyberataków. Niestety, decydenci często nie zapewniają działom IT zasobów pozwalających odnieść sukces w walce z hakerami. W rezultacie pracownicy zmuszeni są wykonywać mnóstwo różnych zadań” – komentuje Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

Według autorów raportu, deficyt specjalistów od cyberbezpieczeństwa negatywnie wpływa na działalność przedsiębiorstw. W szczególności dotknięte są takie obszary jak: zachowania zgodności z zasadami cyberbezpieczeństwa, wspierania bezpiecznego rozwoju, zarządzania ryzykiem czy utrzymania krytycznej infrastruktury bezpieczeństwa.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *