Branża ITRynek

Rośnie liczba jednoosobowych firm informatycznych – blisko 18% wzrost rok do roku

Według danych pochodzących z KRS, na koniec 2021 roku aktywnych było ponad 131 tys. firm z branży IT. W porównaniu do analogicznego okresu w roku 2020, oznacza to wzrost o niemal 18%. Co więcej, w pierwszym kwartale 2022 roku liczba firm IT wzrosła o kolejne 5% i na koniec marca wyniosła 138,5 tys. 

Rośnie liczba jednoosobowych firm informatycznych – blisko 18% wzrost rok do roku

Na wzrost liczby jednoosobowych firm działających w sektorze IT wpłynęła m.in. pandemia i związany z nią trend pracy zdalnej. Jak wynika z danych płynących z KRS, wywiadowni gospodarczej Dun & Bradstreet oraz przeanalizowanych przez spółkę Evolution, najwięcej takich firm działa w branży związanej z oprogramowaniem. Od kilku lat jest ona najbardziej popularną wśród wszystkich z tego sektora – stanowi blisko 70%. Z kolei 18% to działalności związane z doradztwem w zakresie informatyki, 8% z usługami w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, a 5% z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi.

“W Polsce w roku 2021 działało ponad 91 tys. firm IT związanych z oprogramowaniem. Co ciekawe, ich odsetek, w porównaniu do roku 2020, zwiększył się aż o 20%. A tylko w pierwszym kwartale tego roku przybyło ich już ponad 5 proc. Liczby te mogą wynikać nie tylko z rosnącego zapotrzebowania na inżynierów oprogramowania, ale także świadczyć o tym, że polscy programiści często świadczą usługi również dla zagranicznych podmiotów. Nie ma się czemu dziwić, są dobrze wykształceni i zaangażowani w projekty, więc chętnie ich one zatrudniają” – komentuje Konrad Bromiński, Senior HR Manager w Evolution. “Evolution ma swoje centra inżynieryjne na całym świecie, niedawno otworzyło jedno także w Polsce i aktywnie zatrudnia przede wszystkim specjalistów IT – szczególnie pracujących w technologiach takich jak Scala i Typescript” – dodaje.

Przeczytaj również
Fujitsu: 2021 rok to nowe wyzwania w obszarze cyberbezpieczeństwa

Według analizowanych danych, wśród wszystkich jednoosobowych firm IT największy odsetek znajduje się w województwie mazowieckim – stanowią one 27,1%. Na miejscu drugim znalazło się małopolskie (11,9%), a trzecim i czwartym kolejno dolnośląskie (10,2%) i śląskie (blisko 10%). Na kolejnych pozycjach uplasowało się wielkopolskie (7,9%), pomorskie (7%) oraz łódzkie (5,4%). W wypadku pozostałych województw odsetek waha się od 3 do 1,4% (opolskie).

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *