Intel IT CenterRynekPolecane tematy

Rozwój infrastruktury w kontekście popularyzacji chmury obliczeniowej

Firmy wchodzą w dziesięciolecie koegzystencji własnych centrów danych i rozwiązań oferowanych w chmurze” – mówi Larry Ellison, założyciel, a obecnie CTO i przewodniczący Rady Nadzorczej w Oracle. „Rozwijając nasze rozwiązania, słuchamy nie tylko CIO i CTO, lecz także programistów oraz przedstawicieli kierownictwa firm” – dodaje Brian Krzanich, CEO Intela.

Rozwój infrastruktury w kontekście popularyzacji chmury obliczeniowej
Brian Krzanich, CEO Intela

Chmura zmienia role poszczególnych osób w firmie. „Nowe role CHRO to wyszukiwanie, pozyskiwanie i utrzymywanie talentów, zwłaszcza w kontekście nadchodzącego pokolenia Millenialsów. Nowe role CIO zaś to technologiczny wizjoner, adwokat klienta, transformator biznesu” – stwierdza Bob Evans, CCO Oracle.

Aż 70% klientów korzystających z naszych rozwiązań cloud computing nie było nimi wcześniej ” – mówi Larry Ellison. „W I kwartale 2016 roku finansowego sprzedaż naszych rozwiązać IaaS i PaaS wzrosła o 34%. W przypadku usług PaaS pozyskaliśmy 800 nowych klientów. W przypadku zaś rozwiązań SaaS klasy ERP/ECM 200 w ciągu roku było to 1300 firm, w tym 300 produkcyjnych. Właśnie udostępniliśmy dwa kolejne moduły naszych rozwiązań oferowanych w modelu SaaS – zarządzania produkcją i e-commerce” – dodaje. W ostatnim kwartale 2015 roku finansowego przychody z rozwiązań cloud computing wyniosły 426 mln USD. W tym roku – wg prognoz Oracle – ma to być 1,5 mld USD.

Aby ułatwić wdrożenie chmury, uruchamiamy inicjatywę Intel Cloud for All. Program ten realizować będziemy wspólnie z dostawcami usług cloud computing i operatorami telekomunikacyjnymi. Udostępniliśmy także Trusted Analytics Platform – platformę open source dedykowaną do tworzenia aplikacji Big Data w chmurze – powiedział zaproszony na konferencję Oracle OpenWorld 2015 Brian Krzanich, CEO Intela.

Podczas konferencji Oracle OpenWorld 2015 Mark Hurd, CEO Oracle podkreślał, że firma ma już 200 tys. wspólnych klientów z firmą Intel, od czasu przejęcia Sun Microsystems jednego z największych partnerów Oracle. „Rozwijając nasze rozwiązania, słuchamy nie tylko CIO i CTO, lecz także programistów oraz przedstawicieli kierownictwa firm. Pytamy, jak chcą zmieniać przedsiębiorstwa. Rozwiązania dla organizacji mają rozwiązywać problemy, działać bezpiecznie i być łatwe do wdrożenia. Prostotę wprowadzają rozwiązania cloud computing. Aby ułatwić wdrożenie chmury, uruchamiamy inicjatywę Intel Cloud for All. Program ten realizować będziemy wspólnie z dostawcami usług cloud computing i operatorami telekomunikacyjnymi. Udostępniliśmy także Trusted Analytics Platform – platformę open source dedykowaną do tworzenia aplikacji Big Data w chmurze” – powiedział zaproszony na konferencję Brian Krzanich, CEO Intela.

Inwestujemy także w inicjatywy związane z rozwojem infrastruktury definiowanej programowo, takie jak OpenStack. Wspólnie z Oracle uruchomiliśmy zaś Program Apollo, który ma służyć poprawie wydajności infrastruktury IT. Dzięki niemu powstać ma nowa architektura rozwiązań sprzętowych” – dodaje.

Oprogramowanie przekształca dziś niemal każdą branżę, pozwala firmom wyróżnić się i bardziej efektywnie konkurować z pomocą aplikacji i usług, które zapewniają klientom nowe doświadczenia. Ta cyfrowa transformacja biznesu jest okazją dla CIO i zespołów IT do wsparcia organizacji, aby stała się ona bardziej zwinna. Wymaga to tworzenia i dostarczania aplikacji, zarówno w modelu tradycyjnym, jak i w chmurze, aby dokonywać tego szybciej i taniej, a jednocześnie bez utraty kontroli nad zarządzaniem całym środowiskiem. Wymaga to stworzenia nowej architektury aplikacji, architektury natywnie dostosowanej do chmury, opartej na mikroserwisach, kontenerach i rozwiązaniach open source, takich jak OpenStack właśnie.

Podczas Oracle OpenWorld 2015 firmy Oracle i Intel udostępniły klientom – w ramach Programu ExaYourPower – bezpłatne testy nowej infrastruktury obu firm oparte na realnych ich obciążeniach. Poprawę efektywności działania infrastruktury IT przynieść mają także nowe dyski SSD Intela – Optane – kilkakrotnie szybsze niż dyski Flash.

Zmiana sposobu korzystania przez nas z aplikacji, popularność chmury to efekt wejścia na rynek pracy nowych pokoleń pracowników. Jak podano na konferencji Oracle OpenWorld 2015, już w roku 2020 aż 50% pracujących to będą tzw. Millenialsi, pokolenie Y, osoby urodzone w latach 1984-1997.

Generacja Y nazywana jest również „pokoleniem Milenium”, „następną generacją”, „pokoleniem cyfrowym”, „pokoleniem klapek i iPodów”. Po raz pierwszy nazwa ta pojawiła się w 1993 roku, w magazynie AD Age. W odróżnieniu od poprzedniej generacji, określanej mianem Generacji X, aktywnie korzystają z mediów i technologii cyfrowych. „Aż 56% przedstawicieli tego pokolenia przedkłada elastyczność pracy nad wysokość zarobków. W jednej pracy nie zostają dłużej niż przez 3 lata” – mówi Bob Evans. „Jednocześnie zaś pokolenie Y wydaje dwa razy więcej niż statystyczny konsument. Aż  77% z nich nie ma jednak żadnego związku z marką. 90% Milenialsów potrzebuje informacji o produkcie w czasie rzeczywistym, a 68% potrzebuje zintegrowanej, bezproblemowej multikanałowej obsługi” – dodaje.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *