Intel IT CenterRynekPolecane tematy

Rozwój infrastruktury w kontekście popularyzacji chmury obliczeniowej

Firmy wchodzą w dziesięciolecie koegzystencji własnych centrów danych i rozwiązań oferowanych w chmurze” – mówi Larry Ellison, założyciel, a obecnie CTO i przewodniczący Rady Nadzorczej w Oracle. „Rozwijając nasze rozwiązania, słuchamy nie tylko CIO i CTO, lecz także programistów oraz przedstawicieli kierownictwa firm” – dodaje Brian Krzanich, CEO Intela.

Rozwój infrastruktury w kontekście popularyzacji chmury obliczeniowej
Brian Krzanich, CEO Intela

Chmura zmienia role poszczególnych osób w firmie. „Nowe role CHRO to wyszukiwanie, pozyskiwanie i utrzymywanie talentów, zwłaszcza w kontekście nadchodzącego pokolenia Millenialsów. Nowe role CIO zaś to technologiczny wizjoner, adwokat klienta, transformator biznesu” – stwierdza Bob Evans, CCO Oracle.

Aż 70% klientów korzystających z naszych rozwiązań cloud computing nie było nimi wcześniej ” – mówi Larry Ellison. „W I kwartale 2016 roku finansowego sprzedaż naszych rozwiązać IaaS i PaaS wzrosła o 34%. W przypadku usług PaaS pozyskaliśmy 800 nowych klientów. W przypadku zaś rozwiązań SaaS klasy ERP/ECM 200 w ciągu roku było to 1300 firm, w tym 300 produkcyjnych. Właśnie udostępniliśmy dwa kolejne moduły naszych rozwiązań oferowanych w modelu SaaS – zarządzania produkcją i e-commerce” – dodaje. W ostatnim kwartale 2015 roku finansowego przychody z rozwiązań cloud computing wyniosły 426 mln USD. W tym roku – wg prognoz Oracle – ma to być 1,5 mld USD.

Aby ułatwić wdrożenie chmury, uruchamiamy inicjatywę Intel Cloud for All. Program ten realizować będziemy wspólnie z dostawcami usług cloud computing i operatorami telekomunikacyjnymi. Udostępniliśmy także Trusted Analytics Platform – platformę open source dedykowaną do tworzenia aplikacji Big Data w chmurze – powiedział zaproszony na konferencję Oracle OpenWorld 2015 Brian Krzanich, CEO Intela.

Przeczytaj również
Klienci Apple będą mogli samodzielnie naprawiać swoje iPhone’y

Podczas konferencji Oracle OpenWorld 2015 Mark Hurd, CEO Oracle podkreślał, że firma ma już 200 tys. wspólnych klientów z firmą Intel, od czasu przejęcia Sun Microsystems jednego z największych partnerów Oracle. „Rozwijając nasze rozwiązania, słuchamy nie tylko CIO i CTO, lecz także programistów oraz przedstawicieli kierownictwa firm. Pytamy, jak chcą zmieniać przedsiębiorstwa. Rozwiązania dla organizacji mają rozwiązywać problemy, działać bezpiecznie i być łatwe do wdrożenia. Prostotę wprowadzają rozwiązania cloud computing. Aby ułatwić wdrożenie chmury, uruchamiamy inicjatywę Intel Cloud for All. Program ten realizować będziemy wspólnie z dostawcami usług cloud computing i operatorami telekomunikacyjnymi. Udostępniliśmy także Trusted Analytics Platform – platformę open source dedykowaną do tworzenia aplikacji Big Data w chmurze” – powiedział zaproszony na konferencję Brian Krzanich, CEO Intela.

Inwestujemy także w inicjatywy związane z rozwojem infrastruktury definiowanej programowo, takie jak OpenStack. Wspólnie z Oracle uruchomiliśmy zaś Program Apollo, który ma służyć poprawie wydajności infrastruktury IT. Dzięki niemu powstać ma nowa architektura rozwiązań sprzętowych” – dodaje.

Oprogramowanie przekształca dziś niemal każdą branżę, pozwala firmom wyróżnić się i bardziej efektywnie konkurować z pomocą aplikacji i usług, które zapewniają klientom nowe doświadczenia. Ta cyfrowa transformacja biznesu jest okazją dla CIO i zespołów IT do wsparcia organizacji, aby stała się ona bardziej zwinna. Wymaga to tworzenia i dostarczania aplikacji, zarówno w modelu tradycyjnym, jak i w chmurze, aby dokonywać tego szybciej i taniej, a jednocześnie bez utraty kontroli nad zarządzaniem całym środowiskiem. Wymaga to stworzenia nowej architektury aplikacji, architektury natywnie dostosowanej do chmury, opartej na mikroserwisach, kontenerach i rozwiązaniach open source, takich jak OpenStack właśnie.

Przeczytaj również
Pandemia przyspiesza cyfryzację i automatyzację biznesów

Podczas Oracle OpenWorld 2015 firmy Oracle i Intel udostępniły klientom – w ramach Programu ExaYourPower – bezpłatne testy nowej infrastruktury obu firm oparte na realnych ich obciążeniach. Poprawę efektywności działania infrastruktury IT przynieść mają także nowe dyski SSD Intela – Optane – kilkakrotnie szybsze niż dyski Flash.

Zmiana sposobu korzystania przez nas z aplikacji, popularność chmury to efekt wejścia na rynek pracy nowych pokoleń pracowników. Jak podano na konferencji Oracle OpenWorld 2015, już w roku 2020 aż 50% pracujących to będą tzw. Millenialsi, pokolenie Y, osoby urodzone w latach 1984-1997.

Generacja Y nazywana jest również „pokoleniem Milenium”, „następną generacją”, „pokoleniem cyfrowym”, „pokoleniem klapek i iPodów”. Po raz pierwszy nazwa ta pojawiła się w 1993 roku, w magazynie AD Age. W odróżnieniu od poprzedniej generacji, określanej mianem Generacji X, aktywnie korzystają z mediów i technologii cyfrowych. „Aż 56% przedstawicieli tego pokolenia przedkłada elastyczność pracy nad wysokość zarobków. W jednej pracy nie zostają dłużej niż przez 3 lata” – mówi Bob Evans. „Jednocześnie zaś pokolenie Y wydaje dwa razy więcej niż statystyczny konsument. Aż  77% z nich nie ma jednak żadnego związku z marką. 90% Milenialsów potrzebuje informacji o produkcie w czasie rzeczywistym, a 68% potrzebuje zintegrowanej, bezproblemowej multikanałowej obsługi” – dodaje.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *