Rynek

Rynek tokenizacji osiągnął wartość ponad 5,5 mld zł

Tak wynika z niedawnych badań przeprowadzonych przez giełdę kryptowalutową Binance. Jak się okazuje branża ta odnotowała 50% wzrost w ciągu ostatniego roku. Obecnie jej łączna wartość to 1,3 mld dol. (ok. 5,6 mld zł), a zdaniem analityków to dopiero początek.

Rynek tokenizacji osiągnął wartość ponad 5,5 mld zł

Co to jest tokenizacja? Otóż proces tokenizacji przekształca prawa do aktywów świata rzeczywistego (RWA) w cyfrowy token, którym można łatwo handlować na platformach opartych o blockchain, czyli technologię stojącą za kryptowalutami. Tymi namacalnymi aktywami może być np. obraz znanego malarza lub wyjątkowo rzadka butelka whisky, które mogą posiadać sporą wartość inwestycyjną. Dzięki tokenizacji wartość ta może zostać zapisana w formie cyfrowej, co stwarza wiele nowych możliwości.

W najnowszym badaniu, z września 2023 roku, Binance podaje, że obecna wartość rynku RWA wynosi wspomniane 1,3 miliarda dolarów, przy liczbie ponad 40 tysięcy aktywnych użytkowników. Chociaż liczba tych użytkowników podwoiła się w przeciągu roku, to zdaniem giełdy, rynek cały czas daleki jest od rozwinięcia swojego pełnego potencjału.

Potwierdzają to m.in. informacje od Boston Consulting Group, który oszacował wartość globalnego rynku tokenizacji niepłynnych aktywów na 16 bilionów dolarów (niemal 70 bilionów złotych) do 2030 roku.

„Biorąc pod uwagę, że ogólna wartość globalnych aktywów jest szacowana na 900 bilionów dolarów, aktywa tokenizowane stanowią cały czas niewielki ułamek tej wartości. Przestrzeń do wzrostu jest więc ogromna” – prognozuje Katarzyna Wabik, Country Manager w Binance Poland.

Przeczytaj również
Firma Progress przejmie spółkę MarkLogic

Rynek tokenizacji osiągnął wartość ponad 5,5 mld zł

Możliwości i szanse tokenizacji aktywów

Tokenizacja realnych aktywów przynosi szereg korzyści, do których należą:

  • Dodatkowa płynność – tokenizowane aktywa mogą być przedmiotem obrotu 24/7 na globalnych zdecentralizowanych giełdach, zamiast polegać na tradycyjnych rynkach, które są ograniczone geograficznie i czasowo.
  • Ułamkowa własność – tokeny można podzielić na bardzo małe części, umożliwiając większej liczbie inwestorów dostęp do aktywów o wysokiej wartości, takich jak nieruchomości, sztuka i metale szlachetne.
  • Przejrzystość – blockchain zapewnia odporny na manipulacje zapis własności tokenów i transakcji, który jest w 100% przejrzysty.
  • Programowalność – inteligentne kontrakty i tokeny automatyzują wiele kwestii biznesowych, takich jak dywidendy, czy compliance.

Tokenizacja może więc zdemokratyzować inwestycje, czyniąc je bardziej dostępnymi dla przeciętnego Kowalskiego. Ma to prowadzić do bardziej sprawiedliwego podziału bogactwa i możliwości inwestycyjnych. Służyć temu będzie wiele nowych produktów i usług finansowych. Przykładowo, ppopularne stają się tokeny reprezentujące koszyki różnych aktywów, zapewniając inwestorom większą dywersyfikację.

W miarę jak tokenizacja będzie zyskiwać na popularności, prawdopodobne są także zmiany w ramach regulacyjnych, które będą musiały zostać lepiej dostosowane do tej nowej formy własności. Może to ułatwić firmom i osobom fizycznym tokenizację aktywów, jeszcze bardziej pobudzając rynek.

„Tokenizacja otwiera przed nami nowe możliwości, szczególnie na rynkach, które wcześniej były niepłynne lub trudne w handlu. Może to znacznie rozszerzyć ogólny rynek aktywów świata rzeczywistego, przynosząc korzyści zarówno kupującym, jak i sprzedającym” – podsumowuje Katarzyna Wabik.

Przeczytaj również
Aktywność funduszy private equity w Europie Środkowo-Wschodniej spadła w 2022 roku o 30%
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *