Branża IT

Sam Altman zwolniony ze stanowiska dyrektora generalnego OpenAI

Odszedł również prezes i współzałożyciel spółki – Greg Brockman. Sam Altman odchodzi po tym, jak zarząd firmy stwierdził, że „nie był konsekwentnie szczery w swoich wypowiedziach”. Mówi się też, że za to, że ostrzegał przed zbyt szybkim rozwojem sztucznej inteligencji.

Sam Altman zwolniony ze stanowiska dyrektora generalnego OpenAI
SAN FRANCISCO, CALIFORNIA – OCTOBER 03: OpenAI Co-Founder & CEO Sam Altman speaks onstage during TechCrunch Disrupt San Francisco 2019 at Moscone Convention Center on October 03, 2019 in San Francisco, California. (Photo by Steve Jennings/Getty Images for TechCrunch)

Odejście Sama Altmana następuje po przeprowadzeniu przez zarząd przemyślanej oceny, która wykazała, że nie zawsze zachowywał on szczerość w kontaktach z zarządem, co utrudniało mu wykonywanie obowiązków. Zarząd nie ma już zaufania do jego zdolności do dalszego przewodzenia OpenAI” – podała spółka w poście na blogu wczoraj (17 listopada).

Mira Murati, CTO OpenAI zostanie tymczasowym dyrektorem generalnym ze skutkiem natychmiastowym. Spółka będzie prowadzić poszukiwania stałego następcy dyrektora generalnego.

Uwielbiałem swój czas spędzony w OpenAI. To było dla mnie osobiście przemieniające i, mam nadzieję, trochę dla świata” – napisał Sam Altman na swoim profilu na serwisie X (dawniej Twitter).

W ogłoszeniu OpenAI podano również, że współzałożyciel i prezes Greg Brockman ustąpi ze stanowiska prezesa zarządu, ale pozostanie w firmie. Kilka godzin po publikacji Greg Brockman opublikował na X informację, że odchodzi.

Dodał, że on i Altman zostali w piątek powiadomieni o usunięciu ich z zarządu przez współzałożyciela i głównego naukowca OpenAI, Ilyę Sutskevera, który jest również członkiem zarządu. „Jesteśmy zszokowani i zasmuceni tym, co dzisiaj zrobił zarząd” – napisał Brockman.

Sam Altman został twarzą OpenAI i zapoczątkował obecną „gorączkę” po tym, jak udostępnił publicznie wersją 3.5 ChatGPT, a następnie poprawioną wersję 4. Zaledwie w zeszłym tygodniu Sam Altman poprowadził przemówienie na pierwszej w historii firmy konferencji OpenAI DevDay, na których ogłoszono m.in. udostępnienie nowego modelu GPT-4 Turbo, który ma być bardziej zaawansowany, wydajny i tańszy, ale także możliwość tworzenia dostosowanych do własnych potrzeb, niestandardowych wersji ChatGPT.

OpenAI pozwoli budować własne AI na bazie ChatGPT i bez umiejętności kodowania

Sam Altman jest współzałożycielem OpenAI i początkowo był współprezesem firmy wraz z Elonem Muskiem. Ten odszedł z firmy w roku 2018, aby uniknąć konfliktu interesów z Teslą. Potem zaś założył własną firmę zajmującą się sztuczną inteligencją – xAI.

Przeczytaj również
Już 57% producentów oprogramowania korzysta z Generative AI

Po odejściu Altmana i Brockmana pozostali członkowie zarządu firmy to główny naukowiec firmy, Ilya Sutskever, dyrektor generalny Quora Adam D’Angelo, Tasha McCauley, była dyrektor generalna GeoSim Systems oraz Helen Toner, dyrektor ds. strategii w Centrum Bezpieczeństwa i Bezpieczeństwa w Georgetown Powstająca technologia.

Z OpenAI odchodzą też – składając rezygnację – trzej polscy naukowcy (Senior Research Scientist) – Jakub Pachocki, Szymon Sidor i Aleksander Madry. Tymczasem jeszcze 1 września 2023 roku Ilya Sutskever napisał na serwisie X, że – cytat – “genialny” Jakub Pachocki ma największe zasługi w powstaniu wielu z kluczowych wyników badań OpenAI, w tym nad botem Dota 2 oraz wstępnym trenowaniu modelu GTP-4.

Niewykluczone, że teraz Sam Altman, którego pozbyto się w bardzo nieprzyjemny sposób – wraz z Gregiem Brockmanem i Jakubem Pachockim, topowymi naukowcami OpenAI, żaden z nich nie ma zakazu konkurencji – nie założą teraz własnej firmy. Jak się mówi, “oni sami w tydzień mogą zebrać Seed Funding na poziomie kilku, kilkunastu miliardów USD, za znacznie mniej akcji nowej spółki niż pakiet, który w OpenAI przejął Microsoft.

Przypomnijmy, Microsoft zapłacił 13 mld USD za 49% w OpenAI.

AKTUALIZACJA: Jak podaje The Verge, zarząd OpenAI prowadzi rozmowy z Samem Altmanem w sprawie powrotu do firmy na stanowisko dyrektora generalnego. Jedna z nich powiedziała, że ma on “ambiwalentne” odczucia, co do powrotu i chciałby znaczących zmian w zarządzaniu.

Wczoraj (19 listopada), Jason Kwon, dyrektor ds. strategii OpenAI powiedział pracownikom, że firma jest “optymistycznie nastawiona” do powrotu Sama Altmana. Bez niego – i po odejściu wielu, kluczowych pracowników – firma raczej by nie przetrwała. Tym bardziej, że za byłymi szefami odeszło – jak wspomnieliśmy – wielu kluczowych naukowców, a szykuje się więcej odejść pracowników.

Przeczytaj również
Sam Altman, czyli tam i z powrotem

Dodatkowo The Verge pisze, że on i Greg Brockman “rozmawiają z przyjaciółmi i inwestorami o założeniu innej firmy“.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *