AplikacjeRynek

SAP i firma farmaceutyczna Boehringer Ingelheim pracują nad aplikacją do śledzenia podrabianych leków

Jak wynika z raportu OECD i EUIPO, handel podrabianymi i kradzionymi lekami wzrósł o 25% w porównaniu do 2019 roku. Wykorzystując globalną sytuację pandemiczną przestępcy stwarzają jednocześnie ogromne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Dlatego też SAP we współpracy z Boehringer Ingelheim tworzą aplikację mającą ułatwić walkę z podróbkami na rynku farmaceutycznym.

SAP i firma farmaceutyczna Boehringer Ingelheim pracują nad aplikacją do śledzenia podrabianych leków

Proceder podrabiania leków oraz innych produktów farmaceutycznych trwa od lat. W ubiegłym roku na rynku pojawiły się choćby fałszywe i nietestowane szczepionki, w tym te przeciw COVID-19. Jak ocenia OECD i EUIPO, między 2016 a 2019 zmarło od 72 000 do 169 000 dzieci chorych na zapalenie płuc, które przyjęły podrabiane leki. Z kolei fałszywe leki na malarię w analogicznym okresie mogły być przyczyną ok. 116 000 nadmiarowych zgonów.

Niestety, kiedy podrobione leki trafiają do łańcucha dostaw, najbardziej cierpią na tym pacjenci wymagający szczególnej opieki oraz osoby najuboższe, które mają ograniczony dostęp do bezpiecznych, sprawdzonych i niedrogich leków.

Technologia w walce z podrabianymi lekami

Do walki ze wspomnianym zagrożeniem wykorzystywane są najnowsze technologie. Chmura SAP jest na przykład podstawą funkcjonowania systemu serializacji leków w firmie Novartis. Natomiast we współpracy z Boehringer Ingelheim powstaje aplikacja, która ma wspierać funkcjonariuszy oddziałów ścigania w walce z przestępcami rozpowszechniającymi podrobione i fałszywe produkty medyczne oraz leki.

Rozwiązanie pozwoli funkcjonariuszom organów ścigania w USA na skanowanie kodów kreskowych 2D na wyprodukowanych przez firmę Boehringer Ingelheim lekach poprawiających jakość życia i uwierzytelnianie ich, zanim dotrą do pacjentów. W ten sposób aplikacja umożliwi wykrywanie kradzionych, podrobionych lub niezatwierdzonych do obortu leków Boehringer Ingelheim, które są przemycane lub sprzedawane nielegalnie.

“Bezpieczeństwo pacjentów jest naszym najwyższym priorytetem, a niezweryfikowane farmaceutyki – zwłaszcza w obliczu globalnej pandemii – stanowią istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa i ochrony zarówno pacjentów, jak i dostawców usług medycznych. Rozwiązanie SAP oparte na blockchainie pozwala naszemu zespołowi zabezpieczyć się przed tym, by nielegalne i niesprawdzone leki trafiły w ręce tych, którzy najbardziej potrzebujących pacjentów” – powiedział Aaron Graham, Executive Director obszaru Brand Safety & Security w Boehringer Ingelheim.

Rozwiązanie wykorzystujące blockchain

Dodajmy, że technologia opracowywana przez SAP we współpracy z Boehringer Ingelheim jest częścią inicjatywy SAP Information Collaboration Hub for Life Sciences. W jej ramach specjaliści koncernu opracowali narzędzia wykorzystując rejestry blockchain, które umożliwiają uwierzytelnianie opakowań farmaceutycznych w trakcie ich przemieszczania się między wszystkimi ogniwami łańcucha dostaw.

“W obliczu zaburzeń w łańcuchach dostaw wywołanych globalną sytuacją i w obliczu ogromnych zagrożeń dla zdrowia publicznego walka z podrabianymi lekami musi mieć najwyższy priorytet. Wykorzystanie rozwiązań blockchainowych ma szansę znacząco ograniczyć działalność przestępczą i ułatwić dostęp do sprawdzonych leków najbardziej tego potrzebującym. Technologia pomaga nam stawiać czoła różnym globalnym wyzwaniom i współpraca SAP z Boehringer Ingelheim jest tego najlepszym dowodem” – podsumowała Dorota Zaremba, wiceprezes zarządu SAP Polska.

Przypomnijmy, że Boehringer Ingelheim jest jedną z największych na świecie firm farmaceutycznych, która od lat realizuje program transformacji cyfrowej i wsparcia rozwoju innowacyjności w dziedzinie farmacji we współpracy z SAP. Pod koniec 2020 spółka rozpoczęła jedno z największych wdrożeń platformy SAP S/4 HANA. Do 2025 wszystkie wykorzystywane do tej pory w firmie systemy ERP zostaną zmigrowane do S/4 HANA we wszystkich 41 krajach, w których działa Boehringer Ingelheim.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *