Rynek

Gartner: Smartfony będą tanieć

Analitycy firmy Gartner spodziewają się spadku dynamiki sprzedaży zaawansowanych telefonów komórkowych oraz ograniczenia średnich cen detalicznych. Ma to być efekt wysokiej dojrzałości oraz poziomu wysycenia bardziej dojrzałych rynków.

Gartner: Smartfony będą tanieć

Eksperci podkreślają, że na rynkach rozwiniętych – głównie w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie Zachodniej – sprzedaż smartfonów stopniowo maleje. W odpowiedzi konkurencja pomiędzy największymi producentami takich urządzeń coraz częściej sprowadza się do kwestii ceny. Dodatkowo – wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynków rozwijających się, na rynek coraz częściej trafiają uboższe, ale tańsze odpowiedniki najbardziej zaawansowanych telefonów poszczególnych marek. Przykładem jest tu m.in. iPhone 5C.

Niezależnie od tego prognozy Gartnera zakładają, że w skali świata sprzedaż zaawansowanych telefonów będzie rosła. Zdaniem ekspertów w 2014 roku do nabywców trafić może nawet 1,3 mld smartfonów, podczas gdy w zeszłym roku liczba ta sięgnęła 968 mln. Według prognoz trzy na cztery (78%) sprzedawane smartfony będą pracowały pod kontrolą środowiska Android.
Analitycy dodają również, że w zeszłym roku liczba sprzedanych na świecie smartfonów była po raz pierwszy w historii wyższa niż sprzedaż klasycznych telefonów. Tylko w czwartym kwartale 2013 roku smartfony stanowiły 57,6% wszystkich sprzedawanych telefonów komórkowych.

Analitycy szacują, że w zeszłym roku na rynek trafiło ok. 1,8 mld wszelkiej maści telefonów komórkowych. Niemal co czwarty sprzedany w 2013 roku telefon to urządzenie firmy Samsung. Eksperci wskazują też na istotny spadek udziału rynkowego firmy Nokia. Fiński producent pod koniec ubiegłego roku dysponował udziałem rynkowym rzędu niecałych 14%. Rok wcześniej Nokia kontrolowała zaś ok. 19%. Do zmniejszenia zainteresowania urządzeniami fińskiego producenta zapewne przyczyniła się też wrześniowa transakcja z firmą Microsoft. Na mocy zawartej wówczas umowy Microsoft odkupi od firmy Nokia dział wyspecjalizowany w produkcji urządzeń mobilnych. Wartość transakcji sięga – bagatela – 7,2 mld USD. Pozbawiona działów związanych z produkcją telefonów komórkowych Nokia ma skoncentrować się na rozwiązaniach infrastrukturalnych, działalności związanej z lokalizacją i nawigacją, a także rozwoju i licencjonowaniu technologii.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *