CIOProgramowanie

Splunk debiutuje w przemysłowym Internecie Rzeczy

Wyspecjalizowana dotąd przede wszystkim w narzędziach do analizowania logów i zarządzania infrastrukturą firma Spluk zaprezentowała rozwiązanie o nazwie Industrial Asset Intelligence. Jest to zaawansowane oprogramowanie służące do zbierania, agregowania i analizowania danych z przemysłowych sieci IoT.

Splunk debiutuje w przemysłowym Internecie Rzeczy

Industrial Asset Intelligence jest de facto pakietem narzędzi analitycznych, które działają w ramach zaprojektowanej z myślą o współpracy z wieloma popularnymi aplikacjami IIoT (Industrial Internet of Things – przemysłowy Internet Rzeczy) platformy Splunk Enterprise. Przedstawiciele producenta wyjaśniają, że znaczna część aktualnych klientów firmy splunk już korzysta z różnego rodzaju wyspecjalizowanych technologii z dziedziny Internetu Rzeczy. Nowe narzędzia mają umożliwić im bardziej efektywne wykorzystywanie informacji pozyskiwanych z urządzeń IoT, a także wykorzystywanie zgromadzonych danych w celach biznesowych.

“To nasze pierwsze rozwiązanie IoT przeznaczone dla inżynierów odpowiedzialnych za automatyzację i obsługę procesów w przemyśle. Nasi klienci z całego świata poszukują technologii, które pozwolą im skuteczniej monitorować i diagnozować problemy operacyjne i efektywnie planować czynności administracyjne. Z analiz firmy ARC Industry wynika, że światowy przemysł traci rocznie nawet 20 mld USD w wyniku nieplanowanych przestojów w produkcji. Brak działających w czasie rzeczywistym systemów monitorowania krytycznych zasobów sprawia, że w krytycznych sytuacjach niezbędne jest stosowanie podejścia reaktywnego, a wiele problemów rozwiązywanych jest w oparciu o intuicje, a nie realne dane pozyskane z systemów” – tłumaczą przedstawiciele Splunk.

Dodajmy, iż Splunk jest graczem o ugruntowanej pozycji w segmencie rozwiązań analitycznych przeznaczonych głównie dla osób odpowiedzialnych za utrzymanie środowisk IT. Firma oferuje m.in. zaawansowane rozwiązania do analizowania statystyk i logów, a także aplikacje do sprawnego zarządzania infrastrukturą. Teraz Splunk chce wykorzystać zdobyte dotąd doświadczenia na potrzeby szybko rosnącej branży IoT – szczególnie w jej przemysłowej odmianie, w której firmy coraz chętniej wdrażają aplikacje i urządzenia IoT z myślą o usprawnieniu krytycznej infrastruktury produkcyjnej. Ambicją Splunk jest wsparcie klientów w procesie pozyskania, przetwarzania i optymalnego wykorzystania danych związanych z funkcjonowaniem maszyn produkcyjnych. Warto odnotować, że firma jest pierwszym graczem ze swojego segmentu, który przygotował narzędzia analityczne dla użytkowników rozwiązań z dziedziny IIoT.

Obecnie oprogramowanie Industrial Asset Intelligence dostępne jest jedynie w wersji testowej – na tym etapie mogą z niego korzystać nieodpłatnie użytkownicy innych produktów Splunk. Wedle zapowiedzi finalne wydanie komercyjne ma być dostępne jesienią br. Wówczas też ujawnione zostaną szczegóły dotyczące jej możliwości oraz cen.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *