RynekPolecane tematy

Stało się! Microsoft przejmie mobilny biznes Nokii

Dzięki przejęciu głównego obszaru działalności fińskiego partnera Microsoft ma szansę faktycznie stać się dostawcą rozwiązań i usług, co zakłada plan restrukturyzacji firmy. Z kolei Nokia przestanie produkować własne urządzenia mobilne i skupi się na rozwoju technologii oraz rozwiązań infrastrukturalnych.

Stało się! Microsoft przejmie mobilny biznes Nokii
Steve Ballmer i Stephen Elop podczas premiery telefonu Nokia Lumia 920, wrzesień 2012

Warta 7,2 mld USD transakcja kończy ważny rozdział w historii firmy Nokia i rozpoczyna nowy – w firmie Microsoft. Kupując dział rozwiązań mobilnych koncernu Nokia, Microsoft stanie się nie tylko właścicielem praw do linii produktowych fińskiego koncernu, ale także linii produkcyjnych, laboratoriów i zespołów badawczo-rozwojowych. Do Microsoftu przejść ma również ok. 32 tys. spośród niemal 90 tys. wszystkich pracowników Nokii. Na dokładkę gigant z Redmond przejmie prawa to związanych z tym obszarem działalności patentów fińskiej spółki. Niewyłączna umowa dotycząca licencjonowania technologii została zawarta na okres 10 lat z możliwością późniejszego przedłużenia. Microsoft będzie również licencjonował technologie lokalizacyjne i mapy cyfrowe Nokii. Transakcja ma zostać sfinalizowana na początku przyszłego roku.

Do sfinansowania wartej 7,2 mld USD transakcji – poza posiadanymi rezerwami – Microsoft zamierza wykorzystać środki zgromadzone w europejskich i azjatyckich oddziałach.

Przedstawiciele Microsoftu zapowiadają, że planowana transakcji umożliwi realizację długofalowej strategii rozwoju i zdynamizuje plany wzmocnienia pozycji na rynku urządzeń mobilnych. Zapowiadane jest też ujednolicenie działań wizerunkowych, marketingowych i sprzedażowych. Dużą wartość niesie również możliwość bezpośredniego przejęcia procesów biznesowych Nokii – choćby z obszaru zarządzania produkcją, czy logistyki. „To odważny krok w przyszłość, krok niosący wielostronne korzyści dla pracowników, udziałowców i klientów obu firm. Połączenie kompetencji w zakresie rozwiązań mobilnych przyniesie również wzrost pozycji koncernu Microsoft w segmencie telefonów komórkowych i otworzy nowe szanse biznesowe w obrębie całej linii urządzeń i usług” – mówi Steve Ballmer, dyrektor generalny firmy Microsoft.

Z kolei Nokia sprzedając kluczowy do tej pory obszar swojego biznesu zyska ogromny zastrzyk finansowy niezbędny dla dalszego rozwoju w innych segmentach. “Po szczegłówej analizie opcji pozwalających zmaksymalizować wartość dla naszych akcjonariuszy i rozważeniu wielu scenariuszy uznaliśmy, że będzie to najlepsza droga rozwoju firmy” – stwierdził Risto Siilasmaa, prezes rady nadzorczej i tymczasowy dyrektor generalny firmy Nokia.

O możliwości przejęcia fińskiej firmy przez Microsoft mówiło się od dawna. Niewykluczone, że warunki zapowiedzianej wczoraj transakcji ustalono już w czerwcu br. Nieoficjalnie mówiło się wówczas, że rozmowy zostały zerwane wobec braku porozumienia co do wartości transakcji. Wedle niepotwierdzonych informacji propozycje cenowe kierownictwa Nokii wymagałyby wykorzystania środków zgromadzonych poza amerykańską centralą Microsoftu. To zaś dla Microsoftu oznaczałoby dodatkowe obciążenia podatkowe. Z oficjalnego komunikatu prasowego wynika jednak, że taki właśnie będzie scenariusz zakupu działu rozwiązań mobilnych Nokii. Do sfinansowania wartej 7,2 mld USD transakcji – poza posiadanymi rezerwami – Microsoft zamierza wykorzystać środki zgromadzone w europejskich i azjatyckich oddziałach.

Stało się! Microsoft przejmie mobilny biznes Nokii
Nokia Lumia 1020, jeden z ostatnich telefonów fińskiego producenta

Innego scenariusza trudno było oczekiwać również w obliczu wyłącznej współpracy Nokii i Microsoftu. Bliskie partnerstwo obu firm zapoczątkowała umowa zawarta w lutym 2011 roku. Na jej mocy środowisko Windows Phone stało się bazą do rozwoju bardziej zaawansowanych telefonów marki Nokia, Microsoft zaś zobowiązał się wspierać fińskiego partnera w tworzeniu nowych urządzeń, które mogłyby wykorzystać pełnię potencjału systemu operacyjnego. Poza wymiarem operacyjnym i technicznym Microsoft był również zaangażowany w finansowanie rozwoju kolejnych generacji, opartych na środowisku Windows Phone, telefonów Nokii. W 2011 roku mówiło się, że z tego tytułu Microsoft płaci Nokii nawet 250 mln USD kwartalnie.

Współpraca obu firm nie dotyczyła jedynie tańszych linii produktowych fińskiego koncernu. Co ciekawe, to właśnie niskobudżetowe urządzenia wykorzystujące środowisko Nokia OS, w dużej mierze decydują o udziałach rynkowych koncernu. Obecnie Nokia dysponuje udziałem w rynku telefonów komórkowych na poziomie 15%. Jednocześnie fiński koncern kontroluje też tylko ok. 3% światowego rynku bardziej zaawansowanych urządzeń tego typu. To więcej niż BlackBerry, ale zdecydowanie mniej niż Apple, czy Samsung. Według szacunków firmy Gartner to także niemal o połowę mniej niż udział rynkowy koncernu LG. O historycznej popularności telefonów Nokii dość wspomnieć, że sześć lat temu, w 2007 roku fiński koncern kontrolował ok. 40% światowego rynku telefonów komórkowych. Już po roku od nawiązania współpracy koncernów na rynku mówiło się również, że władze fińskiej firmy nie kryją swojego niezadowolenia z tempa rozwoju mobilnego środowiska operacyjnego Windows.

Stało się! Microsoft przejmie mobilny biznes Nokii
Steve Ballmer i Risto Siilasmaa

Po zamknięciu transakcji, która wcześniej musi zyskać aprobatę udziałowców Nokii oraz regulatorów rynkowych, fiński koncern ma specjalizować się w rozwiązaniach infrastrukturalnych, usługach związanych z mapami cyfrowymi i lokalizacją, a także rozwojem i licencjonowaniem technologii. Bazą działalności fińskiego koncernu w segmencie rozwiązań infrastrukturalnych będzie najpewniej spółka Nokia Siemens Networks, która od sierpnia br. w całości należy do fińskiego koncernu. Nokia wykupiła udziały koncernu Siemens za ok. 2,2 mld USD. Warto dodać, że fiński koncern pozostanie właścicielem praw do technologii, które na mocy zawartego porozumienia zostaną udostępnione firmie Microsoft. Niewykluczone jednak, że licencja do używania tych samych technologii zostanie udzielona również innym producentom.

Ogłoszeniu wartej 7,2 mld USD transakcji towarzyszy również informacja o zmianach na stanowisku dyrektora generalnego fińskiej firmy. Piastujący to stanowisko dotychczas Stephen Elop został mianowany wiceprezesem ds. urządzeń i usług. Obowiązki dyrektora generalnego tymczasowo przejmie Risto Siilasmaa, prezes rady nadzorczej fińskiego koncernu. Po sfinalizowaniu zapowiedzianej transakcji Stephen Elop ponownie dołączy do kierownictwa firmy Microsoft. W latach 2008 – 2010 Elop kierował działem rozwiązań biznesowych koncernu z Redmond. Plany zakładają również, że do firmy Microsoft przejdą wiceprezesi Nokii odpowiedzialni za: rozwój technologii mobilnych (Jo Harlow), działalność operacyjną (Juha Putkiranta), dział telefonów komórkowych (Timo Toikkanen) oraz sprzedaż i marketing (Chris Weber). Nie ujawniono jakie mają być ich role w strukturach Microsoft. Należy jednak wspomnieć, że po ogłoszeniu transakcji nazwisko dotychczasowego prezesa Nokii trafiło na wysokie miejsce na liście potencjalnych kandydatów na stanowisko nowego dyrektora generalnego koncernu Microsoft.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *