ProgramowaniePolecane tematy

Światowa premiera polskiego robota edukacyjnego Photon

iSpot Apple Premium Reseller wspólnie z Photon Entertainment i Dotconnect wprowadzają na rynek rozwiązanie stworzone przez polski start-up – robota Photon, który uczy dzieci programowania.

Światowa premiera polskiego robota edukacyjnego Photon

Photon jest pierwszym na świecie robotem, który rozwija się razem z  dzieckiem. Istnieją 3 interfejsy programowania dla dzieci w przedszkolach (3-5 lat), początkowych klasach oraz starszych klasach w szkołach podstawowych (do 12 roku życia). Interaktywny i w pełni zintegrowany ze smartfonem lub tabletem robot poprzez zabawę pomaga najmłodszym m.in. w nauce logicznego myślenia i podstaw programowania. Młodzi użytkownicy rozwiązując zadania nagradzani są punktami pozwalającymi odblokować nowe możliwości Photona.

Twórcy robota, Photon Entertainment uzyskali początkowe środki na jego budowę – 52 tys. USD ze zbiórki na międzynarodowej platformie crowdfundingowej Kickstarter. Przez 2 lata badań i testów opracowano 4 sposoby programowania robota, które zostały zaimplementowane w aplikacji mobilnej oraz dopasowane do zróżnicowanych umiejętności dzieci w wieku 5-12 lat.

Każdy element Photona – jego umiejętności, obsługa czy historia opracowany był w ścisłej współpracy z ekspertami z dziedziny psychologii z Uniwersytetu SWPS. „Całą wiedzę na temat technologii i możliwości robota, Photon przekazuje dzieciom w podświadomy sposób. Dzieje się tak dzięki pełnej zwariowanych zwrotów akcji historii fabularnej, w której dziecko wspólnie z robotem bierze czynny udział” – mówi Marcin Joka, twórca Photona.

Prace nad robotem odbywały się przy udziale dzieci, które testowały m.in. trwałość jego konstrukcji. Robot wyposażony jest w 10 programowalnych czujników, pozwalających mu na interakcję z otoczeniem. Do obudowy użyto niezwykle odpornego na uderzenia poliwęglanu, natomiast czułki robota wykonano z materiału służącego także do produkcji smoczków dla dzieci. Robot może pracować na baterii przez 8 godzin.

Przeczytaj również
Koszty usunięcia skutków ataku ransomware w polskich firmach idą w setki tys. zł.

Edukacja to obszar, który jest dla nas kluczową wartością” – mówi Bartłomiej Janiszek, Marketing Manager iSpot Apple Premium Reseller. „Wiemy, jak ważne w dzisiejszych czasach jest rozwijanie umiejętności dzieci w zakresie programowania i właśnie na ten obszar rozwoju młodego pokolenia chcemy stawiać. Jednocześnie wspieramy innowacyjność polskich twórców, w tym środowiska start-upowe, dlatego jesteśmy dumni, że premiera robota odbywa się w unikalnej iSpot Premium Zone. To największa edukacyjna przestrzeń premium w tej części Europy” – dodaje Bartłomiej Janiszek.

Robot w prosty sposób uczy podstaw programowania, zasad działania sensorów czy algorytmiki.

Urządzenie produkowane przez polski start-up zostało zaprojektowane przez najlepszych specjalistów z dziedziny psychologii, grywalizacji oraz user experience. Projekt, w który zainwestowaliśmy, prowadzony był według najwyższych standardów, co daje duże prawdopodobieństwo sukcesu komercyjnego” – mówi Katarzyna Rybus z Dotconnect.

Biznesplan projektu zakłada, że do końca tego roku uda się sprzedać 5000 Photonów. Natomiast w 2018 roku obroty mają się zwiększyć aż czterokrotnie. Na razie robot dostępny jest tylko w Polsce. Produkowany jest w Białymstoku. Od września 2017 roku do testów mogą go pozyskiwać szkoły podstawowe.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *