Cloud computingRynek

Ukraiński UKRSIBBANK korzysta z polskiej chmury Polcom

UKRSIBBANK podjął współpracę z polskim dostawcą chmury dla biznesu firmą Polcom, która udostępnia mu w chmurze środowisko tzw. disaster recovery, pozwalające na szybkie wznowienie działania infrastruktur IT w nagłych wypadkach. Ukraiński banki, należący do międzynarodowej grupy finansowej BNP Paribas Group, obsługuje sieć 260 oddziałów świadczących usługi dla 2 milionów klientów w Ukrainie.

Ukraiński UKRSIBBANK korzysta z polskiej chmury Polcom

W efekcie rosyjskiej agresji na Ukrainę wiele przedsiębiorstw z różnych sektorów musiało przeorganizować swoje modele działalności. Objęło to także procedury związane z zachowaniem ciągłości działania, również pod kątem bezpieczeństwa infrastruktury IT. Przykładem takiej organizacji jest UKRSIBBANK, który posiada centrum danych i serwerownię w Kijowie, gdzie skupiła się rosyjska ofensywa.

“Stąd też podjęliśmy decyzję o zbudowaniu tożsamego środowiska na terenie innego kraju. Najbardziej naturalnym wyborem była Polska, z uwagi na doświadczenia grupy finansowej BNP Paribas Group, do której należy UkrSibbank. Najważniejszym zadaniem było utworzenie środowiska disaster recovery dla różnych systemów funkcjonujących w banku” – powiedział Serhii Zagorulko, dyrektor IT UKRSIBBANKu.

Ukraiński bank zwrócił się więc do firmy Polcom, z którą BNP Paribas współpracuje na terenie Polski. W ramach projektu Polcom udostępnił środowisko disaster recovery dla aplikacji SAP, z których korzysta bank. Firma zapewniła także serwery pod dane i aplikacje, m.in. Oracle. Przeniesienie UKRSIBBANK do polskiej chmury objęło również ochronę przed atakami DDoS, które są często przeprowadzane z terenu Rosji.

“Projekt był  wyzwaniem z wielu powodów. Najważniejszy z nich to oczywiście trwająca rosyjska inwazja i związania z nią presja czasu. Dodatkowo sam proces bezpiecznej migracji środowisk chmurowych niesie za sobą wiele ryzyk i wymaga dokładnego zaplanowania. Priorytetem dla nas były jednak cele biznesowe klienta oraz podjęcie natychmiastowych działań. Finalnie zrealizowaliśmy projekt w niecały kwartał” – skomentował Adam Matyaszek, Key Account Manager z Polcom. “Migracja środowiska UKRSIBBANK pokazuje, jak ważna jest w dzisiejszych czasach elastyczność i zabezpieczenie ciągłości działania infrastruktury IT, którą mogą zapewnić rozwiązania chmurowe. Dzięki usługom w chmurze nawet tak wymagające projekty można skutecznie przeprowadzić pod presją czasu i w trudnych warunkach, o jakich z pewnością możemy mówić w tym wypadku” – podsumował.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *