Rynek
Unia sprawdzi, czy Deutsche Telekom może przejąć holenderski oddział Tele2
Przedstawiciele Komisji Europejskiej zamierzają uważnie się przyjrzeć planom niemieckiego operatora Deutsche Telekom w związku z zapowiadanym przejęciem holenderskiego oddziału szwedzkiej firmy Tele2. KE wszczęła w tej sprawie oficjalne dochodzenie pod kątem ewentyalnego naruszenia przepisów o zasadach swobodnej konkurencji.
Uruchomienie formalnego postępowania jest efektem zastrzeżeń do planów Deutsche Telekom, przedstawionych przez przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za ochronę unijnych zasad swobodnej konkurencji. Komisja Europejska wyjaśnia, iż zastosowanie tej procedury jest niezbędna, ponieważ każda redukcja liczby operatorów telekomunikacyjnych działających na danym rynku potencjalnie może wiązać się z postawieniem konsumentów w mniej korzystnej sytuacji i wzrostem cen za usługi telekomunikacyjne. Gdyby zapowiadane przejęcie doszło do skutku liczba głównych operatorów działających na rynku holenderskim zmniejszyłaby się z 4 do 3. „Uruchamiamy szczegółowe śledztwo, by upewnić się, że zaproponowana transakcja pomiędzy T-Mobile NL oraz Tele2 NL nie spowoduje wzrostu cen lub ograniczenia wyboru usług telekomunikacyjnych, które mogliby odczuć holenderscy konsumenci” – napisano w oświadczeniu Margrethe Vestager, unijnej komisarz ds. konkurencji. Dochodzenie ma potrwać cztery miesiące. Zgodnie z zapowiedziami jego wyniki zostaną podane do publicznej wiadomości najpóźniej w październiku 2018 roku. Dodajmy, że T-Mobile Nederland oraz Tele2 są obecnie operatorami nr 3 i 4 na holenderskim rynku, na którym zdecydowanie dominują dwie inne firmy – KPN z udziałem w rynku na poziomie 43 proc. i Ziggo (30,5 proc.).
Warto wspomnieć, że Margrethe Vestager nie pierwszy raz angażuje się w podobną sprawę – przed trzema laty komisarz zablokowała fuzję duńskich operatorów Telia Company oraz Telenor. Taką decyzję podjęto z uwagi na dokładnie te same zastrzeżenia, które zgłaszane są teraz do sprawy Deutsche Telekom i Tele2. W 2016 roku Margrethe Vestager negatywnie zaopiniowała proponowane połączenie brytyjskich operatorów Three UK oraz O2 UK. W tym samym roku wyraziła jednak zgodę na fuzję włoskiego oddziału firmy Hutchison z Vimpelcom.
Takie podejście było już zresztą wielokrotnie krytykowane przez przedstawicieli branży telekomunikacyjnej. Ich zdaniem komisarz Vestager i jej urzędnicy zbyt dużą uwagę przykładają do kwestii liczby operatorów działających na danym rynku, bezpodstawnie traktując ją jako podstawowy wskaźnik określający sytuację konsumentów na danym rynku.