PracaBranża IT

W branży IT 40% freelancerów świadczy usługi dla co najmniej dwóch klientów jednocześnie

Tak wynika z nowego raportu No Fluff Jobs na temat freelancingu w branży IT. Ponadto okazuje się, że 78,44% specjalistów wybiera B2B jako formę zatrudnienia ze względu na możliwość uzyskania wyższych zarobków, a 54,99% także ze względu na elastyczne godziny pracy. Z analizy wynika również, że freelancerzy świadczący usługi dla innych firm w branży IT są w większości osobami samozatrudnionymi (67,8%), pracującymi na podstawie umowy B2B (88,7%). 

W branży IT 40% freelancerów świadczy usługi dla co najmniej dwóch klientów jednocześnie

Już 67,8% freelancerów w branży IT to osoby posiadające jednoosobową działalność gospodarczą, 29,1% to osoby prywatne pracujące w oparciu o kontrakty inne niż Umowa o pracę, natomiast 3,1% ankietowanych korzysta z innej formy współpracy. Zagłębiając się w temat, okazuje się, że 88,7% badanych pracuje w oparciu o umowę B2B; 7,06% wybrało umowę o dzieło; 1,98% umowę zlecenie, a 2,26% inne formy.

Jak wynika z raportu No Fluff Jobs przygotowanego we współpracy z Ework Group, 73,7% freelancerów podejmuje się długoterminowej współpracy z daną firmą, dla której pracuje przy różnych projektach. Pracy projektowej, czyli nad jednym projektem w określonym czasie, podejmuje się ok. 23% ankietowanych. Co do liczby firm, dla której świadczą usługi to: 55,93% osób pracuje jednocześnie tylko dla jednej firmy; 25,42% dla dwóch; 12,43% dla trzech, 1,69% dla czterech, a 4,53% dla więcej niż czterech klientów. Oznacza to, że ponad 40% badanych świadczy jednocześnie usługi dla więcej niż jednej firmy.

Freelancing to wyższe zarobki i elastyczny czas pracy

Freelancerzy wybierają tę formę współpracy ze względu na lepsze możliwości uzyskania wyższych dochodów (78,44%), a także elastyczność w zakresie godzin pracy (54,99%) i miejsca, z którego pracują (46,09%). Tylko 7% respondentów nie wybrało tej formy pracy, gdyż samozatrudnienie zostało im narzucone. Poza tym 71,1% freelancerów pracuje zdalnie, a 22,6% hybrydowo. Najwięcej, bo 41% respondentów, spędza na pracy 8 godzin dziennie. Z kolei 21,5% zazwyczaj pracuje godzinę dłużej. Natomiast 6-godzinny tryb pracy deklaruje jedynie 10% badanych.

“Choć o branży IT wciąż najczęściej słyszymy w kontekście wysokich zarobków, to dla specjalistów i specjalistek z tego sektora równie ważnym czynnikiem są niezależność oraz elastyczne godziny pracy. Dlatego chętnie wybierają tzw. życie na freelansie i podejmują współpracę z kilkoma podmiotami jednocześnie. Jako preferowaną formę zatrudnienia umożliwiającą taki tryb pracy wskazują kontrakt B2B. Taki model życia zawodowego pozwala także na łączenie pracy z podróżowaniem (wyjazdy na workation). Inni idą krok dalej i zostają nomadami cyfrowymi. Zdecydowanie mamy do czynienia ze zmianą dotychczasowego postrzegania modelu pracy, warto obserwować, jak potoczą się losy kariery poligamicznej i tzw. GIGerów” – komentuje Paulina Król, Chief People and Operations Officer w No Fluff Jobs.

W branży IT 40% freelancerów świadczy usługi dla co najmniej dwóch klientów jednocześnie

Średnia ocena zadowolenia freelancerów z zarobków w skali 5-punktowej to 3,8. Największy odsetek badanych, 28,3% wskazał, że zarabia więcej niż 5 tys. euro netto. Co czwarty freelancer w IT osiąga dochody w przedziale od 4 do 5 tys. euro netto. Jednocześnie tylko 6,92% osób wskazało, że zarabia tyle, ile by chciało.

Respondenci i respondentki badania to freelancerzy z różnych krajów w Europie (jako kraj rezydencji podatkowej najczęściej wskazano Polskę, Szwecję, Węgry oraz Czechy). No Fluff Jobs zapytał badanych również o to, jaki procent swojego wynagrodzenia muszą przeznaczyć na podatki i inne opłaty w kraju zamieszkania. Najczęściej wskazywano przedział od 10 do 20% (30,6% odpowiedzi) oraz od 20 do 30% (28,39%). Mniej niż 10% wynagrodzenia na opłaty przeznacza 2,52% badanych.

Najważniejsze dla freelancerów są umiejętności komunikacyjne

Freelancerzy IT za najważniejsze w swojej pracy uznali umiejętności komunikacyjne (60,3%), elastyczność (46,4%) oraz umiejętności organizacyjne/umiejętność zarządzania czasem (45,8%).

Co ciekawe, 1 na 3 respondentów nie wskazał żadnych większych wyzwań w 2022 roku. Jednocześnie 25,1% freelancerów w IT miało trudności z radzeniem sobie ze stresem i dbaniem o swoje samopoczucie. Z kolei zmieniająca się sytuacja gospodarcza na świecie została wskazana przez 23,7% jako trzecie największe wyzwanie.

Dla specjalistów IT pracujących jako freelancerzy najważniejszym benefitem są elastyczne godziny pracy, na co wskazało 61,6% respondentów. Jest to również najczęściej oferowany im benefit (56,9%). Prawie połowa ankietowanych jako drugi najważniejszy benefit wybrała płatną przerwę w świadczeniu usług, a na trzecim miejscu – ze wskazaniem 40,6% – pokrycie kosztów podróży służbowych.

Poza tym 55% respondentów wskazało, że zapewnienie sprzętu do pracy to drugi najczęściej oferowany im benefit. Freelancerzy są w większości zadowoleni z benefitów oferowanych przez firmy, dla których pracują, na co wskazuje 47,8 proc. pozytywnych głosów. Średnia ocena satysfakcji z benefitów wynosi 3,4 na 5.

Headhunting okazał się najczęstszą formą dotarcia do freelancerów IT, na co wskazało 57,6% badanych. Z kolei 48,3% osób znajduje zlecenia przez rekomendację przyjaciół, a 45,2% na LinkedInie. Natomiast z portali z ogłoszeniami o pracy korzysta prawie 30% badanych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *