Branża ITPracaProgramowanieRynek

W I półroczu 2021 roku wynagrodzenia programistów wzrosły nawet o 20%

Pierwsze półrocze 2021 roku napawa optymizmem całą branżę IT. Jak wynika z najnowszego raportu portalu rekrutacyjnego Just Join IT, podczas gdy średnio stawki wynagrodzeń wzrosły o 10%, sektor IT podwoił ten wynik – wykwalifikowani programiści mogli liczyć nawet na 20% podwyżki. Najlepiej opłacani są obecnie specjaliści od DevOps.

W I półroczu 2021 roku wynagrodzenia programistów wzrosły nawet o 20%

Dobre nastroje w sektorze IT odzwierciedla nie tylko wspomniany raport, ale również Barometr ITX, który bada nastroje programistów i prognozy rozwoju branży.  Ostatnio opublikowany odczyt za miesiąc maj pokazuje, że średnie wynagrodzenie konsekwentnie rośnie u 65% organizacji, a 77% z nich odnotowało wzrost zatrudnienia.

“Nie da się ukryć, że polska branża IT rośnie w siłę. Wychodzimy cało po pandemii, a wyniki pokazują, że sezon wakacyjny, będący dla gospodarki częstokroć martwym, w ogóle nie ma wpływu na ciągły ruch w interesie. Analizując poprzednie lata wakacje są też dobrym momentem na poszukiwanie pracy w sektorze IT” – komentuje Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT. “Zapotrzebowanie na specjalistów nie maleje – niezmiennie utrzymuje się na tym samym poziomie. Jak wynika z opublikowanego niedawno raportu DESI 2020, Polska od lat cierpi na niedobór 50 tys. ekspertów z branży.  W związku z tak dużym zapotrzebowaniem na specjalistów IT chcemy dać szansę programistom ze Wschodu a tym samym pomóc rodzimym pracodawcom” – dodaje.

W I półroczu 2021 roku wynagrodzenia programistów wzrosły nawet o 20%

Z analizy Just Join IT wynika, że najlepiej opłacani są programiści specjalizujący się w metodzie Devops. W cenie pozostają ponadto specjaliści Java, Python oraz Ruby. Z kolei technologie mobilne wciąż zaliczają spadki proponowanych wynagrodzeń w systemie umowy o pracę, gdzie B2B wykazało wzrost o kilka procent.

Jak wynika z raportu, najwięcej ofert pracy można było znaleźć dla pracowników średniego szczebla “mid” (54%), seniorzy stanowili powyżej 30% ofert w badanej grupie, a juniorzy już tradycyjnie wzbudzali najmniejsze zainteresowanie pracodawców (ok. 10%).

W I półroczu 2021 roku wynagrodzenia programistów wzrosły nawet o 20%

Spośród polskich miast, wciąż najwyższe stawki na rynku oferuje Warszawa. Pozostałe miasta, jak Kraków, Trójmiasto czy Wrocław są tuż za stolicą. Najsłabiej, pod względem wysokości wynagrodzeń w tym sektorze, plasuje się Poznań, choć warto zauważyć, że w porównaniu z poprzednim półroczem, wynagrodzenia seniorów w Poznaniu i Górnym Śląsku w końcu dorównały stawkom z pozostałych miast przedstawionych w rankingu (ok. 19 500 zł dla B2B).

W I półroczu 2021 roku wynagrodzenia programistów wzrosły nawet o 20%

Raport, który opracowano na podstawie analizy 30 tys. ogłoszeń zamieszczonych na portalu w okresie styczeń-czerwiec 2021, pokazuje, że firmy szukały głównie pracowników na umowę o pracę (69%), zaś ofert dla freelancerów (B2B) było 31%. Ci ostatni otrzymali duże podwyżki względem roku 2020: junior 15%, mid 12,5%, a senior nawet 20%.

Te wzrosty wynagrodzeń podyktowane są rekordowo wysokim popytem na polskie usługi i produkty IT, co sprawia, że firmy muszą jeszcze mocniej walczyć o programistów, aby zaspokoić potrzeby swoich klientów. Czynnik ludzki jest od zawsze najtrudniejszym ogniwem w każdej firmie, niezależnie od branży. Dlatego tak ważne jest otwarcie się na nowe rynki jak np. Ukraina czy Białoruś, dając możliwość pracodawcom w pozyskaniu wsparcia wśród zagranicznych specjalistów również z tego regionu, podsumowują specjaliści Just Join IT.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *