PracaProgramowanieRynek

W kwietniu liczba ofert pracy dla specjalistów IT zwiększyła się o ponad 128%

Tak wynika z dokonanego przez portal No Fluff Jobs porównania kwietnia bieżącego roku z analogicznym okresem w roku 2021. Na największe wzrosty wynagrodzeń w porównywanych miesiącach r/r, mogli liczyć koderzy zajmujący się Fullstackiem. W przypadku umowy o pracę, mediana górnych widełek wynagrodzeń w tej specjalizacji zwiększyła się o ponad 13% i wyniosła 17 tys. zł brutto. 

W kwietniu liczba ofert pracy dla specjalistów IT zwiększyła się o ponad 128%

Jak podaje No Fluff Jobs, ogłoszenia kierowane do specjalistów od Backendu stanowią już 22,2% wszystkich ofert na portalu, zajmując tym samym pierwsze miejsce wśród specjalizacji wymagających kodowania. Na kolejnych pozycjach w rankingu znalazły się Frontend (12,8%) oraz Fullstack (5,1%), a na miejscu czwartym – DevOps (4,8%). Pierwszą piątkę zamknęła kategoria Mobile (2,5%), a zaraz za nią uplasowało się Security (1%).

Rośnie mediana górnych widełek wynagrodzeń specjalistów IT

Portal sprawdził również jak przedstawiały się mediany wynagrodzeń specjalistów IT w zależności od formy zatrudnienia. W kwietniu 2022, w stosunku do kwietnia ubiegłego roku, w przypadku kontraktu B2B, mediana dolnych widełek zarobków netto + VAT spadła o 4%, lecz górnych – wzrosła o nieco ponad 6%. Finalnie wynagrodzenia specjalistów pracujących w oparciu o ten rodzaj umowy plasowały się w granicach 13,4-20,1 tys. zł, zaś w ubiegłym między 14 a 19 tys. zł.

W kwietniu liczba ofert pracy dla specjalistów IT zwiększyła się o ponad 128%

Z kolei ci, których wybór padł na umowę o pracę, biorąc pod uwagę analizowany okres, nie mogli liczyć na duże wzrosty zarobków. Z danych płynących od portalu wynika, że w kwietniu 2022 roku, mediany widełek kształtowały się między 9,8-15 tys. zł brutto. W porównaniu do kwietnia roku 2021, oznacza to spadek o 2% w przypadku widełek dolnych oraz niewielki wzrost górnych – o zaledwie 2,5%. W ubiegłym roku wyniosły one 10-14,6 tys. zł brutto.

Przeczytaj również
5 trendów, które będą kształtować infrastrukturę IT w 2021 roku

“Pracodawcy, którzy zmagają się z niedoborem talentów w swoich zespołach, powinni m.in. zainwestować w zatrudnianie i szkolenie juniorów oraz juniorek, a także otworzyć się na rekrutację specjalistów(-ek) IT z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Z naszych badań wiemy, że są to osoby chętne do podjęcia wyzwań w nowym kraju, cechuje je także wysoka eksperckość oraz podobna mentalność i kultura pracy jak w przypadku polskich pracowników i pracowniczek” – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Fullstack – największy wzrost wynagrodzeń

Według danych No Fluff Jobs, największe wzrosty wynagrodzeń spośród wszystkich specjalizacji programistycznych odnotowano w przypadku Fullstacka. Na umowie B2B, mediana dolnych widełek, w porównaniu do kwietnia r/r, spadła o 5,3%, zaś górnych wzrosła o 4,5%. A mediany samych wynagrodzeń Fullstacków kształtowały się w granicach 13,2-20,9 tys. zł netto + VAT (w kwietniu 2021 było to analogicznie 14-20 tys. zł netto + VAT).

Dużych wzrostów mogli spodziewać się ci preferujący umowę o pracę. Z danych portalu wynika, iż w porównaniu dwóch wspomnianych okresów, mediany dolnych i górnych widełek wynagrodzeń w tym przypadku odnotowały wzrosty o kolejno 11 i 13,3% i w rezultacie wyniosły 10-17 tys. zł brutto (kwiecień 2021 – 9-15 tys. zł brutto).

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *