Rynek

W ponad połowie szpitali w Polsce pacjenci nie mają dostępu do Wi-Fi

Tak wynika z badania zleconego przez Fortinet centrum badawczo-rozwojowemu Biostat. W analizie czytamy, że tylko w co piątej placówce ochrony zdrowia dostęp do internetu zapewniony jest w każdym jej miejscu. Jak można było przypuszczać, korzystanie z sieci Wi-Fi częściej możliwe jest w placówkach publicznych niż prywatnych (odpowiednio 84% i 67%).

W ponad połowie szpitali w Polsce pacjenci nie mają dostępu do Wi-Fi

Ze wspomnianego badania wynika również, iż w ponad połowie placówek, w których obecnie brakuje sieci Wi-Fi, nie ma planów jej instalacji w najbliższej przyszłości. Co ósmy respondent nie potrafił udzielić jednoznacznej odpowiedzi na ten temat, a co trzeci przyznał, że wdrożenie Wi-Fi jest planowane lub jest już w trakcie.

Tylko w 5% szpitali, w których Wi-Fi jest dostępne, pacjenci mogą korzystać z niego bez żadnych ograniczeń w każdym pomieszczeniu. W co trzeciej placówce dostęp zagwarantowany jest tylko w wybranych miejscach w budynku. Z kolei w 25% szpitali Wi-Fi dostępne jest bez limitów lub konieczności podawania hasła, ale tylko w wydzielonych pomieszczeniach. Jak się okazuje, najpopularniejszym zabezpieczeniem dostępu do sieci bezprzewodowej, obecnym w 45% placówek, jest ogólnodostępne hasło.

Kluczowa kwestia to zabezpieczanie danych

Wraz z obecnością bezprzewodowego internetu w placówkach ochrony zdrowia oraz zwiększaniem liczby używanych urządzeń, rośnie ryzyko cyberataków na infrastrukturę IT. Wpływa na to także zjawisko nazywane Bring Your Own Device (BYOD), które polega na używaniu prywatnych urządzeń, np. smartfonów i tabletów, do łączenia się z firmową siecią. W sytuacji, gdy taki sprzęt zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp nie tylko do prywatnych danych użytkownika, ale za pośrednictwem tego urządzenia także do poufnych informacji placówki, podkreślają specjaliści Fortinet.

Oszuści mogą również stworzyć fałszywą sieć, o autentycznie brzmiącej nazwie, ale pozbawionej konieczności wprowadzania hasła. Podłączony do niej mechanizm zazwyczaj zbiera dane urządzeń podłączanych do sieci Wi-Fi przez nieświadomych użytkowników.

Cyberprzestępcy dysponują również wiedzą i narzędziami pozwalającymi włamać się do routerów, aby następnie zdalnie zainstalować w nich złośliwe oprogramowanie. Po połączeniu się z daną siecią, pacjenci mogą nieświadomie zainfekować swoje urządzenie, a korzystając np. z bankowości internetowej przekazać dane logowania oszustom – podsumowują eksperci Fortinet.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *