Branża ITRynek

W przyszłym roku Software Mansion planuje debiut na NewConnect

Zapowiadany debiut giełdowy poprzedzić ma oferta publiczna (ok. 2-2,5 mln zł), którą krakowski software house zaplanował na I półrocze przyszłego roku. Obecnie wdrażany jest natomiast, oparty na akcjach, program motywacyjny dla pracowników. Dzięki niemu firma zatrudniająca ponad 180 specjalistów IT i mająca przychód w wysokości 57,2 mln zł, a zysk brutto na poziomie ponad 24 mln zł, zamierza utrzymać wysoką retencję i ułatwić proces rekrutacji. 

W przyszłym roku Software Mansion planuje debiut na NewConnect

Po wprowadzeniu w czerwcu br. pierwszego etapu programu motywacyjnego (ok. 1,75% akcji według stażu, przy wycenie spółki na kwotę 183 mln zł) Software Mansion wdraża obecnie jego kolejny etap na lata 2022-2026 (łącznie do 6% w transzach co pół roku). Z kolei w grudniu planowane jest zamknięcie oferty dla pracowników, którzy wyrazili chęć inwestycji swoich nadwyżek finansowych w spółkę.

“Jesteśmy gotowi do wejścia na giełdę od dłuższego czasu, jednak z uwagą patrzyliśmy na to, co się dzieje obecnie na rynkach finansowych. Celujemy w debiut na NewConnect w przyszłym roku” – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami Marcin Skotniczy, prezes Software Mansion. “Nie opublikowaliśmy jeszcze polityki dywidendowej, ale sądzimy, że wyniki finansowe sprawią, iż będziemy spółką dywidendową. Naszym celem jest stworzenie idealnego środowiska pracy dla programistów, w którym program motywacyjny ma być jednym z najważniejszych benefitów” – dodał.

Klienci spółki to głównie amerykańskie startupy

Działający na rynku IT od dekady Software Mansion na przestrzeni ostatnich 5 lat odnotował dynamikę wzrostu rzędu 67% r/r. Firma obsługuje obecnie 40 klientów, którymi są głównie amerykańskie startupy na średnim etapie rozwoju (około 2/3 przychodów spółki pochodzi właśnie z USA) z szerokiego spektrum branż.

Krakowski software house nie posiada jednej, wiodącej specjalizacji. Obecnie jego działalność opiera się na trzech technologiach. Pierwsza z nich to React Native, używana m.in. w aplikacjach mobilnych takich marek jak: Facebook, Instagram, UberEATS, Tesla, Pintarest czy Bolt, ale również w Microsoft Office. Jeden z założycieli Software Mansion, Krzysztof Magiera, zaangażowany był od samego początku w tworzenie tej technologii, dlatego obecnie spółka tworzy narzędzia i biblioteki, wykorzystywane przez zdecydowaną większość aplikacji mobilnych w React Native.

Drugą technologią jest rozwijane od 6 lat autorskie rozwiązanie o nazwie Membrane Framework służące do tworzenia oprogramowania i przetwarzania audio oraz video. Warto podkreślić, że jest to oprogramowanie open source. W oparciu o tę technologię firma zbudowała już kilka projektów dla swoich klientów, a obecnie pracuje nad komercjalizacją płatnego produktu związanego z Membrane.

“Około 25% czasu pracy nasi programiści poświęcają na tworzenie oprogramowania open-source i narzędzi developerskich, a 3/4 naszych klientów nawiązuje z nami współpracę, ponieważ widziało te narzędzia” – powiedział Marcin Skotniczy.

Od zeszłego roku firma zajmuje się także rozwojem narzędzi dla programistów blockchain i kryptowalut – i to jest właśnie trzecia technologia, na której opiera się działalność Software Mansion.

Firma zatrudnia obecnie 185 specjalistów, a w planach ma przekroczenie granicy 200 osób na początku przyszłego roku. Co ciekawe, spółka współpracuje ściśle z lokalnymi uczelniami – ma program stażowy na AGH i UJ, który dodatkowo rozszerza obecnie na UW.

„Od lat utrzymujemy stabilną dynamikę wzrostu zespołu w granicach 35-45%, przy jednocześnie bardzo wysokiej retencji pracowników sięgającej nawet powyżej 90%. To stanowi istotną wartość dla naszych klientów” – podsumował Marcin Skotniczy.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *