CyberbezpieczeństwoRynek

Windows 10 Fall Creators Update – co nowego dla biznesu?

Microsoft przed kilkoma dniami oficjalnie poinformował o zakończeniu prac nad najnowszą „dużą” aktualizacją dla Windows 10 – noszącą nazwę Windows 10 Fall Creators Update. Lista nowości, które do użytkowników powinny trafić 17 października 2017 roku jest długa. Przyjrzyjmy się tym, które są szczególnie interesujące z punktu widzenia użytkowników biznesowych.

Windows 10 Fall Creators Update – co nowego dla biznesu?Źródło: Microsoft

Windows 10 Fall Creators Update to kolejne już tak znaczące uaktualnienie dla Windows 10 – Microsoft tworzy i udostępnia je zgodnie z przyjętą przed kilkoma laty strategią rozwoju swoich systemów operacyjnych. Zakłada ona, że systemy spod znaku Windows mają być żyjącymi organizmami, na bieżąco rozwijanymi i dostosowanymi do potrzeb użytkowników i rynkowych realiów.

Nie inaczej jest i tym razem. Windows 10 Fall Creators Update powstaje od kilku miesięcy – od tego czasu sukcesywnie trafiały do nas informacje o tym, jakich nowości możemy się w niej spodziewać. Teraz jednak Microsoft oficjalnie poinformował, że prace nad aktualizacją zostały zakończone i podał finalną listę nowych funkcji oraz narzędzi, które zadebiutują w wydaniu 1710 (pierwsze dwie cyfry aktualizacji oznaczają rok, dwie ostatnie – miesiąc jej udostępnienia).

Zmian wprowadzonych w aktualizacji Windows 10 Fall Creators Update jest sporo. Dotyczą one najróżniejszych aspektów funkcjonowania systemu operacyjnego oraz dołączonych do niego aplikacji. My skupimy się przede wszystkich na tych nowościach, które będą użyteczne z punktu widzenia użytkowników biznesowych. Wśród nich warto wskazać na:

Przeczytaj również
Twitter pozwoli pracownikom na bezterminową pracę zdalną

1. Rozbudowane opcje ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, czyli nowe funkcje aplikacji Windows Defender oraz narzędzia Exploit Guard, które mają pozwolić na skuteczniejszą ochronę przed aplikacjami typu ransomware, a także najczęściej wykorzystywanymi przez przestępców exploitami.
2. Wprowadzenie ochrony wskazanych folderów przed nieautoryzowanym dostępem i modyfikacjami – użytkownik może skonfigurować nową funkcję tak, by otrzymywał powiadomienie gdy jakaś aplikacja próbuje modyfikować chroniony folder.
3. funkcja Files On-Demand dostępna w OneDrive – dzięki niej użytkownik nie będzie musiał przechowywać lokalnie na urządzeniu z Windows 10 całej kopii zawartości folderu OneDrive – zamiast tego będzie miał do dyspozycji skróty do plików przechowywanych online, których będzie można użyć do błyskawicznego pobrania/otwarcia plików. Funkcję tę docenią np. osoby, które korzystają z urządzeń z dyskami SSD, często oferującymi mniejszą pojemność niż konto OneDrive użytkownika. Podobne rozwiązanie było już dostępne w Windows 8, jednak Microsoft na pewnen czas z niego zrezygnował.
4. Nowe funkcje związane z obsługą rysików – możliwe będzie np. odręczne wprowadzanie adresów w przeglądarce Edge, czy adnotacji w plikach PDF.
5. Rozbudowana obsługa plików PDF w przeglądarce Microsoft Edge – przeglądarka będzie m.in. poprawnie wyświetlała formularze w plikach PDF, a także miniatury stron czy planu dokumentu.
6. Nowe funkcje usypiania aplikacji działających w tle, które zaowocować mają wydłużony czasem pracy na baterii.
7. Możliwość odzyskania zapomnianego hasła bezpośrednio z poziomu ekranu logowania.

Przeczytaj również
Schneider Electric: Oferujemy kompleksowe usługi związane z wdrażaniem strategii zrównoważonego rozwoju centrów danych

Z zapowiedzi Microsoftu wynika, że aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update będzie dostępna dla użytkowników od 17 października – wtedy oficjalnie trafi do systemu Microsoft Update. Użytkownicy biznesowi powinni jednak rozważyć wstrzymanie się przez pewien czas z jej instalacją, praktyka pokazuje bowiem, że zwykle krótko po premierze takich aktualizacji na jaw wychodzą mniejsze lub większe problemy z ich niezawodnością, stabilnością itp. Firma z Redmond zastrzega co prawda, że tym razem program testowy był wyjątkowo rygorystyczny i żadnych problemów spodziewać się nie należy jednak ostrożności nigdy dość. Co ważne, na 17 października zaplanowano wprowadzenie nowości do systemu aktualizacji Windows.

Więcej informacji o nowościach, które pojawią się 17 października, znaleźć można na stronie Microsoftu: https://www.microsoft.com/pl-pl/windows/upcoming-features

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.