Branża ITRynek

Windows Phone bez Teams, Yammera i Skype for Business

20 maja Microsoft oficjalnie zakończy świadczenie wsparcia dla kilku ważnych dla wielu użytkowników aplikacji biznesowych dla systemu Windows Phone. Chodzi o Teams, Yammer oraz Skype for Business.

Windows Phone bez Teams, Yammera i Skype for Business

Zakończenie okresu wsparcia oznacza, że po 20 maja 2018 roku aplikacje Microsoft Teams, Yammer oraz Skype for Business dla platformy Windows Phone nie będą już dalej aktualizowane i łatane. Znikną też z oficjalnego sklepu z aplikacjami dla Windows Phone. Przedstawiciele firmy tłumaczą, że aplikacje zainstalowane na urządzeniach klientów „powinny wciąż działać”. Zastrzegają jednak, że nie są w stanie zagwarantować sprawnego działania aplikacji. Dotyczy to oprogramowania Skype i Yammer – Teams przestanie działać z dniem 20 maja (aplikacja będzie się uruchamiać, ale przy próbie połączenia z serwerem zostanie wygenerowany błąd).

Oczywiście, informacja o zakończeniu świadczenia wsparcia dla popularnych aplikacji biznesowych nie jest specjalnym zaskoczeniem. Nie od dziś wiadomo, że Microsoft porzucił walkę o uczynienie z Windows Phone dominującej platformy mobilnej. Wieści te są jednak wyraźnym sygnałem, że realna śmierć platformy Windows Phone może nastąpić szybciej, niż mogło się wydawać. Microsoft ewidentnie nie zamierza bowiem przedłużać życia systemu za wszelką cenę – stawia raczej na radykalne cięcia.

Co ciekawe, oficjalne oświadczenie Microsoftu w tej sprawie również mogłoby przejść praktycznie niezauważone – głównie dlatego, że firma właściwie go nie wystosowała. Jedyną formą poinformowania klientów o zakończeniu wsparcia jest artykuł, który pojawił się w dziale pomocy technicznej Windows Phone na stronach Microsoftu. Jednocześnie, ów artykuł całkiem dobitnie pokazuje, jak wyglądają aktualnie mobilne priorytety Microsoftu – podkreślono w nim, że firma zamierza się skupiać na inwestowaniu i rozwijaniu aplikacji Skype for Business oraz Microsoft Teams w wersjach na Apple iOS oraz Google Android (a także Windows oraz Mac). Jeśli chodzi o Yammera, to sugerowaną metodą korzystania z aplikacji jest używanie przeglądarki internetowej.

Przypomnijmy: Skype for Business jest mobilnym klientem biznesowej wersji popularnego internetowego komunikatora głosowego/wideo (przejętego przed 7 laty przez Microsoft). Z kolei Microsoft Teams to system komunikacji wspierający pracę grupową dla użytkowników MS Office 365, zaś Yammer to sieć społecznościowa dla pracowników dużych organizacji.

Więcej informacji o decyzji Microsoftu znaleźć można na stronie firmy: https://support.microsoft.com/en-us/help/4134653/windows-phone-apps-for-skype-for-business-microsoft-teams-and-yammer-a

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *