Rynek

WSIiZ w Rzeszowie i Cisco Polska ogłosiły nową specjalizację na kierunku Informatyka

Mowa o Programowaniu z Elementami Cyberbezpieczeństwa. Specjalizacja ta będzie prowadzona według programu przygotowanego przez inżynierów Cisco z Krakowa i przy ich aktywnym udziale w prowadzeniu zajęć oraz w oparciu o ich doświadczenie z codziennej pracy z najnowszymi technologiami. List intencyjny w tej sprawie podpisali rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, dr Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ, Jacek Przybylski, dyrektor Cisco Global Services Center w Krakowie oraz Łukasz Świdziński, dyrektor ds. Inżynierii Oprogramowania w Cisco Kraków.

WSIiZ w Rzeszowie i Cisco Polska ogłosiły nową specjalizację na kierunku Informatyka

WSIiZ jest ważnym ośrodkiem dydaktycznym, współpracującym z wieloma firmami z Polski i zagranicy. “Stale dostosowujemy kierunki kształcenia do realiów i potrzeb współczesnej gospodarki, tak aby nasi studenci i absolwenci mogli z powodzeniem rozwijać swoje kariery w czołowych firmach. Jestem przekonany, że współpraca z Cisco pozwoli na poszerzenie kompetencji naszych studentów o nowe, kluczowe dla biznesu obszary, takie jak cyberbezpieczeństwo” – powiedział dr hab. Andrzej Rozmus, Rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, prof. WSIiZ.

Współpraca Cisco i WSIiZ ma długą historię. W 2000 roku w siedzibie uczelni powstała pierwsza Akademia Regionalna Cisco Networking Academy – obecnie druga co do wielkości Akademia Cisco w Europie. W 2003 roku, jako pierwsza i jedyna uczelnia w Polsce (oraz jedna z kilkunastu w Europie), uzyskała status Cisco Academy Training Center, przejmując opiekę nad ponad 500 Akademiami Cisco działającymi na terenie Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Słowacji oraz Czech. Z kolei w 2018 roku WSIiZ otrzymała nagrodę dla najlepszego Partnera w programie Cisco Networking Academy w regionie. To prestiżowe wyróżnienie zostało przyznane zaledwie trzem uczelniom w Europie.

Obecnie, poza kształceniem studentów z wykorzystaniem kursów Cisco Networking Academy, WSIiZ pełni rolę Academy Support Center oraz Instructor Training Center wspierając rozwój Akademii Cisco i Instruktorów programu. W ubiegłym roku akademickim z kursów NetAcad oferowanych w ramach studiów na WSIiZ skorzystało prawie 800 studentów – jest to jedna z największych Akademii Cisco w Polsce.

Cisco prowadzi program Networking Academy od 25 lat. Przypomnijmy, że w Polsce zainaugurowano go w 2000 roku. Od tego czasu wzięło w nim udział ponad 280 tys. osób. Program stanowi odpowiedź na problem niedoboru specjalistów IT na rynku. Według szacunków Komisji Europejskiej, w branży technologicznej w Polsce brakuje nawet 50 tys. pracowników, z czego ponad 5 tys. tylko w obszarze cyberbezpieczeństwa.

„Jesteśmy niezwykle dumni z faktu, że wspólnie z kadrą naukową WSIiZ przygotujemy i będziemy realizować program nauczania w ramach specjalności Programowanie z Elementami Cyberbezpieczeństwa na kierunku Informatyka. Rozwój oprogramowania i cyberbezpieczeństwo to strategicznie ważne obszary o ogromnym potencjale i z wielkim, stale rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów. Jestem pewien, że w najbliższych latach wielu z nich wykształcimy w Rzeszowie, a następnie zasilą oni zespoły programistów i specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w najlepszych firmach, w tym w Cisco” – podsumował Jacek Przybylski, dyrektor Cisco Global Services Center w Krakowie.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *