MENU

Yahoo, Google, Microsoft będą szyfrować dane w centrach danych

29 listopada 2013CSO, Polecane tematy

To reakcja na działania National Security Agency. NSA stosowała bowiem w projekcie PRISM bardzo prosty mechanizm „podsłuchu”.  Agencja po prostu „wpinała się” w łącze i kopiowała cały ruch z i do centrum danych. 

encryption

Yahoo do kwietnia 2014 r. zaszyfruje prywatne dane użytkowników, aby uniemożliwić dostęp do nich rządowi USA. Dotyczy to zarówno danych znajdujących się w jej centrach danych, jak i wymienianych pomiędzy nimi. Od stycznia zaś Yahoo zamierza udostępnić mechanizm szyfrujący dla swojego serwisu poczty elektronicznej – Yahoo Mail. Przy okazji warto wspomnieć, że przeciwko Yahoo toczy się w Kalifornii proces dotyczący naruszenia prywatności użytkowników poprzez analizowanie ich prywatnych maili, co pozwalało „kierować” do nich lepiej sprofilowane reklamy. Mówi się nawet o odszkodowaniu w wysokości 5000 USD dla każdego z użytkowników. Z Yahoo Mail korzysta zaś ok. 275 mln osób…

Google już teraz szyfruje większość transmitowanych informacji. To reakacja zarządów obu firm na pojawiające się od pół roku informacje, że NSA w sekrecie szpiegowała użytkowników amerykańskich firm internetowych. Kierownictwo Microsoft jest zaś w trakcie podejmowania decyzji o uruchomieniu mechanizmu szyfrowania na wszystkich swoich serwisach internetowych, zarówno konsumenckich, jak i biznesowych.

Szczegółowy opis mechanizmu „podsłuchiwania” danych klientów amerykańskich firm internetowych prezentuje Washington Post.

The following two tabs change content below.
Adam Jadczak

Adam Jadczak

O IT w biznesie pisze od 23 lat. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z rynkiem IT oraz informatyką w zastosowaniach biznesowych. Od września 2013 roku redaktor naczelny serwisu ITwiz.pl, od kwietnia 2014 roku redaktor naczelny magazynu ITwiz. Pomysłodawca raportu ITwiz Best 100 „Dwa oblicza IT”, wydanego w czerwcu 2015 roku.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »