PracaBranża ITProgramowanieRynekPolecane tematy

Zarobki w branży IT wzrosły o 10% – rynek wrócił do stanu sprzed pandemii

W III kwartale 2020 roku liczba ofert pracy dla kandydatów IT wzrosła o 24% w stosunku do poprzedniego kwartału. Podniósł się też ogólny poziom wynagrodzeń w branży (o 10%), co oznacza, że wrócił on do poziomu sprzed pandemii – to kluczowe wnioski płynące z raportu „IT Market Snapshot Q3 2020” przygotowanego przez analityków z platformy rekrutacyjnej inhire.io.

Zarobki w branży IT wzrosły o 10% – rynek wrócił do stanu sprzed pandemii

Autorzy raportu wskazują, iż zacierają się różnice w wysokości wynagrodzeń pomiędzy poszczególnymi miastami, a jednocześnie zrównuje poziom płac dla pracowników wykonujących swą pracę w trybie zdalnym i stacjonarnym. Analizując dane dotyczące umów B2B górne widełki zarobków w Warszawie osiągają kwotę rzędu 17,914 zł. Niewiele mniej – 17,814 zł – oferują gdańskie firmy. Kraków z kolei utrzymuje niezmiennie wysoki poziom zarobków na UoP wynoszący ok. 14,500 zł.

Najwyżej opłacany język Scala

W porównaniu z ubiegłym kwartałem wciąż najpopularniejszymi językami programowania w publikowanych ofertach jest JavaScript (28%), Java (20%), Python (16%), PHP i Typescript (8%) oraz C# (7%), czytamy w raporcie inhire.io. Widać również znaczące różnice w średniej wysokości wynagrodzenia w zależności od języka programowania, niezmiennie jednak najlepiej płatne są technologie związane z Big Data. Trzeci kwartał tego roku to czas wzrostu wynagrodzeń, które w drugim kwartale spadły o około 10%.

Zarobki w branży IT wzrosły o 10% – rynek wrócił do stanu sprzed pandemii

 

Najwyższe wynagrodzenia są obecnie oferowane programistom pracującym w języku Scala, który dotyczy jednak tylko 1% ofert. Na podium najbardziej dochodowych języków programowania znajduje się również Java i C. Jak wskazują analitycy inhire.io, praktycznie zniknęły różnice w wynagrodzeniu zależnie od trybu pracy (zdalnej lub stacjonarnej), jednak ta sytuacja dotyczy jedynie osób na stanowisku Mid i Senior.

Przeczytaj również
Operatorzy telekomunikacyjni budują nowe centra danych w Warszawie

Doświadczenie coraz bardziej w cenie – trudna sytuacja juniorów

Wyniki raportu „IT Market Snapshot Q3 2020” wyraźnie pokazują, że utrzymuje się zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów IT, a z rynku praktycznie zniknęły oferty pracy dla juniorów. W III kwartale br. ponad 48% ofert pracy zaadresowanych było do pracowników posiadających co najmniej średnie doświadczenie w zawodzie, a blisko 46% dotyczyło seniorów/ekspertów. Oferty przeznaczonych dla juniorów dotyczyły zaledwie 6% z wszystkich ogłoszeń.

„Firmy coraz chętniej publikują ogłoszenia z uwzględnieniem widełek płacowych, jednak nadal ponad 2/3 pracodawców nie chce ujawniać kwot oferowanego wynagrodzenia. W sektorze IT, w związku z ogromną ilością ofert dla kandydatów, informacja o zarobkach stała jednym z ważniejszych czynników decyzyjnych w procesie rekrutacji. Mediana rozpiętości widełek w branży jest jednak dość wysoka – w uśrednieniu górne widełki niejednokrotnie stanowią nawet 145% tych dolnych” – komentuje wyniki analizy Michał Gąszczyk, CEO platformy inhire.io

Zarobki w branży IT wzrosły o 10% – rynek wrócił do stanu sprzed pandemii

Najwięcej programistów poszukuje się nadal w Warszawie

Ciekawe wygląda też kwestia publikowanych ofert z branży IT w poszczególnych miastach. Zwiększyła się znacznie (24%) zarówno liczba publikowanych ogłoszeń jak również się liczba publikujących firm (22%). W czołówce miast najaktywniej rekrutujących specjalistów IT wciąż znajduje się Warszawa, gdzie w badanym okresie opublikowanych zostało prawie 3 tys. ofert. Na kolejnych miejscach uplasował się Kraków, Wrocław i Poznań.

Jak podsumowują autorzy badania, szeroko rozumiana branża IT praktycznie wróciła do stanu sprzed pandemii i bardzo skutecznie przestawiła się na model pracy zdalnej. Wbrew wszelkim obawom związanych z drugą falą pandemii, III kwartał br. okazał się dla specjalistów IT co najmniej łaskawy. Popyt na doświadczonych pracowników w branży stale rośnie, a proponowane stawki wciąż uznawane są za jedne z najwyższych.

Przeczytaj również
Blisko 60% ukraińskich startupów relokujących się z Ukrainy wybiera Polskę
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *