Branża ITRynek

Zortrax S.A. wycofuje się z negocjacji z Rusatom – Additive Technologies

Zarząd Zortrax S.A., polskiej firmy dostarczającej rozwiązania w zakresie druku 3D, podjął dziś decyzję o niepodpisywaniu aneksu przedłużającego negocjacje z Rusatom – Addititve Technologies, rosyjską spółką państwową. Oznacza to, że negocjowana od lipca zeszłego roku umowa inwestycyjna nie zostanie podpisana i nie dojdzie do skutku. Tym samym, Rusatom – Additive Technologies nie zostanie akcjonariuszem Zortrax S.A.  

Zortrax S.A. wycofuje się z negocjacji z Rusatom – Additive Technologies
Żródło: Zortrax S.A.

Przypomnijmy, że Rusatom – Additive Technologies, spółka będąca częścią ROSATOM Group, oferowała 65 mln dolarów za nie więcej niż 50% akcji Zortrax S.A.

“Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie wywołała u nas wszystkich szok i oburzenie. Stało się też dla nas absolutnie jasne, że misja Zortrax S.A. nie może być i nie będzie finansowana z pieniędzy, które tę agresję umożliwiły. Z tego powodu wycofujemy się z negocjacji z Rusatom – Additive Technologies, która jest rosyjską spółką państwową” – skomentował Mariusz Babula, prezes zarządu Zortrax S.A.

Jak zapewniają przedstawiciele Zortrax, wycofanie się z umowy inwestycyjnej nie odbije się negatywnie na zdolności spółki do funkcjonowania na globalnym rynku drukarek 3D, możliwości rozwoju nowych produktów, ani na jej kondycji finansowej. Dane przedstawione w ostatnim raporcie finansowym pokazują wręcz mocną tendencję wzrostową – sprzedaż w IV kwartale 2021 roku wzrosła o 28% w porównaniu z analogicznym kwartałem roku 2020.

Przypomnijmy, że Rusatom – Additive Technologies Ltd. (RusAT) została powołana jako część należącego do grupy ROSATOM koncernu paliwowego TVEL. RusAT łączy kompetencje w zakresie nauki i technologii wytwarzania przyrostowego w Rosji. Spółka zajmuje się projektowaniem i produkcją drukarek 3D, proszków do druku, całych zestawów urządzeń i materiałów, oprogramowania do druku 3D oraz świadczeniem usług druku 3D.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *