InfrastrukturaBranżaRynek

ZUS kupuje kolejny komputer mainframe IBM z14

Komputery mainframe IBM Z są platformą dla Kompleksowego Systemu Informatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Czteroletnia umowa – zawarta w grudniu 2018 r. – o wartości 70,5 mln PLN pozwala zagwarantować dalszy rozwój systemu w ramach strategii ZUS na lata 2016-2020, której celem jest m.in. usprawnienie systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji.

ZUS kupuje kolejny komputer mainframe IBM z14

KSI ZUS należy do 10-ciu największych na świecie systemów IT – obsługuje ok. 24 mln obywateli, przetwarza 900 mln dokumentów w skali roku i operuje na 140 TB danych. “Aby pomóc chronić dane klientów i zapewnić zgodność z nowymi regulacjami, w tym RODO, ZUS wybrał system IBM z14, który oferuje pełne szyfrowanie danych i może przetwarzać 850 mln – w pełni szyfrowanych – transakcji dziennie.

„Priorytetami są dla nas zarówno wiarygodność, stabilność i bezpieczeństwo systemu ZUS, jak również akceptowalny poziom kosztowy. Dzięki umowie wiążącej oba podmioty w ciągu kolejnych czterech lat możliwa będzie dalsza efektywna współpraca z IBM, jak również rozbudowa systemu” – podkreśla Krzysztof Dyki, członek zarządu ZUS ds. informatycznych. „W ciągu ostatnich 20 lat wyzwania związane ze sprawnym funkcjonowaniem systemu informatycznego w ZUS znacznie się zmieniły. Wzrosła ilość danych ubezpieczonych i płatników, zapotrzebowanie na moce obliczeniowe oraz zmieniły się standardy ochrony danych przed atakami. Jednak pomimo upływu lat niezmiennie priorytetami są dla nas wiarygodność, stabilność i bezpieczeństwo, które powierzamy najnowszej technologii IBM Z” – dodaje.

Zakup przez ZUS najnowszej wersji platformy IBM Z to istotne wzmocnienie dla obecnego systemu emerytalnego w Polsce. Dzięki nowej inwestycji KSI staje się nowocześniejszy oraz poprawia się jakość obsługi klientów. “Oparty na platformie IBM Z system KSI korzysta na co dzień z 300 aplikacji, a najnowsza wersja platformy IBM z14 wyróżnia się 35% większą zdolnością przetwarzania danych i trzykrotnie większą pamięcią niż poprzednie jej generacje” – przekonują przedstawiciele IBM. „Cieszymy się z dalszej współpracy z ZUS w obszarze optymalizacji i uproszczenia działań operacyjnych. IBM z14 oferuje obecnie najwyższy dostępny poziom bezpieczeństwa, pełne szyfrowanie i efektywność kosztową. Efektywność kosztowa tego rozwiązania polega na tym, że jego koszt – przy zastosowaniu zbliżonych obciążeń – to zaledwie 6% wydatków na podobne systemy szyfrujące” – dodaje Jarosław Szymczuk, dyrektor generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie.

Przeczytaj również
Jak zorganizować powrót do biur?

Według podawanych przez IBM danych Gemalto Breach Level Index, spośród 10 mld rekordów danych skradzionych od 2013 roku, jedynie 4% było szyfrowanych, co czyni je bezużytecznymi dla hakerów. Dlatego coraz więcej usług publicznych będzie potrzebowało niezawodnych i bezpiecznych narzędzi do przetwarzania i analizy danych. Jest to jedyny sposób dalszego rozwoju gospodarki cyfrowej.

IBM z14 bazuje na możliwościach najpotężniejszego silnika transakcyjnego na świecie, wspierając dzisiaj płynność międzynarodowych operacji handlowych, w tym: 87% wszystkich transakcji kartą kredytową i płatności o wartości prawie 8 bln dolarów rocznie; 29 mld transakcji bankomatowych rocznie o wartości prawie 5 mld dolarów dziennie; 4 mld lotów pasażerskich rocznie; ponad 30 mld transakcji dziennie – więcej niż dzienna liczba zapytań w wyszukiwarce Google; 68% światowej produkcyjnej mocy obliczeniowej przy nakładach stanowiących zaledwie 6% łącznych kosztów IT.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.