InfrastrukturaBranża ITRynek

ZUS kupuje kolejny komputer mainframe IBM z14

Komputery mainframe IBM Z są platformą dla Kompleksowego Systemu Informatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Czteroletnia umowa – zawarta w grudniu 2018 r. – o wartości 70,5 mln PLN pozwala zagwarantować dalszy rozwój systemu w ramach strategii ZUS na lata 2016-2020, której celem jest m.in. usprawnienie systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji.

ZUS kupuje kolejny komputer mainframe IBM z14

KSI ZUS należy do 10-ciu największych na świecie systemów IT – obsługuje ok. 24 mln obywateli, przetwarza 900 mln dokumentów w skali roku i operuje na 140 TB danych. “Aby pomóc chronić dane klientów i zapewnić zgodność z nowymi regulacjami, w tym RODO, ZUS wybrał system IBM z14, który oferuje pełne szyfrowanie danych i może przetwarzać 850 mln – w pełni szyfrowanych – transakcji dziennie.

„Priorytetami są dla nas zarówno wiarygodność, stabilność i bezpieczeństwo systemu ZUS, jak również akceptowalny poziom kosztowy. Dzięki umowie wiążącej oba podmioty w ciągu kolejnych czterech lat możliwa będzie dalsza efektywna współpraca z IBM, jak również rozbudowa systemu” – podkreśla Krzysztof Dyki, członek zarządu ZUS ds. informatycznych. „W ciągu ostatnich 20 lat wyzwania związane ze sprawnym funkcjonowaniem systemu informatycznego w ZUS znacznie się zmieniły. Wzrosła ilość danych ubezpieczonych i płatników, zapotrzebowanie na moce obliczeniowe oraz zmieniły się standardy ochrony danych przed atakami. Jednak pomimo upływu lat niezmiennie priorytetami są dla nas wiarygodność, stabilność i bezpieczeństwo, które powierzamy najnowszej technologii IBM Z” – dodaje.

Zakup przez ZUS najnowszej wersji platformy IBM Z to istotne wzmocnienie dla obecnego systemu emerytalnego w Polsce. Dzięki nowej inwestycji KSI staje się nowocześniejszy oraz poprawia się jakość obsługi klientów. “Oparty na platformie IBM Z system KSI korzysta na co dzień z 300 aplikacji, a najnowsza wersja platformy IBM z14 wyróżnia się 35% większą zdolnością przetwarzania danych i trzykrotnie większą pamięcią niż poprzednie jej generacje” – przekonują przedstawiciele IBM. „Cieszymy się z dalszej współpracy z ZUS w obszarze optymalizacji i uproszczenia działań operacyjnych. IBM z14 oferuje obecnie najwyższy dostępny poziom bezpieczeństwa, pełne szyfrowanie i efektywność kosztową. Efektywność kosztowa tego rozwiązania polega na tym, że jego koszt – przy zastosowaniu zbliżonych obciążeń – to zaledwie 6% wydatków na podobne systemy szyfrujące” – dodaje Jarosław Szymczuk, dyrektor generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie.

Przeczytaj również
Nowa wersja systemu operacyjnego IBM dla serwerów linii Power już dostępna

Według podawanych przez IBM danych Gemalto Breach Level Index, spośród 10 mld rekordów danych skradzionych od 2013 roku, jedynie 4% było szyfrowanych, co czyni je bezużytecznymi dla hakerów. Dlatego coraz więcej usług publicznych będzie potrzebowało niezawodnych i bezpiecznych narzędzi do przetwarzania i analizy danych. Jest to jedyny sposób dalszego rozwoju gospodarki cyfrowej.

IBM z14 bazuje na możliwościach najpotężniejszego silnika transakcyjnego na świecie, wspierając dzisiaj płynność międzynarodowych operacji handlowych, w tym: 87% wszystkich transakcji kartą kredytową i płatności o wartości prawie 8 bln dolarów rocznie; 29 mld transakcji bankomatowych rocznie o wartości prawie 5 mld dolarów dziennie; 4 mld lotów pasażerskich rocznie; ponad 30 mld transakcji dziennie – więcej niż dzienna liczba zapytań w wyszukiwarce Google; 68% światowej produkcyjnej mocy obliczeniowej przy nakładach stanowiących zaledwie 6% łącznych kosztów IT.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *