Branża ITProgramowanieRynek

Zwycięzcy konkursu „Dane po warszawsku”

Po 3 miesiącach poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu Dane po warszawsku, projektów wykorzystujących otwarte dane udostępniane m.in. przez Urząd Miasta Warszawa. Wygrały pomysły na sprawniejszy transport miejski, szersze udostępnianie informacji o wydarzeniach kulturalnych oraz zwiększających nasze bezpieczeństwo.

Zwycięzcy konkursu „Dane po warszawsku”

W dyskusji – moderowanej przez Annę Sienicką, dyrektorkę Fundacji TechSoup – przedstawiciele organizacji partnerskich zaangażowanych w konkurs “Dane po warszawsku”, Kuba Wygnański, prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA oraz Sebastian Grabowski, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Orange Labs, podkreślali wagę otwartych danych dla aktywności społecznej obywateli i obywatelek oraz rozwoju przedsiębiorczości.

W swoich wystąpieniach Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak i Sekretarz Marcin Wojdat mówili o wadze otwartości danych publicznych dla rozwoju nowoczesnego miasta. Elementem tego procesu w Warszawie będzie udostępnianie kolejnych zbiorów danych oraz dalsze działania popularyzujące ich wykorzystywanie, takie jak konkurs “Dane po warszawsku”. Magazyn ITwiz objął patronat nad konkursem trochę kibicując temu, co Warszawa od kilku lat robi z danymi miejskimi (udostępniając je m.in. na platformie https://api.um.warszawa.pl), a trochę zainspirowani tym, co tworzy w stolicy – opisywana przez nas w ITwiz 2/2015 – spółka Ifinity. W autobusach linii 185 i na przystankach tej linii zainstalowano beacony jej produkcji, dzięki temu dostaniemy komunikaty push zarówno o tym, za ile przyjedzie autobus, jak i o tym, że właśnie zbliża się do naszego przystanku lub też, że właśnie musimy wysiąść, bo dotarliśmy do celu.

Werdykt ogłoszono podczas uroczystej gali konkursu „Dane po warszawsku” w sali Kisielewskiego w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Nagrody ufundowali: Prezydent m.st. Warszawy, Microsoft Polska, TechSoup Global i magazyn ITWiz.

Zwyciężył projekt Warszawskiego ninjy – aplikacji dla osób korzystających z transportu zbiorowego, pozwalająca na udostępnianie innym użytkownikom informacji o awariach na trasie i opóźnieniach w kursowaniu pojazdów. „Dzięki sile społeczności użytkowników, Warszawski ninja ma szansę stać się realnym wsparciem w podejmowaniu codziennych decyzji transportowych dla osób dojeżdżających np. do pracy” – stwierdziło jury.

Drugie miejsce otrzymał projekt Kurtyny w górę. To rozwiązanie agregujące informacje o wydarzeniach kulturalnych w Warszawie. W aplikacji znajdziemy wydarzenia organizowane przez największe instytucje, jak i niezależnych twórców, pozwalając na dotarcie z informacją o niszowych wydarzeniach do większej grupy odbiorców.

Trzecie miejsce to aplikacja Bezpieczna Warszawa, pozwalająca na informowanie bliskich i osób znajdujących się w pobliżu o sytuacji zagrożenia. Aplikacja może być wykorzystywana np. przez osoby chorujące na choroby przewlekłe, a także przez wszystkich, którzy czują się bezpieczniej wiedząc, że w każdej chwili mogą wezwać na pomoc bliskich i innych użytkowników aplikacji. Dzięki Bezpiecznej Warszawie dowiemy się też, jakie instytucje mogą być pomocne w określonych sytuacjach.

Nagrodę publiczności zdobyła Rolkowa Mapa Warszawy – aplikacja podpowiada którędy bezpiecznie poruszać się po Warszawie na rolkach lub wrotkach. Nagroda Prezydenta m.st. Warszawy powędrowała do GeoHermesa – mobilnego przewodnika turystycznego, który pozwoli poznać użytkownikom historyczno-kulturowe bogactwo Warszawy wraz z jej niezwykłymi i często nieznanymi twarzami. GeoHermes daje możliwość samodzielnego dodawania obiektów.

My zaś nagrodziliśmy projekt Otwarty Rodzic – aplikację dla osób opiekujących się małymi dziećmi, dzięki której mogą wymienić się doświadczeniami, poznać i spotkać w realnym świecie, budując tym samym sieć wzajemnego wsparcia.

Dane po warszawsku to połączone ze sobą działania realizowane dzięki współfinansowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Innowacje Społeczne, w ramach projektu „MUNDO – Miejskie Usługi na Danych Oparte” pod honorowym Patronatem Prezydent m.st. Warszawy.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Zwycięzcy konkursu „Dane po warszawsku””