Rynek

Startuje XXIV edycja konkursu Polski Produkt Przyszłości

Twórcy innowacyjnych produktów i nowatorskich technologii mogą już zgłaszać się do organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju konkursu Polski Produkt Przyszłości. W XXIV edycji na przedsiębiorców, instytuty badawcze i naukowe oraz uczelnie czekają nagrody o łącznej wartości 600 tys. zł. Projekty można zgłaszać do 6 grudnia br.

Startuje XXIV edycja konkursu Polski Produkt Przyszłości

W ramach konkursu wybrane i nagrodzone zostaną najciekawsze, najbardziej innowacyjne i odpowiadające na potrzeby współczesnego świata rozwiązania, które mogą stać się wizytówką Polski i polskich innowatorów, a także stanowić potwierdzenie potencjału gospodarczego naszego kraju, wskazują organizatorzy. Docenione zostaną także rozwiązania oferujące nowe funkcjonalności odpowiadające na potrzeby odbiorców, o dużym potencjale rynkowym oraz o pozytywnym wpływie na środowisko.

“24. edycja konkursu z pewnością zaskoczy nas kolejnymi innowacjami wyrobami i technologiami, które napawają dumą. Polacy myślą innowacyjnie i nie boją się rywalizacji na międzynarodowym poziomie. Współpraca sektora B+R i biznesu zdecydowanie opłaca się nam wszystkim i warto wspierać ją na każdym etapie – od pomysłu, po jego realizację”  – skomentowała Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministra Edukacji i Nauki. “Wdrożenie innowacyjnego produktu to zwieńczenie długotrwałego i żmudnego procesu. Zwycięzcy konkursu wyznaczają trendy w swoich dziedzinach i ścieżki dla innych innowacyjnych pomysłów, a co ważne – promują przy tym polską myśl techniczną i technologiczną”.

Organizatorzy konkursu szukają oryginalnych i nowoczesnych rozwiązań, wyrobów i technologii, które z jednej strony będą ułatwiać codzienne funkcjonowanie, poprawiać jakość życia, dbać o nasze zdrowie, ale też takich, które przyczynią się do zmiany metod produkcji, zwiększenia automatyzacji procesów, wydajności produkcji czy przyczynią się do ochrony środowiska.

Przeczytaj również
Deficyt mikroprocesorów doprowadził do globalnej rywalizacji technologicznej

“Jedną z największych zasług organizowanego od ponad dwudziestu lat konkursu jest wskazywanie polskim przedsiębiorcom i naukowcom ścieżek do osiągania wspólnych sukcesów. Dlatego po raz kolejny serdecznie zachęcam wszystkich innowatorów do nadsyłania zgłoszeń. To naprawdę niepowtarzalna okazja, aby znaleźć się w zaszczytnym gronie laureatów Polskiego Produktu Przyszłości, czyli osób które reprezentują najlepszą polską myśl technologiczną” – powiedział Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Zgłaszany produkt powinien być przede wszystkim innowacyjny, a uczestnik musi być właścicielem autorskich praw majątkowych do produktu. Projekty zgłaszane do konkursu powinny być doprowadzone co najmniej do etapu prac wdrożeniowych (wymagany poziom gotowości technologicznej to co najmniej 6 TRL), albo wdrożone do produkcji maksymalnie 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku konkursowego.

W konkursie mogą wziąć udział uczelnie, instytuty naukowe i badawcze oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie Polski. Uczestnicy mogą do niego przystąpić indywidualnie bądź zgłosić projekt opracowany wspólnie przez instytucję i firmę.

Rywalizacja będzie odbywać się w trzech kategoriach:
1. Produkt Przyszłości Instytucji Szkolnictwa Wyższego i Nauki,
2. Produkt Przyszłości Przedsiębiorcy,
3. Wspólny Produkt Przyszłości Instytucji Systemu Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Przedsiębiorcy.

Nagrody dla laureatów

W każdej z kategorii przyznawana jest jedna nagroda główna oraz maksymalnie cztery wyróżnienia. Łącznie na zwycięzców XIV edycji konkursu czeka aż 600 tys. zł. Zwycięzca w każdej z 3 kategorii otrzyma nagrodę finansową w wysokości 100 tys. zł. Uhonorowany zostanie też symboliczną statuetką i dyplomem. Każdy z wyróżnionych, których może być nawet dwunastu, otrzyma nagrodę w wysokości 25 tys. zł.

Przeczytaj również
Dla kogo chmura, czyli o rozwiązaniu dla rozwijającego się biznesu

Przyznawane są także nagrody specjalne za produkt:

  • zgłoszony przez młodego przedsiębiorcę, funkcjonującego na rynku nie dłużej niż 3 lata,
  • z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT),
  • w obszarze ekoinnowacji lub w innych obszarach, które zostaną zidentyfikowane w trakcie oceny zgłoszonych produktów.

Dodatkowo instytucje reprezentowane w Kapitule Konkursu mogą przyznać własne nagrody.
Wszyscy laureaci konkursu otrzymują prawo do posługiwania się tytułem i znakiem Polski Produkt Przyszłości oraz wsparcie promocyjne, m.in. na stronie internetowej konkursu oraz jego organizatorów, w formie Katalogu prezentującego zwycięskie produkty, filmów, materiałów prasowych i innych materiałów informacyjnych związanych z konkursem.

Przypomnijmy, że projekty do konkursu można zgłaszać do 6 grudnia br., do godz. 16:00.
Udział w konkursie jest bezpłatny. Więcej informacji: www.parp.gov.pl/konkursppp

Konkurs finansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (poddziałanie 2.4.1 Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB).

Patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *