Rynek

Startuje XXIV edycja konkursu Polski Produkt Przyszłości

Twórcy innowacyjnych produktów i nowatorskich technologii mogą już zgłaszać się do organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju konkursu Polski Produkt Przyszłości. W XXIV edycji na przedsiębiorców, instytuty badawcze i naukowe oraz uczelnie czekają nagrody o łącznej wartości 600 tys. zł. Projekty można zgłaszać do 6 grudnia br.

Startuje XXIV edycja konkursu Polski Produkt Przyszłości

W ramach konkursu wybrane i nagrodzone zostaną najciekawsze, najbardziej innowacyjne i odpowiadające na potrzeby współczesnego świata rozwiązania, które mogą stać się wizytówką Polski i polskich innowatorów, a także stanowić potwierdzenie potencjału gospodarczego naszego kraju, wskazują organizatorzy. Docenione zostaną także rozwiązania oferujące nowe funkcjonalności odpowiadające na potrzeby odbiorców, o dużym potencjale rynkowym oraz o pozytywnym wpływie na środowisko.

“24. edycja konkursu z pewnością zaskoczy nas kolejnymi innowacjami wyrobami i technologiami, które napawają dumą. Polacy myślą innowacyjnie i nie boją się rywalizacji na międzynarodowym poziomie. Współpraca sektora B+R i biznesu zdecydowanie opłaca się nam wszystkim i warto wspierać ją na każdym etapie – od pomysłu, po jego realizację”  – skomentowała Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministra Edukacji i Nauki. “Wdrożenie innowacyjnego produktu to zwieńczenie długotrwałego i żmudnego procesu. Zwycięzcy konkursu wyznaczają trendy w swoich dziedzinach i ścieżki dla innych innowacyjnych pomysłów, a co ważne – promują przy tym polską myśl techniczną i technologiczną”.

Organizatorzy konkursu szukają oryginalnych i nowoczesnych rozwiązań, wyrobów i technologii, które z jednej strony będą ułatwiać codzienne funkcjonowanie, poprawiać jakość życia, dbać o nasze zdrowie, ale też takich, które przyczynią się do zmiany metod produkcji, zwiększenia automatyzacji procesów, wydajności produkcji czy przyczynią się do ochrony środowiska.

“Jedną z największych zasług organizowanego od ponad dwudziestu lat konkursu jest wskazywanie polskim przedsiębiorcom i naukowcom ścieżek do osiągania wspólnych sukcesów. Dlatego po raz kolejny serdecznie zachęcam wszystkich innowatorów do nadsyłania zgłoszeń. To naprawdę niepowtarzalna okazja, aby znaleźć się w zaszczytnym gronie laureatów Polskiego Produktu Przyszłości, czyli osób które reprezentują najlepszą polską myśl technologiczną” – powiedział Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Zgłaszany produkt powinien być przede wszystkim innowacyjny, a uczestnik musi być właścicielem autorskich praw majątkowych do produktu. Projekty zgłaszane do konkursu powinny być doprowadzone co najmniej do etapu prac wdrożeniowych (wymagany poziom gotowości technologicznej to co najmniej 6 TRL), albo wdrożone do produkcji maksymalnie 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku konkursowego.

W konkursie mogą wziąć udział uczelnie, instytuty naukowe i badawcze oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie Polski. Uczestnicy mogą do niego przystąpić indywidualnie bądź zgłosić projekt opracowany wspólnie przez instytucję i firmę.

Rywalizacja będzie odbywać się w trzech kategoriach:
1. Produkt Przyszłości Instytucji Szkolnictwa Wyższego i Nauki,
2. Produkt Przyszłości Przedsiębiorcy,
3. Wspólny Produkt Przyszłości Instytucji Systemu Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Przedsiębiorcy.

Nagrody dla laureatów

W każdej z kategorii przyznawana jest jedna nagroda główna oraz maksymalnie cztery wyróżnienia. Łącznie na zwycięzców XIV edycji konkursu czeka aż 600 tys. zł. Zwycięzca w każdej z 3 kategorii otrzyma nagrodę finansową w wysokości 100 tys. zł. Uhonorowany zostanie też symboliczną statuetką i dyplomem. Każdy z wyróżnionych, których może być nawet dwunastu, otrzyma nagrodę w wysokości 25 tys. zł.

Przyznawane są także nagrody specjalne za produkt:

  • zgłoszony przez młodego przedsiębiorcę, funkcjonującego na rynku nie dłużej niż 3 lata,
  • z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT),
  • w obszarze ekoinnowacji lub w innych obszarach, które zostaną zidentyfikowane w trakcie oceny zgłoszonych produktów.

Dodatkowo instytucje reprezentowane w Kapitule Konkursu mogą przyznać własne nagrody.
Wszyscy laureaci konkursu otrzymują prawo do posługiwania się tytułem i znakiem Polski Produkt Przyszłości oraz wsparcie promocyjne, m.in. na stronie internetowej konkursu oraz jego organizatorów, w formie Katalogu prezentującego zwycięskie produkty, filmów, materiałów prasowych i innych materiałów informacyjnych związanych z konkursem.

Przypomnijmy, że projekty do konkursu można zgłaszać do 6 grudnia br., do godz. 16:00.
Udział w konkursie jest bezpłatny. Więcej informacji: www.parp.gov.pl/konkursppp

Konkurs finansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (poddziałanie 2.4.1 Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB).

Patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *