Branża ITBEST100Sztuczna inteligencjaPolecane tematy

10 krajów przewodzących w dziedzinie rozwoju AI w 2024 roku

ITWIZ BEST100

Dzięki ciągłym inwestycjom i innowacjom sztuczna inteligencja nieustannie przekształca poszczególne sektory gospodarki oraz poprawia ludzkie doświadczenia na całym świecie. Poniżej prezentujemy listę krajów znajdujących się w czołówce globalnych badań nad tą technologią. Każdy z nich wnosi unikalne atuty do światowego krajobrazu AI. Robią to m.in. dzięki lokalnym, innowacyjnym firmom specjalizującym się w tej technologii.

10 krajów przewodzących w dziedzinie rozwoju AI w 2024 roku

Od kilku już lat kraje całego świata eksperymentują ze sztuczną inteligencją, starając się odkrywać kolejne przełomowe rozwiązania i przyciągać uwagę prywatnych inwestorów. Według badania Artificial Intelligence Report 2023, przygotowanego przez Uniwersytet Stanforda, w 2022 roku prywatne inwestycje w technologie AI osiągnęły poziom 91,9 mld USD. Goldman Sachs prognozuje natomiast, że już w roku 2025 kwota ta wzrośnie nawet do 158,4 mld USD.

Grand View Research wycenia globalny rynek sztucznej inteligencji na ponad 196 mld USD. Według prognoz, wartość tej branży wzrośnie ponad 13-krotnie w ciągu najbliższych 6 lat. Do 2025 roku nawet 97 mln osób będzie już pracować w przestrzeni AI.

Portal Tachopedia przeanalizował rankingi Global AI Index, Stanford Artificial Intelligence Index Report, ankietę inwestycyjną Global X AI firmy Mirae Assets oraz ustalenia CB Insights i przedstawił 10. krajów stanowiących obecnie światową czołówkę w kontekście sztucznej inteligencji. Analiza obejmuje zarówno badania, innowacyjność, rozwój, społeczność startupów, jak i wydatki płynące od prywatnych inwestorów oraz rządów. Ustalenia Tachopedii wzbogaciliśmy o wiele dodatkowych statystyk i informacji.

Grand View Research wycenia globalny rynek AI na ponad 196 mld USD. Według prognoz, wartość tej branży wzrośnie ponad 13-krotnie, do ok. 2,5 bln USD, w ciągu najbliższych 6 lat.

1. Stany Zjednoczone

To bezsprzecznie najbardziej płodny kraj w badaniach nad sztuczną inteligencją. Według The Global AI Talent Tracker 2.0, autorstwa Macro Polo, USA zatrudnia nie tylko najbardziej elitarnych badaczy AI na całym świecie (aż 57%), ale też funkcjonuje tam 60% najlepszych firm i organizacji zajmujących się tą technologią.

Mirae Assets wskazuje, że tylko w 2023 roku spółki AI ze Stanów Zjednoczonych pozyskały 31 mld USD finansowania, w ramach 1151 transakcji. Ta sama firma sugeruje, że do I półrocza 2024 roku, łączna wartość funduszy zebranych na cele związane z rozwojem AI osiągnęła poziom 249 mld USD. Również rząd Stanów Zjednoczonych nie żałuje środków na inwestycje w badania i rozwój sztucznej inteligencji. W 2022 roku wydał na ten cel 3,3 mld USD.

Kluczowe sektory tamtejszej gospodarki transformujące się za pomocą AI to pojazdy autonomiczne, opieka zdrowotna i infrastruktura IT. Program Autonomous Vehicle Proving Grounds przyciąga prywatne inwestycje w badania i rozwój, szczególnie ze strony głównych, amerykańskich graczy technologicznych, takich jak Google, Tesla i Uber.

Największe amerykańskie firmy z sektora opieki zdrowotnej oraz venture capital aktywnie inwestują w diagnostykę medyczną opartą na AI i technologie zdalnego monitorowania pacjentów. Przyczynia się do tego coraz bardziej starzejąca się populacja w USA.

Z kolei w Dolinie Krzemowej działają obecnie najbardziej znani globalnie dostawcy w branży AI – OpenAI, Google, Meta i Anthropic. Przyczyniły się one do powstania wiodących modeli AI, takich jak: GPT-4, DALL E-3, Gemini, Llama 2 i Claude 3. Dodajmy do tego, że zestawienie Macro Polo, obejmujące 25 najlepszych instytucji zajmujących się AI na świecie, zdominowane zostało przez amerykańskie uczelnie, m.in. Stanford University, MIT czy Carnegie Mellon University.

Optymistyczne prognozy sugerują, że w USA sztuczna inteligencja może zwiększyć roczny wzrost PKB o 0,5% do 1,5% w ciągu kolejnej dekady, co przekłada się na 1,2-3,8 bln USD.

Top 5 firm zajmujących się AI w USA:

  • Google DeepMind – znana z AlphaGo i AlphaFold, liderów w badaniach nad AI.
  • OpenAI – twórca modeli językowych GPT-3 i GPT-4.
  • Microsoft – inwestująca w Azure AI i partnerstwa z OpenAI.
  • IBM Watson – pionier w dziedzinie rozwiązań AI dla przedsiębiorstw.
  • Amazon Web Services – dostawca zaawansowanych rozwiązań AI w chmurze.
92 mld USD osiągnęły w roku 2022 prywatne inwestycje w technologie AI – wynika z badania Artificial Intelligence Report 2023, przygotowanego przez Uniwersytet Stanforda.

2. Chiny

Państwo Środka jest drugim najbardziej znaczącym uczestnikiem obecnych badań nad sztuczną inteligencją. Według wspomnianego już narzędzia Macro Polo, w Chinach pracuje ok. 12% najlepszych badaczy sztucznej inteligencji. Tylko w 2023 roku 232 prywatne inwestycje związane z AI zebrały łącznie 95 mld USD dofinansowania, wskazuje Mirae Assets.

Chiński rząd również intensywnie inwestuje w wyścig zbrojeń AI. Dzięki strategicznym planom, takim jak „Made in China 2025” oraz krajowy plan rozwoju sztucznej inteligencji, Chiny umocniły pozycję światowego lidera w dziedzinie robotyki i AI.

Kraj ten stał się największym na świecie rynkiem robotów przemysłowych, przewyższając USA, z 52-proc. udziałem w globalnych instalacjach robotów. Chińczycy najchętniej inwestują w roboty usługowe w logistyce, opiece zdrowotnej oraz zastosowaniach konsumenckich. Dodajmy też, że dzięki takim programom jak „AI Champion City”, stworzono w całym kraju 20 głównych centrów AI. Chiny mają też mocne zaplecze naukowe. Tsinghua University czy Peking Univeristy znajdują się w pierwszej 10. najlepszych instytucji zajmujących się AI.

Przewiduje się, że do 2025 roku wartość chińskiego rynku sztucznej inteligencji przekroczy kwotę 61 mld USD. Analitycy IDC spodziewają się, że chińskie inwestycje osiągną 38,1 mld USD w 2027 roku. To równowartość 9% wszystkich inwestycji w AI na świecie.

Top 5 firm zajmujących się AI w Chinach:

  • Baidu – lider badań nad sztuczną inteligencją i rozwoju modeli takich jak Ernie.
  • Tencent – twórca Hunyuan, zaawansowanego modelu językowego.
  • Huawei – znany z modelu Pangu z 1,085 bln parametrów.
  • Alibaba DAMO Academy – centrum badań nad sztuczną inteligencją, szczególnie w zakresie wizji komputerowej.
  • SenseTime – specjalizuje się w rozpoznawaniu twarzy i technologiach wizyjnych.

10 krajów przewodzących w dziedzinie rozwoju AI w 2024 roku

3. Wielka Brytania

Według International Trade Administration, Wielka Brytania jest trzecim co do wielkości rynkiem sztucznej inteligencji na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Chinach. Z obecną wyceną rynku AI na poziomie 21 mld USD, która do 2035 roku osiągnąć ma 1 bln USD. Dodajmy, że tylko w 2022 roku AI przyniosła tamtejszej gospodarce 3,7 mld funtów.

Kraj ten może pochwalić się szeroką gamą startupów AI w regionie. W tym wiodącym i znanym globalnie laboratorium rozwoju sztucznej inteligencji DeepMind, stojącym za AlphaGo i AlphaFold. W Wlk. Brytanii pracuje 8% elitarnych badaczy AI na świecie.

Co ciekawe, według danych rządowych, liczba brytyjskich firm zajmujących się sztuczną inteligencją wzrosła o ponad 600% w ciągu ostatnich 10 lat. Z kolei 68% dużych firm, 33% średnich firm i 15% małych firm wdrożyło co najmniej jedną technologię AI. A zdaniem The DataCity, Wielka Brytania zatrudnia już ponad 360 000 pracowników AI.

Rosną również wydatki rządowe na badania i rozwój AI. W tym roku ujawniono plany wydania na ten cel wskazujące równowartość 125 mln USD. Zgodnie z nimi rząd ma m.in. uruchomić 9 nowych centrów badawczych AI w Wielkiej Brytanii. Ma także przeszkolić organy regulacyjne w zakresie zarządzania ryzykiem i korzyściami związanymi z tą technologią.

Top 5 firm zajmujących się AI w Wielkiej Brytanii:

  • DeepMind – pionier w dziedzinie badań nad AI i zastosowań w opiece zdrowotnej.
  • Darktrace – wykorzystuje AI w cyberbezpieczeństwie.
  • Graphcore – rozwija sprzęt zoptymalizowany pod kątem aplikacji AI.
  • Babylon Health – znany z cyfrowych rozwiązań zdrowotnych opartych na sztucznej inteligencji.
  • Revolut – wykorzystuje AI w usługach finansowych.

Liczba brytyjskich firm zajmujących się AI wzrosła o ponad 600% w ciągu 10 lat! Z kolei 68% dużych firm, 33% średnich firm i 15% małych firm wdrożyło co najmniej jedną technologię AI. A według The DataCity, Wielka Brytania zatrudnia już ponad 360 000 pracowników AI.

4. Izrael

Izraelska scena technologiczna stała się jednym z liderów rozwoju sztucznej inteligencji, osiągając 11 mld USD z prywatnych inwestycji w latach 2013-2022, jak wskazuje Mirae Asset. Jest to 4. najwyższy wynik na świecie.

Według danych Viola Ventures, w ciągu ostatnich 3 lat izraelskie startupy zajmujące się tylko generatywną AI przyciągnęły ponad 2,2 mld USD finansowania. Ten wynik oznacza z kolei 3. lokatę na świecie pod względem pozyskiwania kapitału na GenAI, po USA i Chinach.

Latem 2023 roku rząd Izraela zainicjował pierwszy etap krajowego programu AI o wartości około 133 mln USD. Program, nadzorowany przez Ministerstwo Innowacji, Nauki i Technologii, ma na celu zrewolucjonizowanie systemów operacyjnych w różnych sektorach rządowych. Dzięki temu tamtejszy rząd chce świadczyć lepsze usługi dla obywateli Izraela.

Według International Trade Administration, wartość tamtejszego rynku AI ma osiągnąć 1,94 mld USD do końca 2024 roku, z roczną stopą wzrostu wynoszącą prawie 16% do 2030 roku.

Top 5 firm zajmujących się AI w Izraelu:

  • NICE Systems – wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy interakcji z klientami.
  • Mobileye – lider w dziedzinie zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy.
  • Check Point Software Technologies – rozwiązania cyberbezpieczeństwa oparte na sztucznej inteligencji.
  • OrCam – wykorzystuje AI do pomocy osobom niedowidzącym.
  • Deep Instinct – cyberbezpieczeństwo predykcyjne oparte na sztucznej inteligencji.

5. Kanada

Kraj ten „po cichu” stał się jednym z 5. największych graczy na międzynarodowej scenie badań nad AI. W latach 2022-2023 zainwestowano w tym celu 2,57 mld USD, a łączna wartość inwestycji w sztuczną inteligencję osiągnęła 8,64 mld USD. Według Macro Polo, kanadyjskie startupy skupiają 3% najlepszych talentów AI na świecie.

W 2022 roku rząd Kanady ogłosił drugą fazę strategii sztucznej inteligencji, z finansowaniem w wysokości ponad 443 mln USD. Tamtejsze władze zobowiązały się również do inwestowania w rozwój odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. W czerwcu 2023 roku rząd zainwestował ponad 124 mln USD w Université de Montréal, za pośrednictwem Canada First Research Excellence Fund.

Jak przewiduje Statista, wartość rynku AI w Kanadzie osiągnie w tym roku 4,13 mld USD. Oczekuje się natomiast, że wielkość tego rynku będzie wykazywać roczną stopę wzrostu na poziomie ok. 28%, co doprowadzić ma do wartości 18,5 mld USD do 2030 roku.

Top 5 firm zajmujących się AI w Kanadzie:

  • Element AI – znana m.in. z platformy do zarządzania zestawami danych w firmach produkcyjnych, przejęta przez ServiceNow.
  • Coveo – narzędzia AI do spersonalizowanego wyszukiwania i rekomendacji.
  • Layer 6 AI – specjalizuje się w rekomendacjach finansowych, przejęta przez TD Bank.
  • Integrate.ai – platforma AI do poprawy obsługi klienta.
  • BlueDot – wykorzystuje sztuczną inteligencję do wykrywania epidemii i zagrożeń dla zdrowia.

10 krajów przewodzących w dziedzinie rozwoju AI w 2024 roku

6. Francja

Francja jest nie tylko jedną z najważniejszych potęg gospodarczych w Unii Europejskiej. To także lider regionu w zakresie badań nad AI, z 338 startupami i 7 mld USD inwestycji uzyskanych w latach 2013-2022, jak podaje Mirae Asset. Z kolei CB Insights wskazuje, że tylko w 2023 roku Francja pozyskała około 1,5 mld USD w ramach 70 transakcji.

Rosną również wydatki rządowe na AI. W czerwcu 2023 roku prezydent Emmanuel Macron ogłosił nowe fundusze na otwarte „cyfrowe dobra wspólne” dla francuskich projektów generatywnej AI. Inwestycja w wysokości 40 mln euro ma pomóc przyciągnąć jeszcze więcej kapitału od prywatnych inwestorów. Ponadto, Emmanuel Macron powiedział, że Francja zainwestuje 500 mln euro w tworzenie „mistrzów” AI – liderów rynku i badań w rozwijającej się technologii. Już teraz w kraju nad Sekwaną pracuje 4% najlepszych badaczy AI.

Jednym z takich „mistrzów” jest paryski startup Mistral.ai. Jego francuscy założyciele – wywodzący się z amerykańskich gigantów, takich jak Meta i Google DeepMind – pozyskali pod koniec 2023 roku aż 385 mln euro finansowania.

Top 5 firm zajmujących się AI we Francji:

        • Hugging Face – platforma open source dla modeli przetwarzania języka naturalnego.
        • Mistral AI – startup znany z rozwoju generatywnych modeli językowych.
        • Braincube – rozwiązania wykorzystujące AI do optymalizacji procesów przemysłowych.
        • HarfangLab – cyberbezpieczeństwo oparte na sztucznej inteligencji do wykrywania zagrożeń w czasie rzeczywistym.
        • Prevision.io – platforma uczenia maszynowego dla firm.

7. Indie

Indie są największym krajem w Azji Południowej i najbardziej znaczącym uczestnikiem badań nad sztuczną inteligencją w tym regionie. W 2023 roku kraj ten zebrał 3,24 mld USD na inwestycje w sztuczną inteligencję. Szacuje się również, że Indie mają najwyższy wskaźnik penetracji umiejętności AI wśród wszystkich krajów G20 i OECD. Baza talentów AI w tym kraju wynosi około 420 000 pracowników.

Przewiduje się, że tamtejszy rynek sztucznej inteligencji osiągnie wartość 17 mld USD do 2027 roku, rosnąc w rocznym tempie 25-35% w latach 2024-2027 – wskazuje The Economic Times. Przyrost ten napędzany jest właśnie rosnącą pulą talentów AI i wzrostem inwestycji w AI, ale także wzrostem wydatków na technologie dla przedsiębiorstw.

W kraju, w którym mieszka 881 mln internautów oczekujących spersonalizowanych doświadczeń. AI rewolucjonizuje zwłaszcza różne aspekty strategii marketingowych. Integracja AI w marketingu cyfrowym w Indiach oferuje liczne korzyści, takie jak wydajność, lepsze ukierunkowanie i większy zwrot z inwestycji. Daje to tamtejszym firmom lukratywne możliwości rozwoju.

Trzeba także dodać, że na początku 2024 roku rząd indyjski zatwierdził program AI o wartości 103,72 mld indyjskich rupii (1,24 mld USD). Kwota ta ma wzmocnić tamtejsze startupy AI i rozszerzyć dostęp do infrastruktury obliczeniowej.

Top 5 firm zajmujących się AI w Indiach:

  • Fractal Analytics – AI do analizy danych i podejmowania decyzji.
  • Haptik – platforma chatbotów oparta na sztucznej inteligencji.
  • Niki.ai – inteligentny asystent dla e-commerce.
  • SigTuple – sztuczna inteligencja do analizy i diagnostyki medycznej.
  • Locus – optymalizacja logistyki oparta na sztucznej inteligencji.

10 krajów przewodzących w dziedzinie rozwoju AI w 2024 roku

8. Japonia

Według szacunków Mirae Assets, Japonia jest domem dla 294 startupów zajmujących się sztuczną inteligencją, a tamtejszy ekosystem AI zyskał 4 mld USD prywatnych inwestycji w latach 2013-2022. Z kolei CB Insights wskazuje, że tylko w 2023 roku, w ramach 115 transakcji, Japonia pozyskała 184 mln USD finansowania związanego ze sztuczną inteligencją.

Przyjęta przez tamtejszy rząd koncepcja Społeczeństwa 5.0 ma na celu integrację zaawansowanych technologii, a w szczególności sztucznej inteligencji, we wszystkich aspektach codziennego życia, łącząc cyberprzestrzeń i przestrzeń fizyczną. Ma to pomóc napędzać innowacje oraz wzrost gospodarczy.

Z kolei powołanie już w 2021 roku nowej Agencji Cyfrowej miało na celu przyspieszenie transformacji cyfrowej w sektorze publicznym i prywatnym, z potencjałem dodania do tamtejszej gospodarki 735 mld USD do 2030 roku.

Rząd Japonii planuje również inwestycję wysokości 13 mld USD w rozwój sektora półprzewodników oraz GenAI jako całości. Istnieje więc potencjał, że kraj ten stanie się w przyszłości jeszcze większym graczem na rynku.

Top 5 firm zajmujących się AI w Japonii:

  • Preferred Networks – sztuczna inteligencja dla robotów i pojazdów autonomicznych.
  • SoftBank Robotics – firma rozwija roboty humanoidalne.
  • Abeja – platforma AI do analizy danych przemysłowych.
  • Cyberdyne – egzoszkielety wspomagane sztuczną inteligencją dla służby zdrowia.
  • Fujitsu – rozwiązania AI dla różnych branż.

10 krajów przewodzących w dziedzinie rozwoju AI w 2024 roku

9. Niemcy

U naszych zachodnich sąsiadów działa obecnie 245 startupów AI, a tamtejszy rynek w latach 2013-2022 uzyskał 7 mld USD prywatnych inwestycji w sztuczną inteligencję – według ustaleń Mirae Assets. W 2023 roku – jak podało CB Insights – kraj ten pozyskał ponad 1,4 mld USD w ramach 71 transakcji.

Niemcy dość szybko stają się potęgą w dziedzinie innowacji AI, przyciągają tym samym inwestycje największych amerykańskich gigantów technologicznych. Firma Microsoft ogłosiła plany zainwestowania 3,2 mld USD w niemiecką infrastrukturę AI. Warto również dodać, że w kraju tym pracuje 4% najbardziej elitarnych badaczy AI.

Aby dodatkowo zwiększyć swoją przewagę konkurencyjną, niemiecki rząd poinformował o planach podwojenia finansowania sztucznej inteligencji i zadeklarował prawie 1 mld euro na rozwój tych rozwiązań. Oznacza to, że Niemcy samodzielnie dorównują funduszom zadeklarowanym przez całą Unię Europejską. Tym samym kraj ten zasygnalizował zamiar rywalizacji z globalnymi potęgami technologicznymi, takimi jak USA i Chiny. Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań stwierdziło również, że sztuczna inteligencja jest dla tego kraju „kluczową technologią”.

Top 5 firm zajmujących się AI w Niemczech:

  • Siemens – wykorzystuje AI w automatyce przemysłowej.
  • SAP – integruje AI z rozwiązaniami dla przedsiębiorstw.
  • Bosch – AI dla rozwiązań mobilnych i IoT.
  • DeepL – startup znany z wysokiej jakości zautomatyzowanych usług tłumaczeniowych.
  • Volocopter – rozwija autonomiczne taksówki powietrzne wykorzystujące AI.

10. Singapur

Według ustaleń Mirae Assets, Singapur ma skromny na tle poprzedników ekosystem 165 startupów AI. Ale w latach 2013-2022 kraj ten wygenerował 5 mld USD inwestycji w AI.

W 2021 roku rząd Singapuru – w ramach krajowej strategii AI – zobowiązał się do zainwestowania w okresie 5 lat około 362 mln USD w sztuczną inteligencję. Utworzono również krajowe biuro ds. sztucznej inteligencji, aby współpracować ze startupami i instytucjami badawczymi w celu przyspieszenia wzrostu. National University of Singapore znalazł się zaś w zestawieniu 25 topowych instytucji AI na świecie.

Na początku br. Singapur uruchomił z kolei drugą krajową strategię AI, czyli NAIS 2.0. Ma ona wyznaczać drogę do stania się światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji i przyczynienia się do przełomowych odkryć oraz produktów. Nowa strategia określa także 15 kierunków działań na najbliższe 3-5 lat. Obejmują one m.in. przyspieszenie wykorzystania AI w zaawansowanej produkcji, usługach finansowych, opiece zdrowotnej, edukacji oraz usługach publicznych.

Statista przewiduje, że wartość tamtejszego rynku sztucznej inteligencji osiągnie kwotę 1,05 mld USD w 2024 roku. Oczekuje się przy tym, że rynek ten będzie wykazywał roczną stopę wzrostu (CAGR 2024-2030) na poziomie 28,1%, co w 2030 roku powinno osiągnąć wartość 4,64 mld USD.

Top 5 firm zajmujących się AI w Singapurze:

  • Trax – wykorzystuje AI do sprzedaży detalicznej i analizy wizualnej.
  • Biofourmis – AI do monitorowania i analizy danych zdrowotnych.
  • ViSenze – technologia wyszukiwania wizualnego oparta na AI.
  • Taiger – AI do automatyzacji procesów biznesowych.
  • Active.AI – rozwiązania AI dla usług finansowych.

 

Artykuł ukazał się na łamach: Raport ITwiz BEST100 edycja 2024. Zamów poniżej:

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *